zdroj: tcl.com
Domů »
Největší světový veletrh elektroniky v Las Vegas odstartoval a TCL na CES veletrhu odhalilo poslední novinky vývoje. Technologie QD MiniLED prý bude OLEDu zas o kousek blíž. Podle prezentace to skoro působí tak, jako kdyby se mu měla vyrovnat v obrazové kvalitě, a navíc ještě zvýšit náskok v jasu a životnosti. Globální dvojka na trhu s televizory přitom neopomněla připomenout, že představila historicky první MiniLED televizor a vlastní vývojové centrum Pangu Laboratory. To jí prý dává status srovnatelný s šampaňským z Francouzského regionu Champagne. Po naší recenzi oceňované TCL 855, se ani nedivíme. Nesmíme ale zapomínat na to, že regionální příslušnost a původní know-how neznamená neporazitelnost. Skotští výrobci whisky, kterým dnes v prémiovém sektoru zatápí ti japonští, by mohli vyprávět.
Kromě novinek na poli televizorů společnost představila i novinky z oblasti chytré domácnosti. Nás ale bude zajímat spíše integrace umělé inteligence přímo v televizorech. Asi nikoho nepřekvapí, že volba pro asistenční a chytré funkce padla na Gemini AI od společnosti Google. Ta divákům nabídne informace o počasí, sportovních zápasech, nebo třeba náhled kalendáře, jakmile se ocitnou v dohledu. Díky spojení s hlasovým modulem Gemini AI navíc usnadní i ovládání a zprostředkuje informace, které dnes musíme hledat skrze mobilní telefony. Na povel „OK Gemini, vysvětli třeťákovi, jak funguje sluneční soustava,” odpoví nejen stručnou odpovědí, ale také videem a obrázky.
Drobnou novinku si TCL přichystalo i v oblasti mobilní zábavy. Je jí mobilní projektor s vestavěným akumulátorem a zajímavým designem, který se jmenuje TCL Playcube a v principu připomíná námi testovaný ViewSonic M1X. Bohužel jsme se ale prozatím nedočkali žádných detailů stran výkonu, výdrže baterie, a dokonce se společnost nepochlubila ani jeho rozměry. Pojďme tedy zpátky k novým technologiím QD MiniLED a první řadě televizorů, která je využívá.
TCL QM6K má být první dostupný prémiový televizor
Společnost TCL na CES představila překvapivě jedinou řadu televizorů s relativně přátelskou cenou. Řada QM6K, kterou v rámci prezentace představili jako dostupné prémiové televizory, má být prvním výkopem nových technologií, které slibují mnohé. Kompletně přepracovaná technologie podsvícení, kvantových teček i zpracování obrazu prý dokáže vykouzlit lepší obraz i s málem. Předpokládáme, že se to týká počtu zón. Výrobce přitom nezapomněl v závěru slíbit, že v průběhu roku přijdou i další modelové řady, které nám ukážou, co nové technologie dokáží ve chvíli, kdy málo nahradí víc než v loňském roce. Určitě se tak máme na co těšit.
Ještě, než se vrhneme na samotné technologie panelu, představíme řadu QM6K v intencích, na které jsme zvyklí. Kromě nového systému podsvícení, který omezuje vznik světelných artefaktů známých jako halo efekt nás potěšil především Fimmaker režim, který by měl nabídnout věrné barevné podání. Obrazovka bude mít nativní obnovovací frekvenci až 144 Hz a v herním režimu zvládne dosáhnout až 288 Hz a nabídne i VRR. Nechybí plná podpora Dolby Vision IQ a HDR10+, ani certifikace IMAX Enhanced a AMD FreeSync. Zpracování obrazu prý vylepší nový TCL AiPQ Pro Procesor a největší 98″ model prý nabídne 500 precizně řízených smívacích zón. Výbavu pak uzavírá audiosystém Onkyo v konfiguraci 2.1, která slibuje i hutný bas.
Zájemce o nové televizory s jistotou potěší, že 50″ model startuje s cenovkou 749,99 USD a ten nejdražší 98″ bude k mání za 3 499,99 USD. Celá řada se tak bude pohybovat na škále od cca 19 000 Kč po 85 000 Kč. Za zmínku určitě stojí, že ani 65″ model nejspíš nepřekročí 25 000 Kč.
Hlavní hvězdou TCL na CES je podsvícení
Výrobce slibuje opravdu zajímavý posun v technologii podsvícení. Jeho základem jsou nové LED čipy, které nabídnou o 53 % vyšší jas a 10% nárůst efektivity. Na ně navazují přepracované čočky, které mají menší rozptyl. To spolu s menší vzdáleností od LCD panelu omezuje překryv světelných kuželů, a tak i vznik Halo efektu.
Precizní kontrole podsvícení napomáhají čočky s menším rozptylem i nový panel s efektivnějším zatemněním, zdroj: tcl.com
Výrobce slibuje 143% nárůst rovnoměrnosti podsvícení a 18% zlepšení v oblasti kontroly vzniku nežádoucích světelných artefaktů. Nový je i LCD panel a kvantové body, které zajišťují reprodukci barev. Nové televizory pro rok 2025 se tak budou pyšnit 98% pokrytím barevného gamutu DCP-I3 a nový LCD panel zajistí ještě temnější černou. Kontrastní poměr tak TCL meziročně zvýšilo z 2500:1, které umožňoval ADS panel, na 7000:1 CSOT HVA panelu.
Skvělý panel potřebuje i solidní software, a i v tomto ohledu společnost prezentovala posun. Jednou z hlavních novinek je technologie slibující nulovou prodlevu mezi. signálem a reakcí obrazovky. Ta brání vzniku reziduálního obrazu díky okamžitému náběhu i vypínání podsvícení. To slibuje přesnější a ostřejší obraz i v dynamických scénách. Velmi zajímavá je pak novinka v podobě 23bitového řízení podsvícení. To prý dokáže pro každou. diodu nastavit 65 000 různých úrovní jasu. Dočkáme se tak lepší gradace v jasných i stinných částech obrazu.
Pro fanoušky vylepšování klasického SDR obrazu si navíc společnost připravila nový algoritmus pro simulaci HDR. Podobně jako NVIDIA RTX Video HDR tak nyní dokáží upravit standardní video obsah tak, aby působil jako moderní HDR. Otázka ale zní jak dobře a zda dáte přednost hezkému obrazu místo původního věrného originálu.
Když velký obraz doma nestačí
Se 115″ televizorem si na projekci moc diváků nevzpomene. Ostatně ani 98″ obraz nebude svádět k tomu, doplnit obývací pokoj ještě o projektor. TCL tak poslední novinku v této oblasti směřuje spíše do alternativních lokací. Přenosný projektor TCL PLAYCUBE tak v praktickém balení kromě LED zdroje ukrývá i baterii a slibuje, že si s ním solidní velký obraz vezmete kamkoli. Napomoci má i přizpůsobení geometrie projekce nestandardnímu ustavení projektoru. Problém prý není ani projekce pod úhlem. My jsme ale velice zvědaví na cenu, jas, kontrast a rozlišení. Je nasnadě, že navzdory zajímavému designu budou právě to hodnoty, které rozhodnou, jak se TCL v novém odvětví bude dařit.
TCL na CES vyvezlo i stávající hvězdy
I když společnost představila velice zajímavé novinky, neodpustila si dovézt na veletrh i aktuální hvězdy portfolia. Ostatně 98″ TCL X11H, kterou z neznámých důvodů výrobce přejmenoval na X11K, zůstává vlajkovou lodí a model 115X955 Max hvězdou obřích obrazovek. My se tak těšíme, až se dočkáme high-end novinek, které tyto modely posunou prostřednictvím dnes odhalených technologií. Je nasnadě, že potenciál je veliký.
Ceny a dostupnost
Nové televizory z řady QM6K, které TCL na CES představilo, už si zákazníci z USA mohou předobjednat. Získají přitom navíc zdarma soundbar TCL Q75H v hodnotě 15 990 Kč. Ten pro vás akorát testujeme.
Řada TCL QM6K se bohužel na náš trh nedostane, ale podle našich informací bychom se nových technologií měli také dočkat. Doufáme, že jejich vstup na náš trh bude neméně zajímavý jak z hlediska ceny, tak případných pobídek. Evropské stránky výrobce však zatím mlčí.
Ceny na americkém trhu jsou následující:
- 50” QM6K – 749,99 USD – přibližně 18 222 Kč
- 55” QM6K – 799,99 USD – přibližně 19 443 Kč
- 65” QM6K – 999,99 USD – přibližně 24 299 Kč
- 75” QM6K – 1 299,99 USD – přibližně 31 587 Kč
- 85” QM6K – 1 999,99 USD – přibližně 48 597 Kč
- 98” QM6K – 3 499,99 USD – přibližně 84 983 Kč
Více informací aktuálně naleznete na amerických stránkách společnosti. Případně můžete zhlédnout celou tiskovou konferenci v tomto videu:
Zdroje: youtube.com, tomsguide.com, tcl.com
Domů »
Komentáře