reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

Union Glashütte sblížilo milovníky kvalitní mechaniky a zvuku

Union Glashütte sblížilo milovníky kvalitní mechaniky a zvuku
2024-05-30T13:17:08+02:00
• 30. 5. 2024

Union Glashütte Noramis Date,na audiofilském setkání foto: Jakub Mrázek

Spojení špičkových hodinek Union Glashütte s prémiovými audio produkty dává smysl. Alespoň to je dojem, který jsme si odnesli z včerejší netradiční akce, která sblížila nadšence ze dvou zdánlivě nesouvisejících světů. Ti měli možnost poslechnout si nové Sennheiser HD 620, špičkové studiové monitory Neumann i vyšší modely reprosoustav britských ProAc. Hvězdou večera, která zosobnila společnou lásku k preciznímu zpracování, ušlechtilým materiálům a tradičním hodnotám, se přitom staly hodinky UNION GLASHÜTTE – Noramis Date Limited Edition Deutschland Klassik 2024.

UnionGlashütte (5) 4986x3325x

Tím co spojilo audiofily s milovníky jemné mechaniky bylo představení překrásné limitky od Union Glashütte, foto: Jakub Mrázek

Právě odhalení těchto hodinek, které vznikly v limitované sérii pouhých 200 ks bylo skvělou příležitostí k uspořádání podobné akce. Prezentují se výrazným designem, který díky spojení s veteránskou setinovou rallye ADAC Deutschland Klassik osloví i milovníky historických vozů. Design číselníku se totiž inspiruje ikonickým více-paprskovým ráfkem kola vyleštěného do vysokého lesku. V celku pak hodinky působí elegancí vzorů inspirovaných estetikou Středního východu. Jejich sofistikovanost, prémiové zpracování a úcta k bohaté historii tak skvěle rezonovala s tradicí britského ProAc i precizností, kterou mají německé hodinky společnou se značkami Neumann a Sennheiser.

Poslechové příležitosti pro každého

Souboj otevřených modelů s uzavřenými protějšky

Sennheise HD 660s2 a HD 620 2777x2777x

Tentokrát jsme srovnali modely HD 620 a HD 660 s2, zdroj: hifimanie.cz

Pro nás byly ale hlavním tahákem samozřejmě reprosoustavy a sluchátka. Se Sennheiser HD 620 jsme se sice seznámili už na veletrhu High-End, ale možnost v klidu je porovnat se zbytkem portfolia a libovolně střídat nahrávky ze služby Tidal byla přece jen příjemnější, než udýchaný poslech na výstavě. Náš dojem z novinky se ale výrazně neposunul. Stále nás sice překvapuje, jak prostorový a zvučný projev mají. Na druhou stranu bylo v klidnějším prostředí okamžitě jasné, že nároční posluchači setrvají u vyšších modelů řady 600. Obzvláště, pokud si vyzkouší tak jako mi sluchátka ve srovnání Sennheiser HD 660 S2. To je ale pochopitelná daň za nižší cenu i to, že můžete HD 620 poslouchat nejen v klidné pracovně, ale také v obývacím pokoji, kde se třeba zbytek rodiny chce věnovat poslechu, nebo třeba cvičení hry na klavír.

A podobný dojem jsme si vlastně připomněli i v případě vyšších modelů, které na akci samozřejmě také nechyběly. I přes technickou pokročilost Sennheiser HD820 bychom stále volili pro ten nejlepší možný poslech spíše Sennheiser HD 800 S. Pokud si můžete dovolit komfort skutečně otevřených sluchátek, uzavřená varianta bude vždy působit mírně omezenějším prostorovým vjemem. I tak je ale kouzelné, nakolik se díky inovativním technologiím a preciznímu provedení daří společnosti tento efekt potlačit. Důležitější ale bylo zjištění, že podobné hrátky a nejsou u distributora vyhrazeny pouze novinářům a partnerům. Na poslech si prý může zajít kdokoli.

Studiové monitory vs. britské Hi-Fi

IMG 2024 3840x3841x ProAc (2) 2816x2815x
Zájem vzbudila i možnost srovnání studiové techniky s pravověrným Hi-Fi, zdroj: hifimanie.cz

A to platí i pro poslechové místnosti se studiovými monitory Neumann a reprosoustavami ProAc. Ty umožnily porovnat limity jednotlivých kategorií a rozproudily živou diskusi. Zda je lepší dokonale přesný analytický zvuk profesionální techniky, nebo muzikálnost, kterou ProAc doplňují svůj tradiční design s dýhami vzácných dřevin se nám ale upřímně rozhodnout nepodařilo. Technik, který se ujal prezentace Neumann měl ale jasno. „Aktivní monitory všechno servírují tak, jak to ve studiu nahrají, nic nepřikrášlí, ani neochudí. Ale když jinak nedáte, můžete je k podobným nesmyslům doladit,“ čímž vzbudil všeobecné veselí.

Všimli jsme si ale jiné zajímavosti. Neumanny hrály extrémně podobně bez ohledu na to, zda jsme zrovna poslouchali nejdražší model, nebo maličké monitory. Basu samozřejmě mírně ubylo, ale témbr a projev ve vyšších pásmech frekvenční charakteristiky byl prakticky nerozeznatelný. Schopnost poskytnout takovou míru konzistence nás opravdu potěšila. Do obývacího pokoje bych si ale i tak postavil raději britské reprosoustavy, což se už jednou díky společnosti Panter na chvilku podařilo. Obzvlášť, když nám důležitost krásy, designu a ruční výroby neustále připomínaly luxusní hodinky Union.

Trvalá hodnota a emoce

Akce krásně prezentovala, co spojuje hodinky, reprosoustavy, sluchátka a další prémiové produkty, jako třeba historický elektronkový zesilovač Linear Acoustic LA TUBE 1. Probouzí v nás emoce a přináší do všedních dnů, ostatně jako jiné hobby. Na rozdíl od nejmodernějších digitálních technologií ale nabízí také trvalou hodnotu, která se neztrácí. A to je něco, co člověk v dnešní uspěchané době ocení asi nejvíce. Zvláště, když v případě špičkového audia není problém doplnit moderní funkce externími komponenty.

IMG 2048 EDIT 3951x2963x IMG 2053 EDIT 3388x2541x
Pohon ProAc K1 zajistil ohromující historický zesilovač Linear Acoustic LA TUBE 1, zdroj: hifimanie.cz

Moc proto děkujeme Union Glashütte i společnosti Panter za pozvání a doporučujeme, ať si někdy uděláte také čas navštívit jejich poslechové místnosti. Po telefonické domluvě si prý rádi udělají čas na každého.

 

 

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim