Matrix Audio Element X2 a P2, zdroj: hifimanie.cz
Domů »
Při testování Matrix Audio Element X2 a výkonového zesilovače Element P2 nám mladá čínská značka ukázala, že kompromisy budeme hledat zbytečně. Kompletní sestava z druhé nejvyšší řady výrobce totiž bez uzardění zvládá nejen moderní streamingové funkce doprovozené nekompromisní konektivitou. S ohledem na rozměry přístrojů ohromí i zvukovým výkonem. Ale nebudeme předbíhat. Jen upozorníme, že pokud vás zajímá pozadí společnosti, dočtete se o něm v článku o jejím vstupu na český trh. Pokud už jste ho četli, tak neváhejte a pojďte dál. Dnes toho totiž bude spousta a máte se na co těšit.
Matrix Audio Element mají elegantní balení i design
Když jsme Matrix Audio Element X2 a Element P2 vybalili, bylo jasné, že máme co dočinění s moderní technikou, která se nezatěžuje zbytečnými příkrasami. Obě zařízení sdílejí minimalistický, ale přitom elegantní vzhled, který okamžitě evokuje pocit kvality. Šasi obou zařízení je vyrobeno z precizně opracovaného hliníku, který skvěle vypadá a plní i důležitou funkci. Hliníkové tělo totiž poskytuje nejen ochranu proti elektromagnetickému rušení, ale také chlazení. A po několika hodinách přehrávání pochopíte, že i zesilovač třídy D chladit potřebuje. Boční žebrování a masivní šasi s tím ale nemají žádný problém, a přitom skvěle vypadají.
Matrix Audio Element X2 zdobí uprostřed čelního panelu plnobarevný a v rámci rozměru skvěle čitelný dotekový displej, který zobrazuje všechny potřebné informace o aktuálním nastavení, vstupech i přehrávaném obsahu. Ten navíc usnadní i ovládání základních funkcí. Ve většině případů jsme sice dávali přednost ovladači, nebo mobilní aplikaci, ale občas skutečně přišel vhod. Drobnou vadou na jeho kráse bylo jen z počátku mírně neintuitivní ovládání pomocí gest, které vyvolává jednotlivá menu pro nejrůznější funkce. Nepřekvapivě ho doplňuje ještě černý otočný ovladač, který zajišťuje pohodlnou úpravu hlasitosti. V případě výkonového zesilovače se není příliš o čem bavit. Najdeme na něm pouze stavovou diodu a spínací tlačítko. Nic jiného ostatně není třeba.
Pěkným detailem, který dokládá důslednost výrobce, jsou antivibrační nožičky CBVB (Ceramic Ball Vibration Buffer). Ty nejsou jen designovým prvkem – obsahují keramické kuličky a silikonové podložky, které efektivně minimalizují přenos mechanických vibrací. To je důležité nejen pro stabilitu zařízení, ale také pro čistotu zvuku, kterou by mohl nežádoucí pohyb vnitřních komponent negativně ovlivnit. I tady se pozná vyšší cílová kategorie. V případě dostupnějších komponent, jako je třeba WiiM Amp, se kromě gramofonů a CD přehrávačů takové detaily jednoduše neřeší.
Obsah balení splňuje nutné minimum
V kontrastu ke zmíněnému dostupnému zázraku je u prémiových produktů také přístup k základnímu příslušenství v balení. Prakticky žádné nečekejte. Výrobce jednoduše předpokládá, že už doma příslušnou kabeláž máte, nebo že si budete chtít vybrat něco z odpovídajících cenových sfér dle vlastního vkusu. Ostatně společnost nabízí i vlastní příplatkový napájecí kabel. U Matrix Audio Element X2 tak najdete kromě přístroje pouze základní, ale velmi pěkně konstruovaný napájecí kabel s pružnou gumovou izolací a pěkné dálkové ovládání.
V případě výkonového zesilovače Element P2 pak celé příslušenství tvoří pouze napájecí kabel. Ani v jednom případě ale výrobce neopomněl pěkně vyvedený katalog a textilní sáček, který přidává komponentám další vrstvu ochrany nad rámec přepravního balení, a také další krok při vybalování, kterým vám připomímá, že jste si koupili přístroj vyšší kategorie. A tak to má být.
Všestranný systém pro moderní dobu
Základem celého systému je Matrix Audio Element X2. Ten totiž dokáže fungovat zcela nezávisle jako streamer s vlastním sluchátkovým zesilovačem a zastane i roli předzesilovače. Může tak být zajímavou možností pro každého, kdo doma už nějaké to pořádné stereo má. Osobně jsem tak neodolal a zkusil ho i s vintage sestavičkou z roku 1978, kterou používám pro ozvučení PC. Jejím základem je zesilovač SONY TA-1700 s hliníkovými reprosoustavami Pioneer CS-X3. A světe div se, i ta dokázala odhalit, o kolik má Element X2 navrch proti mému stávajícímu DAC Music hall dac25.3. Úplně zmizely jakékoli náznaky šumu, nejistoty a celkově mě nadchlo, jak moc dokázal vintage sestavu pozvednout. A to jsem jednoduše jen otočil voličem hlasitosti starého zesilovače doprava, připojil ho solidními RCA kabely a pak už vše nechal na moderním digitálním předzesilovači, který zprostředkoval spojení s PC i smartphonem a streamovacími službami.
Pokud jde o digitálně-analogový převod, zvládá Element X2 se špičkovým špičkový čipem ESS ES9038PRO SABRE DAC prakticky cokoli, co na něj hodíte. Ani 32bit/768kHz PCM a DSD512 pro něj nejsou výzvou. Konektivita odpovídá prakticky všem požadavkům moderních audiofilů. Ta digitální kromě streamingu skrze Wi-FI a Ethernet zahrnuje i HDMI eARC, IIS LVDS, pár digitálních optických a pár metalických vstupů. Nechybí ani USB-B. Naštěstí výrobce neopomenul ani analogový RCA vstup. Ten se bude hodit pro externí gramofonní předzesilovač. V této cenové kategorii nemá integrovaný příliš smysl. V malé sestavě jsme tak nechali gramofon připojený přímo k SONY a na hrátky s analogovým vstupem Matrix Audio Element P2 jsme se vrhli až při testování celé sestavy s velkými reprosoustavami.
Sílu zajistil sladěný Matrix Audio Element P2
Tehdy zajistil spojení s AQ Pontos 6 výkonový zesilovač třídy D Matrix Audio Element P2, který nabízí impozantní výkon při zachování vysoké efektivity. I když jsme dali reprosoustavám zabrat a hráli jsme tak, že bylo pro manželku obtížné vydržet v místnosti, spotřeba se nepřehoupla přes 40 W. Na zvukovém výstupu to přitom nebylo znát. Vše bylo důrazné, kontrolované a skvěle konturované. Výkon 230 W na kanál do 4 ohmů, respektive 110 W na kanál do 8 ohmů, je prostě dostatečný. A značí i bohaté rezervy pro dosažení skvělé dynamiky. Skoro se až nechce věřit, že by někdo nutně potřeboval monofonní režim, se kterým nabídne až 850 W do 4ohmové a 500 W do 8ohmové zátěže.
Výkonový zesilovač ohromuje i dalšími parametry, jako je celkové harmonické zkreslení (THD+N), které dosahuje u stereofonního režimu pouhých 0,008 % při výkonu 1 W a u monofonního režimu dokonce jen 0,004 %. Krásný je i odstup signálu od šumu, který ve stereofonním režimu činí 112 dB a v monofonním režimu úctyhodných 121 dB. Extrémně čistý zvukový výstup tak nebyl velkým překvapením a nabídl prostor pro opakované přehrávání známých skladeb a lov dalších a dalších jemných nuancí.
Z hlediska konektivity zesilovač nepřekvapí nejspíš ničím. Nabízí standardní pár RCA vstupů, dvojici XLR vstupů a s ohledem na monofonní režim jeden XLR vstup navíc. Praktickým, ale očekávatelným detailem je 3,5mm jack vstup pro 12V trigger, který umožňuje synchronizované zapínání a vypínání s předzesilovačem. Pro ty, kteří jsou zvyklí, že moderní audio zařízení reagují i z „vypnutého” stavu na příkazy smartphonu, bude jeho využití nutností. Ideální je nasadit monofonní jack-jack kabel, ale dobrou zprávou je, že se komponenty daří spínat i prostřednictvím běžného stereofonního 3,5mm jacku, který leckdo najde doma. Po jeho zapojení vše běhá jak po drátkách a celý systém se chová jako jednolitý celek.
Bezproblémové propojení
Posluchače, kteří dosud měli zkušenost pouze s integrovanými zesilovači, může odradit propojení jednotlivých komponent. Toho se ale vůbec není třeba bát. Obzvlášť v případě přístrojů Matrix Audio Elements, které disponují kromě RCA konektorů i balancovanými XLR porty, které určitě doporučujeme využít. Jejich výstup totiž i podle měření zahraničních recenzentů nabídne ještě o maličko přesnější výstup než RCA, a navíc je přenos výrazně odolnější vůči rušení než v případě nebalancovaného kabelu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, propojení není o nic složitější, než připojení CD přehrávače, nebo streameru. Není se tak čeho obávat.
Fanoušky analogu potěší, že podle naší zkušenosti i měření zahraničních recenzentů neprovádí Matrix Audio X2 digitalizaci vstupního signálu na RCA konektorech. Tudíž se nemusí bát degradace hudebního signálu. My jsme si tedy žádné nevšimli. Při přehrávání hudby na našem Pro-Ject 1- Xpression Carbon Classic s přenoskou Ortofon 2M Red znělo vše bezvadně. Hlubších soudů se ale raději vystříháme. Tušíme totiž, že pro skutečné zhodnocení vstupu bychom zřejmě potřebovali nejen lepší přenosku, ale hlavně výrazně lepší předzesilovač, než je Music Hall pa1.2.
Nejlepších výkonů jsme se tak dočkali při streamování ze síťového disku a z Tidalu. Nechybí samozřejmě ani u nás bohužel dosud nedostupný Qobuz, Apple AirPlay 2 a do počtu je tu i Google Cast a Spotify Connect. Moderní posluchač tak dost možná nebude k maximální spokojenosti potřebovat nic než HDMI a internetovou konektivitu.
Aplikace, která se nebojí ani starších úložišť
Právě mladší posluchači, kteří drží raději v ruce telefon než dálková ovládání, budou u produktů Matrix Audio jako doma. Aplikace odpovídá moderním standardům a dovolí jim nastavit i parametry, o kterých se jim nikdy nesnilo. S lehkostí pak zvládne ovládání přehrávání, spojení se streamingovými službami, a také s lokálními úložišti. Hudební knihovnu tak samozřejmě vytvořila i z mé postpubertální směsi FLAC a MP3 souborů, které jsem si na střední škole jako totální bordelář nahrál na dnes již stařičký síťový disk. A vůbec jí přitom nevadilo, že by měl být dávno v křemíkovém nebi. Našla ho na síti, byly na něm hudební soubory, tak mi je hezky hned nabídnula.
Paradoxně jsme tak měli problém pouze se zcela základní dovedností aplikace a tou byla aktualizace software. Ta z neznámého důvodu skrze mobilní aplikaci nikdy neproběhla. Je možné, že si aplikace z nějakého důvodu dostatečně nerozumněla s naší domácí sítí, nebo že šlo o následek rozsahu aktualizace. Po spuštění přímo skrze obrazovku na těle Matrix Audio Element X2 totiž proběhla hned na první pokus bez jediného zaškobrtnutí. Překvapivě ale její stahování trvalo více než 60 minut. Podle informací od výrobce byla ale opravdu jednou z nejrozsáhlejších v historii. Kromě plné podpory pro streaming Hi-Res FLAC souborů z Tidalu totiž doplnila i kompletní kompatibilitu přístrojů s nejnovější high-end řadou výrobce Matrix Audio M.
Matrix Audio Element X2 rozhýbe jakákoli sluchátka
Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – jak to všechno vlastně hraje. Musíme říct, že zvukové možnosti Matrix Audio Element X2 a Element P2 nás skutečně ohromily. Začněme s Element X2. Jako předzesilovač a DAC nabízí neobyčejně čistý a detailní zvukový projev. Díky špičkovému DAC čipu ESS ES9038PRO dokáže reprodukovat i ty nejjemnější nuance v nahrávkách. Ať už jsme poslouchali hardcore, klasickou hudbu nebo moderní elektroniku, vždy nás ohromilo množství detailů, které jsme slyšeli.
Hráli jsme především skrze balancovaný 4,4mm Pentacon do Sennheiser HD660 s2, se kterými neměl zesilovač samozřejmě ani nejmenší problémy. Srovnání se stařičkým Music hall by bylo naprosto zdrcující, tak jsme vzali na paškál ještě FiiO K9 a i tady se všeuměl od Matrix Audio předvedl. Mírně vřelejší zvuk vystřídala střízlivost a Sennheiser HD660 s2 ukázaly, že umí víc, než jsme zvyklí.
Scéna se otevřela a zpřehlednila. Lokalizace nástrojů byla náhle ještě citelnější a vše působilo výrazně vzdušnějším dojmem. Volič hlasitosti přitom zůstával po většinu času pod hranicí 50 %. Element X2 má se svým 4V výstupem dostatek síly prakticky pro jakákoli sluchátka.
Spojení s Element P2 nemá chybu
Skutečná divočina ale nastala ve chvíli, kdy jsme osvědčený Arcam HDA SA30 nahradili kompletní dělenou sestavou od Matrix Audio. Tak trochu jsme se obávali, že nám bude chybět pokročilá kalibrace pomocí systému Dirac live, ale nestalo se tak. Kontrola a přesnost celé sestavy si s místností poradila překvapivě dobře i v přirozeném stavu. A bylo o co stát. Hloubka scény, se ukázala v plné parádě, stejně jako množství detailů, které streamer skrze Element P2 a AQ Pontos 6 vyslal k našim uším. Bas měl přitom krásný plný objem a naprosto skvělou kontrolu a definici. To bych si nechal doma líbit na stálo.
Prostor a dechberoucí věrnost
Prostorovost a separace nástrojů se předvedla už při poslechu Take Five od Davea Brubecka. Elementy od Matrix Audio excelovaly! Každý nástroj měl jasně definované místo v prostoru. Saxofon Paula Desmonda zněl živě a přirozeně a rytmická sekce vytvářela pevný základ, aniž by překrývala klavír. A detaily? Těch se najednou objevilo tolik, že bychom snad chtěli přísahat, že rozeznáme povahu každého jednotlivého úderu do činelu. Takhle jsme jazzový klub doma ještě neslyšeli.
Podobné to bylo, když jsme sestavě zkusili naložit hutným Angel z Deluxe edice alba Mezzanine od Massive Attack. Hlas Horace zněl na pozadí hutného tepu přesně ohraničené basové linky jako zjevení z vyšších sfér. Přitom byl ale pevně ukotvený přímo před jeho virtuálním zdrojem v centru scény. Přirozenost středů a schopnost zachovat detail potvrdila i No Sanctuary Here Chrisse Jonese, jehož údery do kytary rozehrály pohlcující hru s jeho nezaměnitelným hlasem i hlasy hlubokých vokálů na pozadí.
Emoce Matrix Audio Elements rozhodně neschází
Pokud by se někdo snad obával, že digitální zesílení znamená automaticky méně přirozený a emocionální projev, měl by si své domněnky rychle zaplašit. Když totiž došlo na klasickou hudbu v podobě Allega z Beethovenovy 7. symfonie v podání Českého filharmonického orchestru pod taktovkou Václava Neumanna, téměř jsem nedýchal. Přístroje nechaly svou precizní reprodukcí emocionální náboj krásné a děsivé skladby dopadnout plnou silou.
Zřejmě není nutné rozvádět popis zvuku dalšími květnatými slovy. Věrný a přesto energický projev nás nepřestal bavit ani po týdnech testování. V jeho průběhu jsme tak narazili pouze na jeden, avšak o to závažnější problém – testování musí jednou skončit.
Závěr
Vracíme se proto na zem a s trochou odstupu se pokusíme zhodnotit Matrix Audio Element X2 a P2 jako celek. S cenou 123 990 Kč za model X2 a 42 990 Kč za P2 rozhodně nejde o přístroje pro každého. Jenže to ani není cíl. Dostáváme se tu totiž do sfér, které by si klidně mohly zasloužit i vyšší cenovku. Výkon a všestrannost, kterou náročnému posluchači nabídnou jsou totiž vynikající i v rámci prémiové kategorie. Zvuk je čistý, věrný, silný a bez příkras. A takový by dle našeho mínění měl být.
Mladším posluchačům, kteří vyšší kategorie poslechu teprve objevují, přitom novinky nabídnou něco, co legendární velké značky často neumí, nebo to zvládají jen kompromisně. A tím je bezproblémová a uživatelsky přívětivá kompatibilita se streamingovými platformami a smartphony bez ústupků v kvalitě zvuku. Musíme ale upozornit, že pokud se pouštíte i do horších zdrojů jako je Spotify, nebo YouTube Music, nekupujte si je. Matrix Audio Elements na nich totiž nenechají nit suchou.
Oba přístroje naleznete u prodejců, kteří spolupracují s Perfect Sound Group, výhradním distributorem značky Matrix Audio pro náš trh. Za zapůjčení této společnosti velmi děkujeme!
Klady
- Skvělá flexibilita a všestrannost
- Věrný a přirozený projev
- Moderní funkční výbava
- Skvělé zpracování šasi
- V rámci kategorie skvělý poměr cena/výkon
Zápory
- Pro běžné posluchače vysoká cena
- Pro náročné milovníky high-endu nevýrazný design
Technické Specifikace Matrix Audio Element X2
Vstupy:
- 2x Koaxiální
- 2x Optický
- 1x I2S LVDS přes HDMI
- 1x USB-B
- 1x Stereo RCA
- 1x HDMI ARC
- 1x RJ45
Výstupy:
- 1x Stereo RCA
- 1x Stereo XLR
- 1x Vyvážený sluchátkový výstup Jack 4,4 mm
- 1x Jednostranný sluchátkový výstup Jack 6,35 mm
CPU:
- NXP i.MX 6Quad 4x Cortex-A9 @ 1,2 GHz
DAC Čip:
- ES9038Pro
Hodiny:
- Crystek CCHD-950
Podporované vzorkovací frekvence:
- Koaxiální / Optický: PCM až 24bit 192kHz, DSD DoP64
- I2S LVDS: PCM až 32bit 768kHz, Native DSD až DSD512, DSD DoP až DSD256
- USB-B: PCM až 32bit 768kHz, Native DSD až DSD512, DSD DoP až DSD256, MQA až 24bit 384kHz
- HDMI ARC: PCM až 24bit 192kHz
SNR (poměr signálu k šumu):
- RCA vstup: > -106dB A-Weighting
- RCA výstup: > -125dB A-Weighting
- XLR výstup: > -131dB A-Weighting
- Vyvážený sluchátkový výstup Jack 4,4 mm: > -119dB A-Weighting
- Jednostranný sluchátkový výstup Jack 6,35 mm: > -116dB A-Weighting
THD+N (celkové harmonické zkreslení + šum):
- RCA vstup: < 0,0025% @ 1kHz, < 0,003% @ 20Hz-20kHz
- RCA výstup: < 0,00012% @ 1kHz, < 0,0002% @ 20Hz-20kHz
- XLR výstup: < 0,00012% @ 1kHz, < 0,0002% @ 20Hz-20kHz
- Vyvážený sluchátkový výstup Jack 4,4 mm: < 0,00055% @ 20Hz-20kHz 4Vrms
- Jednostranný sluchátkový výstup Jack 6,35 mm: < 0,0005% @ 20Hz-20kHz 2Vrms
Frekvenční odezva:
- RCA vstup: 20Hz-20kHz ±0,07 -3dB @ 43kHz
- RCA výstup: 20Hz-20kHz ±0,05 -3dB @ 85kHz
- XLR výstup: 20Hz-20kHz ±0,05 -3dB @ 85kHz
- Vyvážený sluchátkový výstup Jack 4,4 mm: 20Hz-20kHz ±0,1 -3dB @ 85kHz
- Jednostranný sluchátkový výstup Jack 6,35 mm: 20Hz-20kHz ±0,1 -3dB @ 85kHz
Přeslechy:
- RCA vstup: > -102dB
- RCA výstup: > -137dB
- XLR výstup: > -146dB
Úroveň vstupu (RCA):
- 2,1Vrms max.
Úroveň výstupu:
- RCA výstup: 2,2Vrms @ 0dB, 7,5Vrms @ +10dB
- XLR výstup: 4,5Vrms @ 0dB, 15,8Vrms @ +10dB
Impedance a výkon sluchátkových výstupů:
- Balancovaný výstup Pentacon Jack 4,4 mm: < 12Ω
- Jednostranný sluchátkový výstup Jack 6,35 mm: < 6Ω
- Balancovaný výstup Pentacon 4,4 mm: 2600mW @ 33Ω, 1100mW @ 300Ω, 580mW @ 600Ω, 1% THD
- Nebalancovaný výstup Jack 6,35 mm: 1600mW @ 33Ω, 290mW @ 300Ω, 150mW @ 600Ω, 1% THD
- Low Gain: +18dB
- High Gain: +28dB
Síť:
- LAN: 10/100/1000Mbps
- WLAN: 2.4GHz / 5GHz
Trigger:
- In: 6-12VDC < 10mA
- Out: 12VDC 50mA max
Ovládací aplikace:
- MA Remote
Podporované formáty souborů:
- MP3, WMA, WAV, AIF, AIFC, AIFF, AAC, FLAC, OGG, APE, ALAC, M4A, DSF, DFF, CUE
Podporované přenosové protokoly:
- AirPlay 2
- DLNA/UPnP
- TIDAL Connect
- Spotify Connect
- vTuner
Obecné:
- Napájecí napětí: 100-120VAC 50/60Hz, 220-240VAC 50/60Hz
- Spotřeba: Standby: < 5W, Max: < 50W
- Rozměry: 340 x 256 x 58mm
- Hmotnost: 4kg
Technické specifikace Matrix Audio Element P2
Typ produktu:
- Výkonový zesilovač
Vstupy:
- 1x Vyvážený stereo XLR
- 1x Jednostranný stereo RCA
- 1x Mono XLR
Výstupy:
- Terminály pro reproduktory
12V Trigger:
- Vstup/Výstup
Výstupní výkon:
- Stereo: 2x 230W @ THD+N 1%, 20Hz-20kHz, 4Ω / 2x 110W @ THD+N 1%, 20Hz-20kHz, 8Ω
- Mono: 1x 500W @ THD+N 1%, 20Hz-20kHz, 8Ω / 1x 850W @ THD+N 1%, 20Hz-20kHz, 4Ω
Dynamický rozsah:
- Stereo: 112dB (A-Weighting)
- Mono: 121dB (A-Weighting)
Frekvenční odezva:
- 20Hz-20kHz ±0,3dB
THD+N:
- Stereo: 0,008% @ 1W
- Mono: 0,004% @ 1W
Výstupní impedance:
- Stereo: < 25mΩ
- Mono: < 30mΩ
Vstupní impedance:
- 47kΩ
Zisk:
- Stereo RCA: 28dB @ 1kHz
- Stereo/Mono XLR: 34dB @ 1kHz
Napájení:
- 100-120VAC 50/60Hz, 220-240VAC 50/60Hz
Spotřeba:
- V pohotovostním režimu: < 5W
- Maximální: < 1250W
Rozměry (DŠV):
- 340 x 259 x 58 mm
Hmotnost:
- 3,7 kg
Domů »
Komentáře