Zdroj: Hifimanie
2Domů »
Nějaké ty pasivní reproduktory už jsme si tu osahali, okoukali i poslechli. Za zmínku určitě stojí recenze ProAc Response DB3. KEF LSX II LT jsou ale z jiného hrníčku. Tyhle bedny jsou totiž aktivni a nabízí samy o sobě co největší možnou konektivitu. Pokud se poohlížíte po jednoduchém řešení, které ozvučí televizi, pracovní stůl a samozřejmě nejen to, měli byste zpozornět. Tyhle dostupnější KEFy totiž v elegantním provedení nabídnou mnoho.
Balení – ekologický minimalismus
Balení samotné se nese ve velmi minimalistickém duchu. A proč také ne. Zajímají nás hlavně reproduktory a moc serepetiček okolo nepotřebujeme. Ačkoliv jde o reproduktory, které chtějí překvapovat nejen zvukem, ale také designem, balení je naprosto strohé. Jde o obyčejnou papírovou krabici, ve které najdete výplněmi dobře chráněné KEFy, dálkový ovládač, manuály a potřebnou kabeláž. Ta čítá kabel do sítě a propojovací USB-C – USB-C kabel. Ano, tento model nezvládá komunikaci mezi sebou bez kabelu. Reproduktory samotné jsou ještě v ochranném bílém obalu. Je dobré dbát pokynů při vyjmutí, abyste příliš rukou nezatlačili na měnič. To by mohla být totiž velká škoda.
Design a zpracování – KEF LSX II LT se inspirují u dospělejších modelů
Po designově stránce nejsou KEF LSX II LT úplnou novinkou. Jsou spíše menší a méně vybavený sourozenec dospělých LS 50 II a nejblíže pak mají modelu LSX II. Vybraná barevná provedení LSX II měla po stranách tkaninu. U LT modelu tomu tak není. Ale vůbec to nevadí. Látka na reproduktoru mi dává vzpomenout na zašantrocený Apple HomePod Mini, který v bílé barvě vypadá, že zažil středověk.
Navíc v zelené barvě to levnějšímu modelu sluší téměř kdekoliv. Jestli drahá polovička nesouhlasí s těmi dřevěnými krabicemi doma, tady KEFrat nebude. A kdyby zelená byla náhodou moc výstřední, v nabídce jsou i umírněnější barvy (šedá a bílá).
Plastový pocit při osahání a poklepání beden mě prvně zaskočil. Ničemu nevadí, ale dokud jsem je nezapojil, nebudilo to ve mně dvakrát důvěru, že s takovou konstrukcí mohou zahrát líbivě. Překvapil mě i rozměr. Z fotografií reproduktory působí jako solidní pořízci, kteří si o své místo řeknou. Jde ale o velmi kompaktní dvojici. Rozměry činí 24 x 18 x 15,5 centimetrů. I přesto něco váží (oba reproduktory konkrétně 6,8 kilogramů) a nemusíte se obávat, že je ze stolu shodí průvan. Na místě drží jako přibité. Obavy z otisků prstů byly liché. Matná úprava je dokáže solidně odpuzovat. A když už je náhodou někdo osahá umaštěnými prsty po grilovačce, nečistoty lze snadno setřít.
Dominantní je přední strana, která se prohýbá směrem k posluchači. Na té se nachází v samotném středu 11,5centimetrový Uni-Q měnič. Nad měničem se nachází decentní logo, pod ním (v případě pravého reproduktoru) pak kruhová dioda, která informuje různými barvami o stavu připojení.
Spodní strana kromě gumových podstav nabídne i závit pro uchycení na stojan/držák. A zbývá už jen zadní strana. Oba reproduktory zde mají umístěný bassreflex. Na pravém reproduktoru (pro jistotu dodám, strany lze prohodit v aplikaci) pak nalezneme celou plejádu konektorů.
Konektivita – téměř vše přítomno, AUX vstup chybí
Právě výčtem konektorů začnu celý tento odstavec. Je zde HDMI ARC pro snadné připojení televize, USB-C, přes které připojíte většinu moderních zařízení, druhé USB-C slouží pouze pro propojení s druhým reproduktorem, optický vstup, RCA výstup pro subwoofer a síťový port. Ano, chybí zde AUX vstup, poradit si tak budete muset hlavně s moderním USB-C, což nepotěší analogové milovníky.
Bezdrátová konektivita je taktéž bohatá. Reproduktory můžete připojit k Wi-Fi a využít jednu z mnoha podporovaných služeb. K dispozici je AirPlay 2, Google Chromecast, Spotify Connect, Tidal Connect, Deezer a třeba také Amazon Music. Nechybí ani tradiční Bluetooth 5.0. K jednoduché správě slouží KEF Connect aplikace pro telefony. Díky ní není problém ani streamovat hi-resové skladby z NAS úložiště.
Podporovány jsou dle slov všechny hlavní zvukové formáty, konkrétně DSD a PCM až do rozlišení 24-bit/384kHz. MQA zde chybí a pokud po něm vaše srdce touží, musíte si připlatit za model bez LT přídomku. Nás jeho absence ale netrápí.
Aplikace pomáhá nejen s tím, přes co si skladby poslechnete, ale nabízí mnohem více funkcí. Je v ní možné snadno přepínat zdroje, ovládat hlasitost, nastavit ekvalizér a projít také jednoduchým nastavením pro co nejlepší zvuk. Stačí do aplikace zadat, kde reproduktory stojí, jak daleko jsou od zdi a algoritmy vše přizpůsobí. Tohle jednoduché a chytré řešení bude funkční pro většinu posluchačů, na které tyto reproduktory cílí. A nutno říct, že nejde pouze o placebo. Protège Moi, rozdíly jsou opravdu slyšitelné.
Zmínit musím také dálkový ovladač. Vzhledem k funkcím reproduktorů a cílové skupině je zde, alespoň dle mého úsudku, prostě do počtu. Odpovídá tomu i poměrně jednoduché plastové zpracování. Jasně, na stole ho nahmatáte asi rychleji než aplikaci v telefonu, ale moc důvodů k tomu mít nebudete.
Zvuk – postavíte je kamkoliv a hrají skvěle
Dříve než zodpovím otázku „jak to hraje?“ popíšu díky čemu to tak hraje. Uni-Q je koaxiální měnič. To znamená, že kombinuje 11,5centimetrový středobasový měnič s 1,9cm výškovým do jedné sestavy. Už na pohled to vypadá příjemně a vlastně to i příjemně hraje. KEF LSX II LT pohání zabudovaný zesilovač třídy D s celkovým výkonem až 200 wattů. 30 wattů je vymezeno pro výškový měnič a 70 pak pro středobasový na každý kanál. Výrobce slibuje frekvenční rozsah od 49 Hz do 47 KHz. Zvukově si pomáhají ještě basreflexem, který, jak už jsem zmínil, je na zadní straně.
Já se rozhodl využít tyto dva Křemílky hned pro dva scénáře. Prvně jsem je připojil k iMacu, aby mi posloužily pro poslech hudby. Potom jsem je přesunul k televizi, abych si užil pár filmů s lepším zvukem. Přiznám se, na první dobrou jsem reproduktory postavil k počítači naprosto bez přemýšlení. Prošel jsem rychlým nastavením v aplikaci a prostě tam z Tidalu začal ládovat skladbu za skladbou. Dodám ještě, že reproduktory považuji za opravdu „Dumbproof“ produkt. Můžete je postavit téměř jakkoliv a kdekoliv a ono to hraje hezky. Může za to velmi bohatý vyzařovací úhel, takže vám KEFy dovolí opravdu hodně. Citlivějším ouškům přesto doporučuji s rozestavením si pohrát.
Hudbo hraj!
V různých produktových materiálech se můžeme dočíst, že reproduktory hrají bez kompromisů, čistě a jasně a zahrají i ty nejjemnější nuance. Potenciální zájemce ale musí myslet na to, že si kupuje univerzální aktivky za něco málo přes 20 tisíc korun a vše slibované splňují spíše dražší sestavy.
Pokud ale čekáte, že reproduktory roznesu na kopytech, tak nikoliv. Nejjemnější nuance si možná neužijete, užijete si ale velmi sebevědomý a dynamický projev u většiny možných skladeb, bohatý a chutný zvuk, který menší místností bude rezonovat jedna báseň. Pokud reproduktory využijete na pracovním stole, vytvoříte si malinkatou stage přímo před sebou. Při práci se skoro člověku chce podívat, jestli zmenšení Redhoti neskáčou za klávesnicí na stole. Troufnu si tvrdit, že zvuk je přibarven tak, aby se líbil, o detaily ale posluchač nepřijde. Pro mé uši reproduktorům nejvíce slušely trochu divočejší skladby.
Tak třeba Virtual Insanity od Jamiroquai. Klavír není rozplizlý a je dostatečně zřetelný. Jay Kay zpěvem drží člověka na hraně klidného sezení a patřičného vrtění v rytmu. A jakmile do refrénu vstoupí basová kytara, žádný detail se neztrácí. Výšky a středy jsou stále zde. Jen ta basa baví trošku více než by musela. Ale na škodu to není.
KEFy si s posluchačem hrají. Tam, kde vycítí, že by měly bavit více, začnou bavit více. Potřebujete klidnější projev u klidnější skladby? Tužby jsou vyslyšeny. The Mountain od Jonathana Hulténa je skvělým příkladem. Akustická kytara je přirozená a reproduktory skladbě nepomáhají výraznějším basem a ani nervou uši cinkavějšími vysokými tóny, když interpret více vezme za struny. Jonathana pak člověk opět hledá na stole ve zmenšené podobě.
Zajímavá je dynamika v případě stupňujících se skladeb. St. Helena od Kensington mě snad ještě nikdy nebavila tak moc. A to mě moc baví pokaždé, co ji slyším. Klidnější počátek na vás KEFy vybalí tak nějak nevinně, skoro jako by se nechtěly moc projevovat. Jakmile se skladba šine kupředu, přidávají i reproduktory. A pozor, ani ve změti výrazně hrajících nástrojů nevyzmizíkují v tomto případě až bolestný hlas Eloie Youssefa.
I přes výraznější bas jsou dobře zřetelné středy a výšky. A to u těchto kompaktních reproduktorů určitě zaslouží pochvalu.
d’Artagnane, padej z obýváku!
Zábavné jsou KEF LSX II LT také v případě, že se s nimi rozhodnete doplnit televizor o kvalitnější zvukovou složku. Díky jejich zábavnému charakteru jsem původně chtěl kouknout na nějaké to sci-fi, abych si užil pořádné pew pew a hřmotné zvuky. Nakonec padla volba na loňské Tři mušketýry režiséra Bourboulona.
V podstatě lze říci, že i v případě filmů platí vše výše zmíněné. Reproduktorům rozhodně nevadí, že jsou od sebe dále (po stranách 50“ televizoru) a pořád hrají zábavně a skvěle. Hezky si poradí také se stereem. Koně vám běhají zleva doprava a zprava doleva. Kordy řinčí tu a támhle a rozhodně bych se KEFům nebránil jako univerzální alternativě k soundbarům. Hezky také vyniká mluvené slovo. Jen pozor, pokud stále oceňujete český dabing. Jak už to tak poslední dobou bývá, dočkáte se výrazné zvukové stopy z filmu samotného a velmi nevýrazné zvukové stopy z dabingového studia.
Závěr – KEF LSX II LT ozdobí i kvalitně ozvučí menší domácnosti
KEF LSX II LT jsou menšími reproduktory, které ale nabídnou více, než se na první pohled může zdát. Výrazný design a bohatou konektivitu doplňuje zábavný a kvalitní zvukový projev. Reproduktorům to tak v obýváku a v pracovně nejen sluší, ony také tyto prostory patřičně a zábavně ozvučí. Hezky dokážou zahrát snad i když je otočíte Uni-Q měničem ke zdi a inženýři zde odvedli vážně skvělou práci s ohledem na ty, kteří si s umístěním nechtějí lámat hlavu. Někdy holt prostor příliš hrátek s pozicí reproduktorů neumožňuje, a právě v tomto případě KEFy ukazují, jak to lze řešit. I když jsem na oko dlouhodobě fanouškem LS50 II, malý LT model ostudu nedělá a člověk je posílá zpět do divočiny nakonec s těžkým srdcem.
Cena 22 900 Kč se na první pohled může zdát jako vysoká. Jde ale o aktivní reproduktory, které mohou obohatit zvuk počítače, televizoru a posloužit i jako univerzální reproduktory pro streamování skladeb během celého dne i noci. KEF LSX II LT si nekladou za cíl přesvědčit vás vědeckou přesností. Chtějí ale každý reprodukovaný zvuk ve vaší domácnosti udělat zábavným a přesto kvalitním. A to se daří více než dobře. Za zapůjčení děkujeme distributorovi Perfect Sound Group. V jejich e-shopu můžete tyto reproduktory rovněž pořídit.
Klady
- Moderní a líbivý design
- Bohatá konektivita
- Bohatý a zábavný zvukový projev
- Univerzálnost
- Poradí si s téměř jakýmkoliv rozestavěním
Zápory
- Chybí AUX in
- Propojení obou reproduktorů pouze přes USB-C
Technické specifikace
- Výkon (W): 70 Středobas, 30 Výšky
- Počet pásem: 2
- Frekvenční odezva od (Hz): 49 – 47 000 (-6 dB), 54 – 28 000 (+/-3 dB)
- Síťové připojení: Wi-Fi, Ethernet
- Streamovací služby: Internetové rádio, Qobuz, Spotify, TIDAL
- Lokální streamování: AirPlay 2, Bluetooth, Síťové úložiště (UPnP, DLNA)
- Vstupy: Optický, USB-C, HDMI
- Výstupy: RCA (Subwoofer)
- Podporované audio formáty: DSD, PCM, FLAC, WAV, ALAC, AIFF, WMA, MP3, AAC, OGG VORBIS
- Barva: Bílá, zelená, šedá
- Šířka (mm): 155
- Výška (mm): 240
- Hloubka (mm): 180
- Hmotnost (kg): 6.8 (dohromady)
Domů »
Miroslav Škriniar
26. 6. 2024, 9:36Pekne napísané o fortielnych bedničkách. Skoro som zauvažoval o kúpe…
Petr Benkovský
26. 6. 2024, 9:51Dobrý den, děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu. Ta už se přeci jen tolik nenosí, ale vždy potěší. 🙂 Přiznám se, ještě pořád na ně zpětně myslím, byla opravdu radost je nějaký ten čas mít.