zdroj: nagraaudio.com
Domů »
Švýcarská legenda Nagra představila nový dělený high-end zesilovač Nagra Reference. Ten sestává ze dvou nezávislých produktů Nagra Reference AMP a Reference PREAMP. Společnost zatím nezveřejnila technické specifikace, ale z toho co víme budou bez pochyb extrémní. Novinky totiž mají v mnohém překonat řadu Nagra HD. Ostatně předzesilovač této řady dosahoval i se svou elektronkovou podstatou například neuvěřitelného odstupu signál/šum 160 dB.
Švýcarská společnost Nagra má bohatou historii, která se odráží v kvalitě jejích produktů. Prorazila s prvním přenosným magnetofonem Nagra I, který Stefan Kudelski vyvinul jako student fyziky na École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Tento kompaktní a lehký přístroj s vysokou kvalitou záznamu rychle získal uznání v profesionálních kruzích. Stal se standardem pro nahrávání zvuku v terénu. Následné modely, jako Nagra III uvedená v roce 1957, dále upevnily reputaci společnosti jako výrobce špičkových záznamových zařízení. Když inženýr Jean-Claude Schlup v roce 1997 představil zesilovač Nagra PL-P, bylo jasné, že společnost vstupuje i do oblasti reprodukce zvuku. Ten se totiž odvážně popral s nestabilitou sítě pomocí integrovaného pole akumulátorů. A tuto konstrukční zajímavost si nesou i posledního předzesilovače.
Nagra Reference PREAMP staví na základech špičkové řady HD
Novinky švýcarské značky působí jako uznávaná řada HD na steroidech. V případě předzesilovače Nagra Reference PREAMP je to znát na první pohled. Napájecí sekce, kterou původní model ukrývá v jediném odděleném šasi se nyní rozdělila rovnou do dvou. Jedno je věnované napájení zvukových obvodů a to druhé pak napájí veškeré ovládací prvky a relé. Zdroje přitom ukrývají novou generaci 200V DC napájení s velkou bankou superkondenzátorů. Ty pojmou ve srovnání s klasickými jednovrstvými kondenzátory více energie, kterou dokáží v případě nutnosti opět rychle uvolnit. Napájení je tak stabilnější. Výrobce zmiňuje, že je možné předzesilovač používat i s jediným zdrojem, ale také říká, že ten nejlepší výkon podává předzesilovač právě se dvěma.
Nové kondenzátory vyrobené na míru dostala i samotná zvuková jednotka, kterou zdobí tradiční modulometr a odznak REF, který dává jasně najevo, že přístroj patří do referenční řady Nagra. Zevnějšek se proti modelu řady HD liší i ve zpracování. Hlavní změny se odehrály v tlumení skříní. Ty jsou nyní vybaveny fenolovou vrstvou v horním krytu pro ještě vyšší odolnost vůči vibracím.
Nagra Reference AMP slibuje ještě neotřesitelnější napájení pro nejnáročnější reprosoustavy
Fenol hraje svou roli i v tlumení nožek výkonových stupňů, které se jmenují Reference AMP. Ukrývá se v jejich nožkách z čisté mědi. Hlavní změny se ale odehrály v napájení. Ve srovnání s Nagra HD AMP výrobce nasadil o 25 % větší napájecí zdroj s 2000VA transformátory zalitými v epoxidové pryskyřici. Poměrně pěkným detailem je volitelná úroveň tlumícího faktoru na výstupu, díky kterému je možné zvolit si charakter basového projevu tak, aby odpovídal konkrétním reprosoustavám, místnosti, nebo jednoduše vkusu posluchače. O detaily by přitom díky rozšíření výkonového rozsahu pro zesílení ve třídě A neměla být nouze ani v dynamičtějších pasážích.
Výrobce se samozřejmě chlubí i extrémně nízkou impedancí výstupu vstupních obvodů, které budí samotný výkonnostní stupeň. Ta přináší vyšší efektivitu při přenosu signálu a zároveň snižuje zkreslení. A samozřejmě ani v tomto případě výrobce neošidí zákazníky o pěkné modulometry a odznak Ref.
Cena a dostupnost
Podle dostupných informací jsou již novinky v prodeji, ale jejich cenu zatím společnost nezveřejnila. Vzhledem k tomu, že se v případě Nagra HD AMP a PREAMP pohybují okolo 79 500 a 64 900 € očekáváme ještě extrémnější cenovky. Nedivili bychom se, kdyby se cena za komplet vyšplhala až na 5 000 000 Kč.
Více informací můžete vyhlížet na stránkách výrobce.
Zdroje: hifipig.com, bestofhighend.com, nagraaudio.com
Domů »
Komentáře