reklama
WITHINGS-Banner-300x300x

Luxman L-505Z – z Japonska přichází nový špičkový zesilovač

Luxman L-505Z – z Japonska přichází nový špičkový zesilovač
2024-09-30T07:38:31+02:00
• 30. 9. 2024

Luxman L-505Z, zdroj: luxman.com

Nový Luxman L-505Z dorazil na český trh. Navazuje na úspěšné zesilovače L-507Z a L-509Z. Novinka potěší vylepšeným phono předzesilovačem, modernizovaným ovládáním hlasitosti LECUA, a sluchátkovým výstupem 4.4mm Pentaconn. S výkonem 100 W na kanál při 8 ohmech a 150 W při 4 ohmech slibuje robustní výkon, který zajišťuje masivní transformátor o kapacitě 540 VA a s ohledem na pověst výrobce, kterou si buduje už od roku 1925, nemáme strach ani o špičkovou kvalitu přednesu.

Luxman patří dodnes mezi nejstarší a nejuznávanější výrobce audio techniky na světě. Firma byla založena v roce 1925 v Osace, Japonsku, bratry T. Hayakawou a K. Yoshikawou jako technické oddělení rámařství Kinsuido Picture Frame Store. To totiž v reakci na nastupující hit zvaný rozhlasové vysílání chtělo rozšířit svou nabídku. Pánové ale nelenili a aby se zbavili závislosti na dovozu z USA a Evropy, rozjeli vlastní výrobu komponent. Luxman se tak rychle etabloval jako lídr v oblasti výroby rádií a později i přenosných zařízení.

Lux MA 7A 640x480xLux MA 7A 2 640x480x
MA-7A byl první hi-fi zesilovač společnosti, tehdy ještě pod značkou Lux, zdroj: hifido.co.jp

Když pak v roce 1958 firma přestavila Luxman MA-7A, bylo jasné, že je s rádii konec. Přelomový elektronkový zesilovač s negativní zpětnou totiž ukázal, že společnost zvládá nejen špičkový zvukový výkon, ale také práci s designem. A je třeba uznat, že jí to jde dodnes. Vždy ale zůstává věrný tradici a tak nemusí hlasít třeba návrat VU metrů, které dnes leckdo do sestavy složitě přidává. Prostě je nikdy neopustila.

Luxman L-505Z potěší VU metry

Luxman klade velký důraz nejen na zvukové vlastnosti, ale také na design a konstrukci. Přední panel zdobí velké VU metry, které elegantně doplňuje LED displej, který působí retro estetikou a svými 7 segmenty zobrazuje aktuální úroveň hlasitosti. Čelo potěší i masivním aluminiovým panelem s kovovými prvky ovládání. Vrch a boky ale tvoří dostupnější ohýbaný kryt. Masivní hliníkové panely si výrobce šetří až pro vyšší modely řady.

Luxman L 505Z front CMYK 1800x924x

Elegance novince neschází, zdroj: luxman.com

I tak ale s hmotností 22,5 kg nikoho nenechá na pochybách o své kvalitě. Ta totiž vcelku jasně komunikuje, že napájení zesilovače zajišťuje 540 VA transformátor typu EI, kterému pomáhá čtveřice nové generace filtračních kondenzátorů o kapacitě 10 000 µF. A to je pro zvuk výrazně podstatnější, než pěkně provedený vrchní kryt. Luxman se navíc soustředí na čistotu signálu a minimalizaci vnitřního vedení díky Beeline topologii. Ta zajišťuje nejkratší možné trasy pro přenos signálu. Zesilovač také používá bezkyslíkovou měď (OFC) a spirálově stíněnou kabeláž, což přispívá k čistému přenosu signálu bez nežádoucích interferencí.

Technologie LIFES 1.0 a LECUA

Jedním z klíčových technologických prvků, který odlišuje L-505Z od předchozích modelů, je zpětná vazba LIFES 1.0 (Luxman Integrated Feedback Engine System). Tento systém nahrazuje starší technologii selektivní zpětné vazby ODNF a minimalizuje zkreslení signálu, aniž by negativně ovlivnil hudební přirozenost. Měl by totiž být výrazně citlivější a zasahovat do signálu jen v té nejnutnější míře. Novince tak umožňuje zachovat přirozenější charakter zvuku, který by měl bez zpětné vazby a zároveň i minimalizovat zkreslení. Díky této inovaci dokáže zesilovač přenést i ty nejjemnější detaily hudebního záznamu.

Luxman L 505Z internals 1200x1136x

Výrobce se chlubí co nejkratšími signálovými cestami, zdroj: luxman.com

Neméně důležitý je i nový atenuátor. Luxman L-505Z využívá k řízení hlasitosti nový systém LECUA (Luxman Electronically Controlled Ultimate Attenuator). Ten nabízí 88 kroků, hlasitosti, které by měly být dostatečně plynulé a navíc nabídnou i vyšší spolehlivost a další minimalizaci zkreslení.  Na rozdíl od klasického potenciometru tu navíc nehrozí rozhození stereo vyvážení při nízké hlasitosti, ani vznik šumu při té vysoké. Zvuk by tak něměl ztrácet detaily za žádných okolností.

Luxman L-505Z uspokojí i milovníky vinylu a sluchátek

Milovníci vinylu jistě ocení vylepšený phono předzesilovač s podporou MM i MC přenosek. Ten slibuje výkony na výrazně vyšší úrovni, než bežná zabudovaná řešení. Díky paralelnímu zapojení první fáze prý nabízí vyšší třídu zvukové kvality, známou z vyšších modelů Luxmanu. A výbava, se kterou se setkáváme spíše u dedikovaných zařízení čeká i na milovníky sluchátkového poslechu. Těm totiž výrobce kromě klasického 6.3mm jacku nabídne i vyvážený 4.4mm Pentaconn výstup. A jak jsme si sami několikrát vyzkoušeli, ten typicky nabízí lepší separaci kanálů a třeba námi recenzovaná Sennheiser HD 660 S2 dokáže posunout o úroveň výš..

Luxman L 505Z porty 1200x535x

Konektivita odpovídá špičkovému analogovému zesilovači, zdroj: luxman.com

Luxman L-505Z nabízí samozřejmě i klasické vstupní konektory. Výčet zahrnuje čtveřici linkových RCA vstupů, balancovaný XLR vstup a samostatný vstup pro předzesilovače. Nechybí ani výstup předzesilovače, který umožňuje vylepšit sestavu pomocí dedikovaného, nebo dedikovaných koncových stupňů. Zkušený čtenář ví a nováčkům doporučíme článek o zesilovačích. Otevírá se tak samozřejmě i bi-amping. Díky 12V triggeru lze synchronizovat zapnutí a vypnutí s dalšími zařízeními v systému. Výčet pak uzavírají terminály pro připojení dvou párů reprosoustav. Usnadní tak experimentování s reprosoustavami, a nabídne i možnost sekundární poslechové zóny.

Cena a dostupnost

Novinku už nyní najdete v české distribuci za cenu 159 505 Kč. A možná vás překvapí, že se tak zařadila mezi nejdostupnější zesilovače společnosti.

Více informací naleznete na stránkách výrobce.

Specifikace

  • Jmenovitý výkon: 100 W + 100 W (8 Ω), 150 W + 150 W (4 Ω)
  • Vstupy a výstupy: 4x linkový vstup, 1x Phono (MM/MC), 1x vyvážený vstup (Balanced), 1x oddělený vstup, 1x oddělený výstup
  • Výstup na reproduktory: A, B (2 výstupy, možnost současného provozu A a B)
  • Ovládání hlasitosti: LECUA
  • Zesilovací obvod, výstupní konfigurace: LIFES 1.0, bipolární paralelní push-pull
  • Vstupní citlivost / impedance: Phono (MM): 2,5 mV / 47 kΩ, Phono (MC): 0,3 mV / 100 kΩ, Line: 180 mV / 55 kΩ
  • Celkové harmonické zkreslení: 0,009 % nebo méně (1 kHz / 8 Ω), 0,09 % nebo méně (20 Hz – 20 kHz / 8 Ω)
  • Odstup signál/šum, frekvenční odezva: Line: 105 dB a více, 20 Hz – 100 kHz (+0, -3,0 dB)
  • Přední panel: Tlačítko napájení, přepínač vstupů, ovládání hlasitosti, výstup pro sluchátka (Φ6,3 / Φ4,4 mm), přepínač reproduktorů (OFF / A / B / A+B), ovládání tónů (basy / výšky), ovládání vyvážení (L/R), měřiče L&R, LED ukazatel hlasitosti, volba pro oddělený vstup/výstup, volba přenosky (MM/MC), Line straight, přijímač dálkového ovládání
  • Ovládání pouze přes dálkové ovládání: Hlasitost, ztlumení, měřiče
  • Zadní panel: Vstupy/výstupy, uzemňovací svorka, přepínač fáze vyvážení, spouštěcí terminál (trigger), řídicí terminál, napájecí vstup (AC)
  • Spotřeba energie: 270 W, 85 W (bez signálu), 0,5 W (pohotovostní režim)
  • Rozměry a hmotnost: 440 mm (šířka) x 178 mm (výška) x 454 mm (hloubka, včetně 20 mm ovládacích knoflíků na předním panelu a 27 mm konektorů na zadním panelu), hmotnost 22,5 kg (hlavní jednotka)
  • Příslušenství: Dálkové ovládání (RA-17A)

Zdroje: luxman.com, darko.audio, theabsolutesound.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim