reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

MBL C41 jde do prodeje s příslibem absence clippingu

MBL C41 jde do prodeje s příslibem absence clippingu
2024-09-16T09:50:28+02:00
• 16. 9. 2024

MBL C41, zdroj: mbl.de

Německá značka MBL přichází s modelem C41, který slibuje revoluci ve světě streamování digitální hudby. Výrobce v něm snoubí technologie, která mají přinést zvuk v jeho nejčistší podobě, bez zkreslení a s maximální přirozeností.

MBL C41 mood 1921x1080x

Prémiové zpracování nelze MBL C4 upřít, zdroj: mbl.de

Společnost MBL, kterou již v 70. letech založil Wolfgang Meletzky, je výrazným inovátorem audio technologií. Ostatně kdo se na výstavách setkal s reprosoustavami Radialstrahler System MBL 101 X-Treme MKII s všesměrovými membránami si ji jistě ihned vybaví.  V případě streameru samozřejmě nečekáme tak  extrémní posun od standardních řešení i tady ale najdeme technologie, které mohou posunout reprodukci na novou úroveň. První recenze naznačují, že se je na co těšit.

MBL C41 slibuje skutečné vrcholy

První z těchto technologií společnost označuje jako True Peak. Ta prý vyřeší problém digitální reprodukce známý jako clipping. K němu dochází, když úroveň digitálního signálu překročí limity převodníku. To může nastat i když samotné hodnoty digitálního signálu hladinu 0 dB nepřekročí. Problém vzniká především, když úroveň signálu naroste v rámci tzv. inter-sample špiček, které vznikají mezi jednotlivými vzorky při převodu na analogový signál. Výsledkem je pak nepříjemné zkreslení zvuku, se kterým si běžné DAC čipy od renomovaných výrobců jako AKM nebo ESS často nevědí rady. Většinou tak prý jednoduše špičky signálu oříznou.

MBL přichází s principielně jednoduchým a zřejmě i funkčním řešením v podobě technologie, která přidává tři decibely do celkového rozsahu modulace navíc. Nabízí tedy místo 96dB rozsahu 99dB. Poměrně nákladné řešení, vyžadující vývoj mimo zaběhnuté standardy, zajišťuje, že se u MBL C41 clippingu nedočkáte. Do reprodukce proniknou i skutečné špičky signálu bez zkreslení. Díky tomu i skladby, které vydavatel pustil v rámci loudnes wars na trh s přehannou hlasitostí, zůstanou čisté a s přirozenými detaily i témbrem.

Core Volume Control inovativní řízení hlasitosti

Další klíčovou inovací MBL C41 je systém Core Volume Control. Tato technologie umožňuje precizní ovládání hlasitosti přímo v digitální doméně, těsně před převodem digitálního signálu na analogový. Výsledkem je prý čistší přenos zvuku a eliminace potřeby samostatného předzesilovače. Jde o velice zajímavé řešení, které ale nemění nic na tom, že pak už nelze mluvit o bit-perfect reprodukci. S ohledem na to, čeho jsou moderní čipy schopné v jiných odvětvích ale věříme, že je možné s digitálním signálem pracovat s něžností, která ho nepoškodí o mnoho víc, než limity analogových komponent.

Konektivita pro 21. století

MBL C41 v oblasti konektivity nezaostává. Nabízí širokou škálu vstupů, které plně odpovídají jeho úloze. Samozřejmostí je tak S/PDIF (RCA), optický Toslink, USB-B a nechybí ani AES/EBU (XLR). Mezi výstupy pak najdeme kromě analogových XLR a RCA také digitální XLR. Ten oceníte především v případě, že si koupíte špičkový přístroj pro jeho funkce digitálního transportu a rozhodnete se, že vás výše zmíněné technologie DAC nezajímají a chcete využít vlastní řešenís lepšími tabulkovými parametry. A to se vám překvapivě stát může i když to nepovažujeme za smysluplné.

DAC MBL C41 totiž z hlediska digitálního rozlišení nabídne poměrně standardní podporu 192kHz/24bit PCM a DSD64. To ale bez potíží stačí pro jakékoli SACD i většinu špičkových Hi-Res streamů. Honit se tak za nejvyššími parametry jako 384kHz/32bit PCM a DSD 512, kterými se chlubí například TEAC UD-507, nebo dokonce 768 kHz rozlišením nedávno recenzovaného Matrix Audio Element X2, rozhodně není nutné. Zcela 100% totiž budete hledat podobně kvalitní nahrávky jen těžko. Těch se špatně nastavenou hlasitostí, kterou řeší technologie True Peak, ale potkáte přehršel.

MBL C41 detaily 626x750x

Notnou dávku pozornosti věnoval výrobce i ovládacím prvkům, zdroj: mbl.de

Streamer je plně kompatibilní s protokoly UPnP, DLNA a Roon Ready, podporuje Apple AirPlay.  Integraci služeb Tidal, Spotify a Qobuz ovšem výrobce slibuje až v průběhu letošního roku. Uživatelé se jí prý dočkají prostřednictvím aktualizace. Aktuálně tedy C41 potěší především majitele lokálních knihoven a uživatele Roonu. Upřímně je trochu zklamání, vidět trend uvádění produktů na trh ještě před integrací všech služeb. U dostupných zařízení jako WiiM Ultra, kde se také bude čekat na Airplay, to bylo s ohledem na cenu pochopitelné. V případě high-end zařízení bychom ale rádi viděli trochu důslednější přístup.

MBL C41 v sestavě nezapadne

V tomto segmentu se ale hledí na jiné parametry. Jedním z nich je kromě sofistikovaných a naddimenzovaných technických řešení i design. A tady MBL C41 rezhodně nezklame. Stejně jako další produkty německé značky o sobě dává vědět skutečně výrazným vizuálním dojmem. K dispozici je přitom hned ve čtyřech barevných kombinacích: černá/zlatá, černá/stříbrná, bílá/zlatá a bílá/stříbrná. Každá varianta 15kg přístroje tak luxusním dojmem a stane se ozdobou jakékoliv Hi-Fi sestavy.

MBL C41 barvy 1857x355x

Barevné varianty uspokojí i konzervativnější zákazníky i fanoušky opulence, zdroj: mbl.de

Uživatelské rozhraní tvoří přehledný VDF displej, který zobrazuje všechny potřebné informace o přehrávané hudbě, a precizně zpracovaný otočný volič. Ten zajistí nejen ovládání hlasitosti, ale také dalších funkcí streameru. I ten by přitom měl nabídnout prémiový dojem.

Cena a dostupnost

S cenou kolem 8960 €, tedy přibližně 230 000 Kč se MBL C41 řadí mezi high-end produkty. Podle prvních recenzí ale nabízí zvukový výstup na úrovni ještě mnohem dražších zařízení. To bohužel zatím nemůžeme posoudit. Ale třeba se časem novinka dostane i do naší redakce.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách výrobce.

Zdroje: mbl.de, hometheaterreview.com, whathifi.com, hifi-voice.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim