Fosi LC30, zdroj: hifimanie.cz
Domů »
Fosi Audio LC30 je praktické zařízení, které elegantně kombinuje funkčnost s příjemným retro designem. Ostatně komu by se nelíbilo doplnit jakoukoli stereo sestavu o podsvícené VU metery neustále tancující dle aktuálního výstupního výkonu zesilovače. To ale pro nás nebylo tím hlavním. LC30 je totiž především velmi praktický přepínač. Osvědčil se tak jako cenný nástroj během mého testování zesilovače Wiim Amp i reprosoustav Amphion Argon 1, při kterém prokázal svou užitečnost a spolehlivost. Za běžící reprodukce totiž zvládá přepínat nejen mezi dvěma páry reprosoustav, ale také mezi zesilovači.
Trochu nás překvapila cenovka 4 690 Kč. V kontextu jiných značek totiž může taková částka znamenat ekvivalent poloviny zesilovače se streamerem. A to reprodukci na rozdíl od Fosi LC30 ovlivní. I tak jsou ale tyhle budíky proklatě sexy a vraceli jsme je poměrně neradi. Pojďme se tedy na tuhle specialitku od Fosi Audio, které se do České republiky dostalo teprve nedávno, podívat zblízka.
Obsah balení
V případě Fosi žádné zázraky nečekejte. Balení je poměrně spartanské a upřímně nás překvapilo, když jsme v balení Fosi LC30 nenalezli dokonce ani napájecí kabel. Nejspíš nám ho ale distribuce jen zapomněla přibalit, protože výrobce ho na stránkách zmiňuje. S ohledem na to, že je přepínač napájen skrze standardní USB-C to ale nepředstavovalo žádný problém. A nabíječek po starých telefonech máme také dost.
Fosi LC30 okouzlí každého a má solidní zpracování
LC30 se prezentuje v solidním kovovém těle. Už na první dotek pocítíte jeho kvalitu a odolnost. VU metry na čelním panelu jsou pěkně velké, propracované a dodávají zařízení jistý nostalgický nádech, který ocení asi každý milovník audio techniky. Zajímavé je, že LC30 okamžitě zaujal každou návštěvu. A to bez ohledu na to, zda Hi-Fi fandí, nebo se o něj vůbec nezajímají. Kdykoli jsme usedli k poslechu hudby, nebo sledování filmů a seriálů, hned se po něm vrhali. Jestli chcete kamarády přivést k našemu hobby, určitě vám s tím pomůže. Dobrou zprávou je, že intenzitu podsvícení VU metrů lze upravit v pěti krocích. Při sledování filmů v zatemněné místnosti je tak můžete nechat úplně zmizet.
Zpracování přepínače je na vysoké úrovni. I ovládací prvky působí robustně a spolehlivě. A nejinak je tomu i na zadní straně, která nabízí standardní reproduktorové terminály, které využijete nejen pro připojení reprosoustav, ale i k připojení zesilovačů. Neni přitom problém s banánky, ani s odizolovaným kabelem. Chce to jen dát pozor, abyste si omylem zesilovač nezkratovali. To by bylo velmi nepříjemné. S trochou šikovnosti je ale vše připojeno během pár minut. S dostatečnou zásobou reprokabelů vybavených banánky bychom se pak bavili o desítkách vteřin.
A/B testy jsou s Fosi LC30 hračka
Hlavní předností LC30 je možnost A/B přepínání mezi zesilovači a reproduktory, což se ukázalo jako neocenitelné při testování. I když samotné VU metry jsou tu skutečně spíš na ozdobu, k čemuž se brzy dostaneme, tak samotné přepínání funguje na jedničku. Zkoušíte nový zesilovač? Připojíte ho do páru se starým, nastavíte podle bílého šumu a smartphonu nebo třeba Apple Watch shodnou úroveň výstupu a můžete hledat rozdíly v projevu. Nemusíte přitom nic přepojovat a pokud máte k dispozici multiroom streaming, tak ani čekat na skončení skladby. Jednoduše vše přepnete za běhu a tak postřehnete okamžitě i ty nejmenší rozdíly, které se na vašich reprosoustavách projeví.
A s reprosoustavami je to podobné i když přece jen o něco málo složitější. Rozdílné impedance a citlivost totiž znamenají i rozdíly v reprodukované hlasitosti. Ty tak budete muset vždy ručně doladit. Jakékoli tlumení nebo jiný způsob vyrovnání hlasitosti přepínači chybí. Není ale nic snazšího, než si podobně jako v případě zesilovačů změřit výstupní hlasitost a zapamatovat si, jak velký skok musíte udělat v nastavení hlasitosti zdrojového zesilovače. Není to sice tak pohotové, ale stále jde o lepší způsob, než když musíte pokaždé ručně přepojit i kabely.
S Fosi LC30 zvládnete vše rovnou z gauče. Dálkové ovládání je dobře navržené a intuitivní, což usnadňuje provádění slepých testů i ovládání podsvícení přístroje. Srdcem zařízení jsou přitom jen kvalitní relé a tak funguje jako pasivní průchod ze zesilovače do reprosoustav. Vlivu na zvuk se tak není třeba obávat. Případná výkonová ztráta na VU metrech je skutečně minimální.
VU metry jsou krásné, ale…
Testování jsem si opravdu užil. A kdo se u nás ukázal, ten byl z VU metrů nadšený. Vidět jejich štíhlé ručky reagovat na hudbu je uhrančivé. Je tu ale drobná vada na kráse. Citlivost VU metrů je poměrně nízká. Reagují tak velmi opatrně a větší výchylky uvidíte až při vyšších hlasitostech i tehdy, kdy volič ve středu přístroje upravující citlivost otočíte úplně doprava. Při podkresovém poslechu se ručičky ztěží pohnou. Pokud ale po večerech posloucháte při realistické hlasitosti, užijete si dosyta. Méně citlivé reprosoustavy přitom budou znamenat logicky vyšší výchylku, protože si vyžádají i více výkonu. Není to chyba jako spíš vlastnost. I tak by ale někoho mohla zaskočit.
Trochu matoucí, je také stupnice na VU metrech. Uvedené absolutní hodnoty totiž neodpovídají skutečně měřenému výkonu. A to prakticky nikdy. Přístroj není nijak kalibrovaný a z principu ani nemůže být. Výrobce totiž netuší, jakou impedanci mají vaše reprosoustavy a ani jaký výkon má samotný zesilovač. Nějaké základní kalibrace sice dosáhnout lze právě pomocí regulace citlivosti VU metrů, ale fungovat to bude zase bude jen pro jeden zesilovač a jedny reprosoustavy. A to v případě přepínače vskutku není ideální. Většina zákazníků se do toho nejspíš ani nebude pouštět. Výrobce je k tomu totiž nijak neponouká a detailní instrukce, jak kalibrace dosáhnout nikde nenabízí.
Abych byl upřímný, osobně mi radost z Fosi LC30 nezkazil ani jeden z těchto problémů. Jednoduše jsem měl stále citlivost nastavenou na maximum, vesele přepínal reprosoustavy i zesilovače dle potřeby a radoval se z pohledu na tanec ručiček na pozadí nažloutlé záře podsvícení. K dokonalosti chybělo jen to, aby se přístroj automaticky spustil při zjištění signálu na vstupu. Nutnost ručního zapínání mi do uživatelského komfortu mírně zasáhla i když ho bez potíží zvládá dálkový ovladač.
Závěr
Fosi Audio LC30 je solidním doplňkem pro audio nadšence, kteří hledají efektivní způsob přepínání mezi různými zesilovači a reproduktory. Oceního i uživatelé, kteří mají v jediné místnosti domácí kino a zároveň třeba špičkovou analogovou stereo sestavu. S přepínačem zapojí ten nejlepší pár reprosoustav snadno k oběma zesilovačům. Jako bonus přitom získají krásné VU metry, které zaujmou opravdu každého.
Pokud navíc často zkoušíte nové komponenty a reprosoustavy, pak si Fosi LC30 zamilujete. Jen kdyby nenarostla cena. Ta se totiž od představení vyšplahal ze 149 USD (tedy cca 3 500 Kč) až na 189 USD, ze kterých vyplývá cena 4 690 Kč. Nejspíš to ale jen dokazuje, jak velký zájem novinka vzbudila.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Empetria, která je výhradním lokálním distributorem značky Fosi.
Klady
- Nesmírně praktický pro A/B testy
- Krásný design
- Precizní zpracování
- Funkční analogové VU metry
- Kompatibilní s jakoukoli sestavou
Zápory
- Vyšší cena vzhledem k nulovému vlivu na zvuk
- Nízká citlivost
- Zavádějící značení VU metrů
Specifikace Fosi LC30:
- Typ zařízení: A/B přepínač zesilovačů a reproduktorů s VU metry
- Konektivita: USB, dálkové ovládání
- Funkce: Nastavitelná citlivost VU metrů, přepínání mezi zesilovači a reproduktory
- Kompatibilita: Různé typy zesilovačů (Class A, B, AB, D, a lampové zesilovače)
- Další: Vestavěná ochrana zátěže, minimalizace vzájemného rušení
Domů »
Komentáře