reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

XAVIAN Medea dělí pásma jen cívkami a rezistory

XAVIAN Medea dělí pásma jen cívkami a rezistory
2024-08-29T19:38:41+02:00
• 29. 8. 2024

Xavian Medea, zdroj: xavian.cz

Xavian Medea jsou nejnovější dvoupásmové reprosoustavy, které zaujmou technologickým řešením i elegantním svébytným designem. Novinka míří do řady XN, kde doplní oceňované sloupy Virtuosa Anniversario. Překvapí přitom poměrně zajímavým příslibem frekvenčního rozsahu 39 Hz – 20 000 Hz v toleranci -3 dB. Dramatičtější ústupek proti velkému sourozenci tak představuje pouze pokles citlivosti z 92 dB na 87 dB. I tak ale reprosoustavy nebudou navzdory 4ohmové impedanci činnit problém ani elektronkovým zesilovačům s nižším výkonem.

Medea 6 1000x1000x

Novinka připomíná legendární reprosoustavy XN na první pohled, zdroj: xavian.cz

Nepřekvapí, že Hostivický výrobce opět sáhl po nejmodernějších měničích dánského Scan-Speaku z řady Ellipticor, ani že zopakoval ikonickou geometrii čelní stěny. Poměrně neobvyklá je ale konstrukce výhybky zcela bez použití kondenzátorů. Stejně jako v případě většího bratříčka tak filtraci basových i výškových frekvencí zajišťují pouze cívky a odpory.

Pamětníky potěší nové Xavian Medea možná víc než aktuální hvězda portfolia, nad kterou se pne už akorát Xavian Prometeo. Byly to totiž právě regálové reprosoustavy řady XN z 90. let, kterými se značka zapsala do srdcí mnoha audiofilů. Ty spořivější ale určitě nenadchne jejich cena. Se skutečně prémiovým zpracováním, špičkovými měniči a renomé totiž oproti začátkům poskočila a tak se nebavíme o desítkách, nýbrž o stovkách tisíc korun.

Ty nejlepší měniče od Scan-Speak

Stejně jako dražší sloupový model i Xavian Medea nabízí jen a výhradně měniče řady Ellipticor. Na pozici výškového měniče tak nalezneme přibližně 38mm hedvábnou membránu s výrazně eliptickým tvarem, který odpovídá geometrii cívky. A eliptickou cívku má i středobasový měnič o průměru 210 mm. Na rozdíl od výškového se ale v jeho případě propisuje její tvar pouze na středový vrchlík prachovky. Právě geometrie cívek spolu s tradičním magnetickým pohonem společnosti, který je založený na poli neodymových magnetů, slibuje detailní, přesný a nezabarvený zvuk. Podle naší zkušenosti z poslechu AQ Ultima, které využívají Ellipticor na pozici výšek, o něm nepochybujeme.

d3404b 1 1200x800x d3404d 1 1200x800x
Výškový Scan-Speak Ellipticor poznáte na první pohled, zdroj: scan-speak.dk

Zajímavý je přitom i výsledný frekvenční rozsah, který se Xavianu prý podařilo dotáhnout na krásných 39 Hz -20 kHz. S ohledem na to, že velké 3pásmové sloupy Virtuosa Anniversario hrají dle oficiální specifikace od 37 Hz jde o úctyhodný výkon. My se navíc trochu drze domníváme, že reprosoustavy s rozměry 570 x 340 x 510 mm zahrají možná i níže. Jen zřejmě ne s takovou energií, jako vetší model, který se dle recenzí vyznačuje poměrně vřelým projevem. Ostatně hlubší bas slibují i výrazně menší a levnější PS Audio Aspen FR5 a to se nám příliš nezdá.

21we 4542t00e 1200x800x 21we 4542t00f 1200x800x
Pole nedymových magnetů motoru Scan Speak Ellipticor, zdroj: scan-speak.dk

XAVIAN Medea odmítá kondenzátory

Stejně jako u sloupového modelu se i v tomto případě vydal výrobce cestou extrémně jednoduché výhybky prvního řádu, ve které nenajdete jediný kondenzátor. Pro filtraci vysokých i nízkých frekvencí si tak vystačil pouze s cívkami a rezistory. Xavian jejich výrobce na rozdíl od měničů nespecifikuje, ale ze zmínek o špičkových páskových tlumivkách předpokládáme, že jde o Jantzen a v případě odporů pak o osvědčený německý Mundorf. Celou konstrukci výhybky prý tvoří pouze 3 komponenty. Lze tak předpokládat, že basový měnič bude mít filtraci zajištěnou prostřednictvím jediné velké tlumivky a výšky oddělí sestava sériově zapojeného rezistoru s další paralelní cívkou.

Medea 8 1000x1000x

S ohledem na výhybku mají Xavian Medea jen jeden pár masivních konektorů, zdroj: xavian.cz

Vynecháním kondenzátorů a jejich nahrazení jednoduchým obvodem z cívek a odporů Xavian Medea prakticky eliminují komplikace s fázovým posunem. Tomu napomáhá i Fase Zero koncepce výhybky, ve které jsou měniče zapojené v sérii, tedy za sebou.  Přesné sfázování měničů tak výrobce relativně snadno dotáhl naklopením čelní stěny kabinetu a dá se čekat, že vykreslení prostoru bude na skvělé úrovni. Na hrátky s Bi-Wiringem a Bi-Ampingem ale musíte zapomenout. Toho zapojení jasně říká, že víc než jeden pár terminálů by tu by zbytečný. Zajímavostí pak je, že v takovém provedení se i měniče stávají součástí výhybky. O to větší um tak musí výrobce předvést.

Odklon od masivního dřeva

I když je Xavian známý svými korpusy z masivního dřeva, zřejmě i on zjistil, že MDF má své výhody. Mimo jiné třeba i zcela předvídatelné a konzistentní mechanické vlastnosti v celém objemu. Není tak divu, že stejně jako v případě Virtuosa Anniversario, i korpus modelu Medea tvoří právě MDF ukrytá pod ručně nanášenou přírodní dýhou. Samozřejmě se nezapomnělo na oddělení pracovních komor jednotlivých měničů, bohatý systém vzpěr, ani na zatlumení bitumenovým kompozitem. Jednoduše vše, co byste od špičkové reprosoustavy očekávali.

Medea 3 1000x1000x Medea 2 1000x1000x
Novým reprosoustavám to na originálních stojanech sluší, zdroj: xavian.cz

S ohledem na materiál korpusu je poměrně překvapivá zmínka výrobce o dřevěném basreflexovém nátrubku s eliptickým vyústěním, jehož orientace se oproti sloupovému modelu změnila o 90 stupňů . Očekávali bychom, že i v tomto případě sáhne výrobce po MDF. Ten se prý pyšní vysokou efektivitou a nízkým zkreslením. Díky umístění na čelní stěně přitom nebude činit potíže při hledání optimální pozice reprosoustav v místnosti.

Cena a dostupnost

Nové reprosoustavy Xavian Medea už jsou dostupné na stránkách výrobce za cenu 299 990 Kč za pár. Trochu nás zaskočilo, že za kompatibilní magnetické krycí síťky si výrobce žádá ještě dalších 9 990 Kč. Je ale pravděpodobné, že si na ně zájemci o prémiové reprosoustavy ani nevzpomenou, nebo je vlastně taková drobnost vůbec trápit nebude. Upřímně by asi bylo horší, kdyby prémiová novinka, podobně jako jinak velmi povedené a výrazně dostupnější ProAc Response DB3, dostala krycí síťky s uchycením pomocí kolíčků.

Za originální stojany zatížené 10 kg písku si pak výrobce žádá 79 990 Kč.

Více informací naleznete na stránkách výrobce.

Specifikace Xavian Medea

  • Středobasový Reproduktor: 210mm Scan-Speak Ellipticor, speciální papírová membrána, eliptická cívka, vysoká citlivost, široký frekvenční rozsah, velmi nízké zkreslení, ventilovaný magnetický systém
  • Vysokotónový Reproduktor: ~ 38mm Scan-Speak Ellipticor, hedvábná kalota s ruční impregnací, eliptická cívka, nízká hmotnost, vysoká citlivost, ventilovaný magnetický systém
  • Systém: tlumený dvoupásmový basreflex s eliptickým dřevěným vyústěním, tříkomponentová výhybka Fase Zero bez kondenzátorů
  • Ozvučnice: ručně dýhovaná, MDF, komplexní vnitřní systém vzpěr proti parazitním rezonancím, tlumení třemi komplementárními materiály
  • Kmitočtový Rozsah: 39 – 20 000 Hz (-3 dB)
  • Připojení: 1 pár jednotlivě montovaných zlacených terminálů Xavian
  • Impedance: 4 ohmy
  • Dělící Frekvence: 1750 Hz
  • Citlivost (2,83V / 1m): 87 dB
  • Doporučený Výkon Zesilovače: 20-200 W
  • Rozměry (VxŠxH): 540 x 260 x 525 mm
  • Hmotnost (1 Kus): 27,7 kg
  • Rozměry Stojan (VxŠxH): 570 x 340 x 510 mm
  • Hmotnost Stojan (1 Kus): 25,6 kg

Zdroje: stereocheck.com, hifilivemagazine.com, hifilivemagazine.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim