Samsung Music Frame, zdroj: hifimanie.cz
Domů »
Samsung Music Frame je nenápadný reproduktor známého jihokorejského giganta, který se inspiroval veleúspěšnou řadou televizorů The Frame. Tu si oblíbil prakticky každý, kdo si nechce hyzdit interiér černým vypnutým televizorem. My sice máme techniku rádi, ale chápeme, že jsou i tací, kteří na ni celý den koukat nechtějí. Proto jsme byli za možnost testování rádi. Ostatně i v naší partě najdete The Frame na pozici sekundárního televizoru do ložnice a i když na jeho obraz bychom chválu zřejmě nepěli, možnost zkrášlit si s ním zeď pomocí uměleckých děl světových autorů nás baví i po roce používání. A Samsung Music Frame to má v tomto ohledu výrazně jednodušší.
Podařilo se ale známému výrobci ukrýt do malého rámečku i solidní zvukový výkon? To se dozvíte v dnešní recenzi, která se na Music Frame podívá zblízka. Zkoušeli jsme ho nejen při poslechu hudby, ale také při sledování filmů a hraní her. Samozřejmě jsme přitom nemohli opomenout spojení s televizorem The Frame, aby byl dojem kompletní. Hned z kraje ale musíme říct, že nás v prvních okamžicích velmi překvapil. Navzdory jeho rozměrům má totiž síly dostatek.
Rámeček a váš libovolný motiv
Samsung Music Frame pokračuje v designovém jazyce své předlohy. Snoubí minimalismus, eleganci a nízký profil, díky kterému snadno zapadne v jakékoli obrázkové stěně. Nutno podotknout, že tenká jako televizor reprosoustava s rozměry 353 x 364.8 x 143.4 mm není. I tak jí to s ním ale náramně sluší. Music Frame má navíc výhody i proti obrázkové konkurenci IKEA Symfonisk, která uživateli nedává příliš na výběr, co bude vizuálním motivem obrazu. U něj si totiž musíte průzvučné tkaniny s různými motivy dokoupit z dostupné nabídky IKEA či třetích stran. V základu si můžete vybrat pouze ze dvou.
Výrazně menší rámeček od Samsungu dává uživateli více svobody. Čelní panel totiž funguje jako nosič s integrovanou paspartou, do kterého snadno vložíte vlastní fotografii, nebo obrázek. A tak se fantazii meze nekladou. Reprodukční systém se snadno schová za rodinnou fotografii, portrét milované osoby a nebo jednoduše kresbu od vaší ratolesti. Výrobce zmiňuje ve webové prezentaci i nabídku alternativních doplňkových rámů a předem připravených designových čelních panelů. Ty jsme ale na českém trhu bohužel nenalezli. S dostupností tisku digitálních fotografií prakticky v každé drogérii to ale nevnímáme jako problém, a ani základní černý rámeček nás v kontextu světlé pasparty nijak neprovokuje.
Konstrukci Music Frame není co vytknout. Vše je solidní a dostatečně robustní. Napájecí kablík v sympaticky nenápadné transparentní bužírce přitom pěkné splyne se zdí a v balení nechybí kromě závěsu ani kovová noha pro ustavení reprosoustavy na poličku. I tehdy působí obrázek vizuálně spíše jako dekorace, než jako výkonný audiosystém. O to větší je překvapení, když začne hrát.
Výkon Samsung Music Frame vyráží dech
Reprosoustava přináší nečekaně obrovský hutný zvuk. V průběhu testování v obývacím pokoji jsem se dočkal i návštěv, které si myslely, že nám jako podkres k obědu hraje moje stereo. To mě popravdě trochu popudilo, ale nemůžu jim to mít za zlé. Kdybych o reprosoustavě nevěděl, nenapadlo by mě, že zvuk vychází z malého obrázku na poličce. Bas je opravdu nečekaně hutný. Zvukové schopnosti typického televizoru tak reprosoustava posune dramaticky.
Music Frame ukrývá hned šest měničů, které se snaží nabídnout nejen kompletní frekvenční rozsah a zároveň stereofonní reprodukci. Limitem je rozměr zařízení, a tak opravdu nečekejte žádný hlubší prostorový vjem. Dočkáte se ale základní pravo-levé orientace. Podpora Dolby Atmos znamená spíše schopnost dekódovat formáty prostorového zvuku a zpracovat je. Kouzla, která umí pokročilé soundbary jako Sennheiser Ambeo Soundbar Plus, nehrozí. Dočkáte se tak sice úzkého, ale přece jen sterea a jediná cesta jak ho vylepšit, je přikoupit druhý Music Frame do páru. To může být obzvlášť s technologií Q-Symphony velice zajímavé. Bohužel jsme si ale technologii nezkusili, protože naše TV nemá rok výroby 2024 a chyběla nám i druhá reprosoustava.
Zajímavá technologie je i SpaceFit Sound Pro zajišťující optimalizaci zvukového výstupu pro vaše prostory. Rozdíl je skutečně znatelný i přes absenci kalibrace. Po zapnutí vše funguje automaticky. Basy jsou pocitově hlubší a výšky mírně čistší. Audiofilské hody ovšem nečekejte. Ladění je totiž podobně lifestylové jako image reprosoustavy. V případě poslechu hudby nemusí sednout každému, ale filmové produkci sedí skvěle a těm, kteří poslouchají z horších zdrojů jako je Spotify, reprosoustava hudbu příjemně přikrášlí.
Líbivý mocný bas
Prim hraje v projevu jednoznačně bas. I když reprodukované frenvence nejdou výrazně pod 100 Hz, reprosoustava si hravě pomůže akustikou místnosti, a tak sáhne ještě níž. Běžnému posluchači nejspíš absentující hlubší frekvence rozhodně chybět nebudou. Objem vyšších je zdatně zastoupí a laik by si klidně vsadil, že hrají už od 50 Hz. Je ale třeba vyhnout se maximální hlasitosti. Tam už reprosoustava naprosto otevřeně odhaluje svoje limity a zkresluje. Stačí však maličko ubrat a vše je v naprostém pořádku.
Alespoň tedy ve větším prostoru, kde takoví Rammstein v Deutschland zazní s úderností a energií, která pobaví prakticky kohokoli. Dokonce i zkušený posluchač bude uznale pokyvovat nad výkonem netradiční reprosoustavy. Snadno totiž obstojí i při reprodukci běžnější elektronické hudby jako house nebo techno. Skutečné bassheady ale Samsung Music Frame nepotěší. Z Timestretch od Bassnectar ty nejhlubší frekvence reprosoustava prakticky vymaže. Ale tomu se při její velikosti rozhodně nelze divit.
Basů je opravdu dostatek. Upřímně řečeno je ho v některých chvílích víc než dost. Vyzkoušeli jsme si to poté, co jsme Music Frame přesunuli z obývacího pokoje do ložnice. Vyvalil se na nás totiž dunivý bas, který zahltil středy i výšky. Funkce SpaceFit ale naštěstí zaúřadovala a posadila zvuk zpátky na koleje. Chvíli to byl ale opravdu šok. Tohle bylo příliš i pro sledování filmů.
Zachráněné pěkné středy
Po chvíli se naštěstí vše usadilo a reprosoustava začala hrát opět tak, jak výrobce zamýšlel. A že to má vymyšlené pěkně. Navzdory zdůraznění basů totiž středy hraje Samsung Music Frame v rámcii kategorie se solidní srozumitelností a detailností. Například akustická verze Tears in Heaven od Erica Claptona je tak okouzlující i když posluchače obalí trochou toho basového medu, který v původní nahrávce není. Trochu horší je situace u Eagles a jejich Hotel California. Když basa místo tvrzení muziky začne lézt do popředí, ideální to podle nás není, i když to asi spoustu posluchačů pobaví.
Extra důraz v oblasti nižších středů a vyšších basů bezesporu pobaví i fanoušky filmu, seriálů a her. Samsung Music Frame okamžitě prohloubí plochý zvuk televizoru a i v jediném kusu mu dodá grády. Výbuchy, dramatické efekty i soundtrack mají najednou úplně jiný impakt. A tady naštěstí střední pásmo netrpí. Funkce zvýraznění hlasu se postará o srozumitelnost i při akčních scénách. Zaujme i funkce Active Voice Amplifier, která rozezná hluk v okolí reprosoustavy a v případě, že se doma rozjede například chytrý vysavač, nebo sušička na ovoce, sám dialogy zesílí tak, aby posluchači opravdu neuteklo ani slovo. Samsung jednoduše myslí spíše na běžný provoz, než na zatažené závěsy a posvátný klid před nažhavením zesilovačů a projektoru. A jde mu to na výbornou.
Samsung Music Frame ostrými výškami nehrozí
Rámeček zvládá poměrně slušně i výšky. Pokud vám tedy nevadí, že jsou lehce upozaděné. S ohledem na konstrukci se tomu nelze divit. Zatímco se basy, které zadní měniče rozehrávají o stěnu místnosti, rozezní naprosto bez potíží, výšky čelní panel reprosoustavy tlumí. A výrobce se tomu nebrání. Většinovému posluchači by beztak více vadila přehnaná ostrost, než ústupky ve vyšších frekvencích. Zapomeňte tak na lov detailů v cinkání činelů v Take Five od Davida Brubecka i na to, že postřehnete všechny detaily divokého Bubbles od Yosi Horikawa. Na to se Music Frame opravdu nehodí i když se snaží statečně.
Vedlejším efektem je ale fakt, že se nebudete muset bát sykavek ani ostrých výšek, které někomu prostě nesedí. Reprosoustava zpříjemní a zakulatí i takové kousky jako Owner of a Lonely Heart od Yes. Poslech je tak za všech okolností příjemně relaxovaný a neúnavný. Například ve skladbě Morning od Becka, Music Frame krásně propojí všechna pásma a nakonec nepřijdete ani o cinkání, které je ještě o kousek něžnější než na jiných aparátech.
Moderní pojetí konektivity u Samsungu nepřekvapí
Music Frame nabízí připojení přes Bluetooth nebo Wi-Fi a i když nechybí ani běžný optický konektor, bezdrát tu hraje prim. Potěší podpora Tidal Connect a Spotify Connect, díky kterým nemusí fanoušci streamingu spoléhat na funkce chytrého televizoru. I v jeho případě vás ale výrobce motivuje k využítí bezdrátu. Jednak v balení nenaleznete optický kabel a za druhé vás při zprovoznění aplikace Samsung SmartThings bude vyzývat k Wi-Fi připojení. Bez něj totiž můžete například na funkci Q-Symphony zapomenout, i když k tomu zdánlivě není důvod. A zapomenout můžete i na analogové zdroje signálu. Leda byste sáhli po bluetoothovém gramofonu jako je třeba Lenco LBT-335BA. Jinak s analogem u Samsung Music Frame nepochodíte.
Samsung Music Frame si fanoušky najde
Je jasné, že typickým zákazníkem pro Samsung Music Frame určitě nebude zarytý audiofil. Na druhou stranu tu ale vidíme obrovský potenciál v běžných domácnostech. Těch, kteří poslouchají filmy a často dokonce i hudbu přímo z televizoru, je totiž poměrně dost. A všem by podobná reprosoustava pomohla, ani by museli obhajovat před zbytkem rodiny technicky působící objekt v domácnosti. Samsung Music Frame zkrášlí interiér svou přítomností i pro ty, kteří v reprosoustavách krásu nevidí.
Pokud je pro vás hlavní přirozenost zvukového výstupu a věrnost, poohlédněte se jinde. Získáte ji za podobnou cenu například z nedávno recenzovaných AQ M27 a dočkáte se přitom výrazně širšího a hlubšího stereofonního prostoru. Zapomenout ale budete muset na zvýrazněné úderné basy i Wi-Fi. České reprosoustavy jsou střízlivější a bezdrát omezují na pouhopouhý Bluetooth.
I tak reprosoustavu od Samsungu s radostí doporučíme těm, kteří chtějí udržet multimediální techniku prakticky neviditelnou. Tehdy není nic lepšího než kombinace Samsung The Frame a Music Frame. Kdo na rozdíl od nás poslouchá trochu víc hudbu než zvuk a sleduje trochu víc film než obraz, si užije slušný zážitek v neuvěřitelně povedeném nenápadném balení.
Cenovku 9 990 Kč si přitom Music Frame ve srovnání s konkurenčním IKEA Symfonisk snadno obhájí i zvukovým výkonem. A nakonec zvládne i vhodně zvolený gramofon.
Samsung Music Frame naleznete na stránkách společnosti Samsung, které tímto děkujeme za zapůjčení.
Klady
- Unikátní design splývající s interiérem
- Možnost personalizace vlastními obrázky
- Překvapivě silný zvuk
- Snadná integrace do ekosystému Samsung
- Výrazné zlepšení zvuku televizoru
Zápory
- Zvýrazněné basy neosloví puristy
- Omezená dostupnost alternativních rámečků a grafik na českém trhu
Specifikace Samsung Music Frame
- Počet kanálů: 2.0
- Ovládání: Dálkový ovladač
- Počet optických vstupů: 1
- Formáty prostorového zvuku: Dolby Digital
- Počet pásem: Širokopásmové měniče
- Barva: Černá
- Bezdrátové připojení: WiFi
- Hmotnost sestavy: 4,6 kg
- Typ připojení: Bezdrátové
- Rozměry (VxŠxH): 353,0 x 364,8 x 143,4 mm
- Celkový výkon: 120 W
- Příslušenství v balení:
- Dálkový ovladač
- Nástěnný držák
- Stojan
Domů »
Komentáře