reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Sennheiser SoundProtex – buďte ready na fesťáky!

RECENZE: Sennheiser SoundProtex – buďte ready na fesťáky!
2024-06-05T13:37:23+02:00
• 5. 6. 2024

Zdroj: Hifimanie

Sennheiser SoundProtex jsou v rámci testovaných produktů u nás poměrně netradičním kouskem. Nic si totiž přes ně neposlechnete. I když vlastně poslechnete. Jde totiž o špunty do uší, které ochrání váš sluch během hlasitých koncertů. Ty si užijete pořád v kvalitní formě. Pokud to teda zrovna zvukař bude chtít.

Sennheiser SoundProtex – ochrání a nezkazí

SoundProtex jsou špunty, které ochrání váš sluch. Až tak jednoduché to je. Nečekejte ale obyčejné pěnovky do uší z drogerie, které využijete ve stanu a ubráníte se chrápajícím kolegům (a kolegyním, buďme korektní). Sennheiser si dal za cíl ochránit sluch a nezkazit hudební požitek. Tak třeba modelový příklad z nedávné doby. Jihoafričtí Die Antwoord přijeli do pražského Karlína, kde jsme se ocitli i my. Už po pár minutách zvládli odpálit techniku a dočkali jsme se na čas jenom ticha. Mohlo nám ale dojít, že jakmile se vše zprovozní, půjde o slušný randál. Kdybychom s sebou v kapse (a v uších hlavně) měli SoundProtex, možná by nás nečekal týdenní tinnitus. Účastnící koncertu Rammstein v první linii by mohli také chrániče ocenit. Pro ty ale musí Sennheiser dodat ještě azbestové masky.

SoundProtex balení

Balení se nese v tradičním Sennheiser duchu; zdroj: Hifimanie

Balení se nese v tradičním duchu společnosti. Modrobílá krabička s názorným obrázkem, co nás čeká uvnitř, se neliší od jiných produktů. Uvnitř balení nás pak čeká vše potřebné. Špunty samotné jsou zde ve třech velikostech – L, M a S. Ty jsou vyráběny z kvalitního TPE (termoplastický elastomer) materiálu, dle slov výrobce dokonce lékařsky ověřeného. Dále jsou zde dva páry filtrů. Šedé s označením Mid poskytují ochranu sluchu, aniž by došlo ke snížení kvality zvuku. Černé s označením Full pak utěsňují zvukovod pro vynikající pasivní potlačení hluku a jsou vhodné pro klidnější spánek. Během plavání pak ochrání uši před vodou. Co nás obzvlášť potěšilo, je elegantní černé pouzdro s logem výrobce, do kterého jde špunty ukrýt a zavěsit třeba na klíče.

SoundProtex balení 2

Uvnitř jsou tři velikosti špuntů a dva páry filtrů; zdroj: Hifimanie

Jelikož jsou mým darem zhůry vesmírné radary místo uší, obával jsem se, že L velikost nebude dostačující. Utěsnění ale proběhlo naprosto v pořádku.

Koncert je stále kvalitní, opilci jsou utlumeni

Včera mě čekal koncert kanadských Death South. Jasně, folk/bluegrass nezní jako něco, kde byste si měli chránit sluch. Ale i takové pořádně ohulené banjo dokáže uši potrápit. Po zavedení chráničů do uší je potřeba chvilka adaptace. Ne, že by se charakter produkce změnil. Koncert je stále zřetelný, zpívaná slova se neztrácí a nepřijdete o žádnou hudební složku. Jen je vše více potichu. Na koncert jsem zvolil šedé filtry s označením Mid. Dle slov výrobce vyladěná membrána a síťka tlumící zvuk uvnitř filtru SoundProtex snižují hlasitost, a přesto propouštějí dokonale vyvážený zvuk. Dvoustupňový akustický filtr tlumí stejnou mírou vysoké a nízké frekvence, aby špunty poskytly čistý a vyvážený zvuk bez ztráty detailů a jasnosti. Patentovaná technologie zajišťuje vyladěnou, plochou odezvu útlumu, takže všechny frekvence jsou redukovány na stejné úrovni. A to rozhodně platí. Koncert Death South jsem si mohl užít bez ztráty kytičky, jen meno forte.

SoundProtex špunty

Šedý filtr ztlumi randál, bohaté detaily ale zůstávají; zdroj: Hifimanie

Milým překvapení je tlumení ruchu z řad diváků. Koncert se uskutečnil ve Žlutých lázních a někteří pravděpodobně nezvládli sluníčko a alkohol, přeci jen jde o začátek sezóny. To pak přijde tendence diskutovat svůj pokažený nebo podařený život v davu tak hlasitě, aby to slyšeli všichni od první do poslední řady. Obzvlášť je nutné diskutovat tato témata během těch nejkomornějších nahrávek. Se SoundProtex došlo k mírnému potlačení povídaček kecálků. Sennheiser tak dodal nejen ochranu sluchu, ale také lék potlačující agresivitu. Alespoň v mém případě. Se svými spoluúčastníky i tak dokážete prohodit slovo, pokud jsou v dostatečné vzdálenosti.

SoundProtex pouzdro

V balení nás potěšilo elegantní pouzdro; zdroj: Hifimanie

Koncert vám neurve hlavu, omezí hluk z řad jedinců, kteří jsou nalití jak pupeny, a navíc jsou chrániče SoundProtex pohodlné i po delším užívání. Máte strach, že si je náhodou zarazíte do uší? Nemusíte. Na konci špuntů je poloutvička, která usnadňuje vytahování z uší.

Závěr – spaste svoje uši

Festivalová sezóna je před námi. Několikadenní poslech už by si snad ochranu sluchu mohl zasloužit. Obzvlášť věříme, že pro všechny z nás tady jde o cenný smysl. Sennheiser SoundProtex vyjdou na 990 Kč, což je cenovka, kterou lze na festivalu projíst a propít hravě během jednoho dne. Navíc nejde o jednorázovou záležitost. Špunty stačí omýt a využít je můžete, dokud je neztratíte. Můžete si pořídit dražší Etymotic i levnější špunty od Etymotic. V každém případě s ochranou sluchu neuděláte krok vedle. A Sennheiser SoundProtex svou práci odvádějí velmi dobře. Za poskytnutí děkujeme Pantershop.cz, který je výhradním distributorem Sennheiser produktů a chrániče nám poskytl během akce Union Glashütte, o které jsme psali v tomto článku.

Výhody

  • Chrániče nijak nezkreslují zvuk
  • Příjemné zpracování netlačí v uších ani při delším používání
  • Elegantní pouzdro na klíče
  • Více velikostí špuntů v balení

Nevýhody

  • Potěšilo by více párů filtrů, ostatní velikosti špuntů pak nenajdou využití

 

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim