zdroj:cheskyaudio.com
Domů »
Lucca Chesky, nedávno představil svoje první reprosoustavy Chesky Audio LC1 Bookshelf Monitor. Kompaktní reprosoustava staví na 3D tisku a získává pozornost díky vynikajícímu poměru ceny a výkonu. Že nevíte, kdo Lucca Chesky je? To se není čemu divit. Je mu totiž teprve 17 let. Mladík zaujal v minulosti jako tanečník, herec i hudebník. K hudbě blízko už od dětství.
V tomto ohledu jistě hrála významnou roli výchova i rodinný talent. Tatínek, David Chesky, má totiž ve světě audiofilského poslechu renomé skutečně neotřesitelné. A jestli se mezi našimi čtenáři najde někdo, kdo nezná ani jeho, tak napravíme. Pro jistotu ještě před tím, než se pustíme do juniorovi prvotiny na poli reprosoustav, která podobně jako Devon Turnbul a jeho spolupráce, může přinést do našeho hobby mladistvý vítr a nové posluchače.
David Chesky a Chesky Records: Ikony audiofilského světa
David Chesky je americký pianista, skladatel a producent, který v roce 1986 spolu se svým bratrem Normanem založil Chesky Records. Label se proslavil produkcí vysoce kvalitních nahrávek s důrazem na autenticitu a věrnost zvuku. Chesky Records využívá pokročilé nahrávací technologie, pečlivé umístění mikrofonů a nahrává v akusticky bohatých prostorech, jako jsou kostely, aby dosáhl co nejrealističtějšího poslechového zážitku.
Vydavatelství Chesky Records je známé minimalistickým přístupem k nahrávání, často používá pouze jeden mikrofon pro zachycení celého výkonu. Tento přístup vyžaduje pečlivé umístění hudebníků a mikrofonu v prostoru, aby bylo dosaženo optimálního zvukového obrazu. Používají vysoce kvalitní mikrofony a vlastní nahrávací zařízení, aby zajistili nejvyšší možnou kvalitu zvuku. V roce 2012 začali využívat binaurální nahrávací techniku, která umožňuje zachytit prostorový zvuk a přenést posluchače přímo do místa nahrávání.
Pokud si chcete takové album s přirozenou akustikou poslechnout, můžete si pustit třeba album Play on words od Sáry K.
Lucca Chesky a LC1 Bookshelf Monitor
Lucca Chesky, inspirován svým otcem a zkušenostmi z kurzů akustiky na Princetonské univerzitě, navrhl LC1 Bookshelf Monitor s využitím 3D tisku. Základem je vysoce tuhý polymer, který tvoří konstrukci korpusu. a samozřejmě také vnitřní vrstvy materiálů pohlcujících vibrace. Reprosoustava využívá dvoupásmový systém s 25mm výškovou kalotou a 165mm středobasový měnič. Ty doplňuje rovnou pár 200mm pasivních zářičů, které mladý prý ladil Lucca Chesky podobně jako ATL ozvučnici pro rozšíření basové odezvy až k 50 Hz.
Reprosoustavy Chesky Audio LC1 tak nabízí frekvenční rozsah 50 Hz – 20 kHz a citlivost 83 dB při 2,83V/1m. Z korpusu o rozměrech 250 x 200 x 250 mm se tak prý podařilo dostat výrazně objemnější zvuk, než bychom čekali. Překvapivá je přitom prý i prezentace prostoru, na které se podílí i geometrický prvek obklopující výškový měnič, kterému mladý Chesky říká unikátní teselační kontrola difrakce, která zřejmě optimalizuje chování vysokých frekvencí v okolí čelní stěny.
Závěr
Ačkoli reproduktory LC1 nejsou v současné době dostupné na českém trhu, je pravděpodobné, že o Luccovi Cheskym ještě uslyšíme. Jeho inovativní přístup a rodinné zázemí naznačují, že by mohl být významnou postavou ve světě audia, pokračující v odkazu svého otce a přinášející nové technologie a přístupy do audio průmyslu.
Server ecoustics.com jeho dílko velmi chválil a ať už je skutečně tak jedinečné, jak píší, nebo není, my máme radost, že vidíme dalšího mladého tvůrce, který se vydává do vod Hi-Fi.
Více informací najdete přímo na stránkách Chesky Audio.
Zdroje: ecoustics.com, stereophile.com, cheskyaudio.com
Domů »
Komentáře