reklama
PanzerGlass iPhone 15

RECENZE: Sennheiser Ambeo Soundbar Plus – prostorový zvuk bez drátů a spousty beden

RECENZE: Sennheiser Ambeo Soundbar Plus – prostorový zvuk bez drátů a spousty beden
2024-02-23T15:48:59+01:00
• 22. 2. 2024

Vyzkoušeli jsme Sennheiser Ambeo Soundbar Plus, zdroj: hifimanie.cz

Sennheiser Ambeo Soundbar Plus dnes představuje střední třídu prémiových soudbarů známé německé značky. Stejně jako původní Sennheiser Ambeo Soundbar, který nyní naleznete s přídomkem Max, přitom slibuje schopnost nahradit komponentní domácí kino. Ani nároční uživatelé se tak nemusí trápit s umístěním mnoha reprosoustav, AV receiveru a úvahami o vedení kabeláže.

I když jsme to považovali za nemožné, Ambeo Soundbar Max nás přesvědčil, že to lze. Vyrazil nám přitom dech i svou schopností reprodukovat nejen detailní výšky a krásně čitelné střední frekvence, ale i pořádný bas. Na zadek nás ale posadilo hlavně to, že skutečně dokázal simulovat nejen stropní a boční, ale i zadní kanály. Zda se vše podařilo i modelu Ambeo Soundbar Plus se dozvíte níže.

Štíhlý elegán Ambeo Soundbar Plus

SE Soundbar Plus Detail 2 Square RGB 3840x3840x

Sennheiser Soundbar Plus působí minimalistickou elegancí, zdroj: Sennheiser

Když Sennheiser Ambeo Soundbar Plus vybalíte, tak byste nevěřili, jak dokáže zahrát. Jediné, co trochu napoví, že jeho štíhlé tělo klame je jeho hmotnost 6,3 kg.  S rozměry 105,1 x 7,7 x 12,1 cm si ale přece jen o nějaký prostor řekne. Může tak v kombinaci s televizory, jejichž noha není alespoň 8 cm vysoká, vyžadovat podložení televizoru, nebo rovnou jeho instalaci na zeď. Pro případ, že byste chtěli zavěsit i soundbar, nabízí výrobce instalační sadu jako volitelné příslušenství. Ve srovnání s klasickou 7.1.4 sestavou to ale bude umístění soundbaru dílem okamžiku. Ostatně výrazně snáze umístíte Ambeo Soudbar Plus i ve srovnání s jeho dražším bratříčkem, jehož rozměry a hmotnost dosáhly úctyhodných 126,56 x 17,1 x 13,44 cm a 18,5 kg.

Vzhled soundbaru je elegantní a funkční zároveň. Horní plocha kromě dotykového ovládání a informačního led pásu odhaluje i kovové mřížky horních měničů. Její náklon směrem k posluchači jim přitom nabízí optimální polohu pro vytváření akustického odrazu o strop místnosti. Přes vyvýšenou hranu celé reprosoustavy i její boky pak přechází průzvučná tkanina. Celek uzavírá spodní hrana s logem Sennheiser, podsvíceným logem Ambeo a kapličkou s konektory na zadní straně.

soundbar plus exploded view final 7200x4050x

Uvnitř nenápadného těla se skrývá sofistikovaná sestava měničů, zesilovačů a chytré elektroniky, zdroj: Sennheiser

Tělo Soundbaru ukrývá  kombinací sedmi plnorozsahový reproduktorů a dvou basových měničů. Ty se s 400 W výkonu devíti monofonních digitálních zesilovačů starají o zhmotnění působivého obklopujícího zvuku. A právě v tom hraje podstatnou roli i softwarové zpracování signálu s využitím technologie Ambeo. Na jejím vývoji se Sennheiser podílel s Fraunhoferovým institutem, známý například pro  zrod MP3.

Skvělé stereo a solidní filmový zvuk

Největší kouzlo Ambeo Soundbaru je samozřejmě jeho zvuk. A my rovnou přiznáváme, že rozhodně dostojí jména Sennheiser a nenechá vás na pochybách, že prémiová cenovka znamená i prémiový poslech. A to platí jak pro filmy, tak pro poslech hudby. Jisté výhrady bychom ale přesto měli. Většinou ale spíše proto, že jsme slyšeli Ambeo Soundbar Max.

Příjemným překvapením byla skvělá dynamika a čistota přednesu. Vokály ve sborovém zpěvu skladby Down to the River to Pray působily tak, jako kdyby je hrálo pořádné stereo. A cizí soudbaru nebyla ani rocková muzika jako Whole Lotta Love od Zeppelinů. Tehdy ukázal, že krom něžných detailů s přehledem dokáže přenést i trochu té agresivity a energie. Opravdu ohromující pak byl prostor stereofonních nahrávek. Pokud bychom před sebou neviděli 1m lištu, klidně bychom vsadili, že hraje pár reprosoustav umístěných 2-3 metry od sebe.

A v těchto ohledech bude chvála pokračovat jak v případě filmů, tak videa. Ať už jsme si pustili zprávy, nebo se ponořili do večerního maratonu s trilogií Matrix, byli jsme spokojeni. (Na čtvrtý díl raději zapomínáme) Předně musíme vypíchnout, že dialogy byly za všech okolností krásně zřetelné. Poměrně nepřekvapivě skutečně srovnatelné s plnohodnotnou centrální reprosoustavou. A prostor? Chtěli bychom říct, že bez výhrad. Daleko za hranicí toho, co jsme kdy z jakéhokoli soundbaru bez zadních kanálů slyšeli. I když to vlastně není úplně pravda. Jeden lepší tu je. Sennheiser Ambeo Soundbar Max.

Ambeo Soundbar Plus má bohužel i limity

A právě to je kaňkou na jinak úchvatné zvukové prezentaci soundbaru Ambeo Plus. Kdybychom se nesetkali s dražší variantou, byli bychom nadšeni. Prezentace prostoru i basový výkon jsou ve skutečnosti skvělé. Jak ale už asi tušíte, právě zde jsou proti původnímu Ambeo Soundbaru limity.

Dostupnější varianta totiž postrádá úchvatnou schopnost reprodukovat hutný bas  už od 30 Hz s tolerancí pouhých -3 dB a je to znát. Kdo si tedy potrpí na taneční hudbu a filmové výbuchy, které otřásají komodou se svátečním sklem, musí sáhnout po subwooferu. Dobrá zpráva jej výrobce nabízí v bezdrátové variantě za přijatelných 17 990 Kč. Nemůžeme se ale vyhnout otázce, zda pak není lepší, vrhnout se rovnou do Sennheiser Ambeo Soundbaru MAX, který je aktuálně k mání za 49 999 Kč místo standardních 59 999 Kč.

SE Soundbar Plus Detail Sub Square RGB 3840x3840x

Pro maximální zážitek se bude k Sennheiser Ambeo Soundbaru Plus hodit bezdrátový firemní subwoofer, zdroj: Sennneiser

Ambeo Soundbar MAX totiž bez problémů dokáže vykreslit 360° prezentaci Dolby Atmos prostoru. A v tomto ohledu nás Ambeo Soundbar Plus nepřesvědčil. Prostor je na poměry soundbaru stále neuvěřitelně přesný a objemný, ale jeho vnímání končí přibližně na úrovni opěradla gauče. Byli jsme tak sice 100 % spokojení, ale evidentně jsme byli příliš namlsaní o poznání dražším modelem. Zároveň chybí možnost připojit k soundbaru fyzické zadní efekty a tak je oněch 180 -190 ° maximem, které jsme si mohli dopřát.

Software a konektivita

Z hlediska softwarových funkcí a konektivity si nemáme příliš na co stěžovat. Kalibrací pro váš obvývací pokoj vás provede mobilní aplikace, která navíc schopně sekunduje přibalenému ovladači a zprostředkuje i softwarové aktualizace. Ambeo Soundbar Plus potěší plnou podporou přímého streamingu ze služeb Spotify či Tidal a v tomto připadě včetně Dolby Atmos formátu. Operační systém Ambeo OS zvládá bez zaváhání i oblíbené protokoly Airplay 2 a Google Cast. Na své si přijdou i příznivci analogového poslechu, pro které ješ připraven pár RCA konektorů například pro připojení gramofonu. Nechybí ani optický vstup S/PDIF schopný zpracovat až 192 kHz signál.

IMG 8349 5712x1596x

Na konektorovou výbavu Ambeo Soundbar Plus si nelze stěžovat, zdroj: hifimanie.cz

Spojení s televizorem zajišťuje bezproblémový HDMI 2.1 port se zpětným kanálem eARC a podporou CEC. Propojení tak vyřeší jediný kabel a zajistí i automatické spouštění a uspávání soundbaru, stejně jako ovládání hlasitosti. Soundbaru recenzenti občas vytýkají vstupní HDMI 2.0 konektory. Důvodem je omezeni pro hráče, kteří mohou vyžadovat vysokou snímkovací frekvenci až 120 Hz. Maximální kvalita obrazu, kterou lze skrze Ambeo Soundbar Plus poslat do televizoru je totiž 4K/60Hz. Díky přítomnosti technologie eARC to však nevnímáme jako potíž. Jednoduše stačí počítač připojit do televizoru a zvuk nechat proudit opačným směrem. Pak je k dispozici i herní zážitek v maximální možné kvalitě a s prostorovým zvukem, který si hráči často ani neumí představit. Pro Blu-ray, Netflix i další filmové a seriálové zdroje je HDMI 2.0 plně dostačující. Ostatně stejně jako pro starší herní konzole.

Opomenout v dnešní době samozřejmě nelze ani síťovou IT konektivitu. Wi-FI nabízí Ambeo Plus v normách a/b/g/n/ac a frekvencích 2,4 i 5 GHz. Moderní Wi-Fi 6 tedy chybí, ale beztak by pro dané nasazení postrádala smysl. Co oceňujeme je přítomnost klasického ethernetového portu. Kabelové připojení bude vždy nejrychlejší a nejspolehlivější. Za zmínku stojí jistě i praktický Bluetooth a bezprecedentní podpora audio formátů zahrnující i DSD, Sony 360 Reality Audio, Flac a ALAC.

Závěr

Sennheiser Ambeo Soundbar Plus stojí na přední linii audio inovací. Pokud hledáte špičkový soundbar, který dokáže nahradit domácí kino, jste na správné adrese. Mrzí nás ale, že pro skutečně nekompromisní přednes je třeba i subwoofer. S ním se cena sestavy vyšplhá nebezpečně blízko vyššímu modelu, který bychom měli ve vlastním obývacím pokoji raději. Jestli ale z nějakého důvodu potřebujete, aby byl soundbar přece jen prostorově úspornější, nebo si potrpíte na velmi důrazný bas, pak bude kombinace Sennheiser Ambeo Soundbar Plus se subwooferem Ambeo Sub tím pravým. V oblasti basů jde totiž tato sestava ještě o poznání dál než původní Sennheiser Ambeo Max. Bez subwooferu ho však s klidnou duší můžeme doporučit spíše do menších prostor, které mu svou  akustikou umožní kouzlit s odrazy víc než naše 35m² velká kancelář.

Pro skutečně zámožné a náročně máme speciální tip. Kombinace Sennheiser Ambeo Soundbar Max a subwooferu Ambeo Sub zavání skutečnou filmovou nirvánou bez nutnosti tahat kabely.

Rozhodně ale musíme napsat, že za 37 900 Kč jde o skvělý produkt. I základní Dolby Atmos sestava by byla dražší a je pravděpodobné, že v oblasti kvality přednesu by se Ambeo soundbaru nevyrovnala. Zaslouží si tedy zařazení mezi tipy redakce, jako praktické a prostorově nenáročné řešení prostorového ozvučení. Sennheiser Ambeo Soundbar Plus najdete v elektronickém obchodě výhradního distributora Pantershop.cz, kterému děkujeme za zapůjčení.

Klady

 • Ohromující prezentace stereofonních nahrávek
 • Přednes plný jemných detailů
 • Vyvinutá dynamika
 • Skvělá prezentace filmového 7.1.4 audia mírně přesahující 180 °
 • Perfektní podpora streamovacích služeb a audioformátů

Zápory

 • Bez subwooferu slabší prezence basů
 • Cena v kontextu vyššího modelu Ambeo Soundbar Max

Specifikace

 • Zesilovač: 9x třída D
 • Celkový audio výkon: 400W (RMS)
 • Celkový počet měničů: 9
  • Basové: 2x 4″ Celulózový kuželový
  • Širokopásmové: 7x 2″ Hliníkový kuželový
 • Zpracování audia: Čtyřjádrový SOC 1,8GhZ
 • Frekvenční odezva: 38Hz – 20 Khz
 • Vstupy/Výstupy
  • HDMI TV (eARC) výstup: 1x HDMI eARC (HDMI 2.1)
  • HDMI vstup: 2x HDMI 2.0a
  • OPT vstup: 1x S/PDIF, vzorkovací frekvence: až 192 kH
  • AUX vstup: 1x Stereo RCA zásuvky
  • USB: 1x USB zásuvka (typ A), pro napájení příslušenství (externí zařízení): 5 V, 1 A;
  • Subwoofer SW Pre-OUT: 1x Mono RCA, max. 2 V
  • Mikrofonní vstup pro kalibraci místnosti: 4x vestavěné dalekonosné mikrofony s vysokou přesností
 • Maximální výkon: 100 mW (max)
 • Rozměry (s nohami): Přibližně 105,1 x 7,7 x 12,1 cm
 • Rozměry (bez nohou): Přibližně 105,1 x 7,5 x 12,1 cm
 • Hmotnost: Přibližně 6,3 kg
 • Rozsah napětí: 00–240V ~50/60Hz
 • Inteligentní pohotovostní režim: Hluboký pohotovostní režim: <0.5W
 • WiFi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
  • WiFi přenosový systém: 2 x 2 MIMO
  • WiFi přenosová frekvence: 2,400 MHz do 2,483.5 MHz / 5,170 MHz do 5,835 MHz
  • WiFi modulace 2.4 GHz: CCK, DQPSK, DBPSK pro DSSS, 64QAM, 16QAM, QPSK, BPSK pro OFDM
  • WiFi modulace: 1024-QAM, 256-QAM, 64QAM, 16QAM, QPSK, BPSK
 • Verze Bluetooth: 5.0 Classic/BLE
 • Bluetooth přenosová frekvence: 2,400 MHz do 2,483.5 MHz
 • Bluetooth modulace: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Bluetooth profily: A2DP, AVRCP, GATT
 • Bluetooth Audio Codec: BT SOC: AAC, SBC / BT Sub: LC3
 • ETHERNET: 1x RJ-45 Ethernet zásuvka
 • Cena: 37 900 Kč

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim