reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

AI NVIDIA RTX Video vykouzlí 4K i ze starých DVD ripů

AI NVIDIA RTX Video vykouzlí 4K i ze starých DVD ripů
2024-05-16T06:41:05+02:00
• 16. 5. 2024

AI Decoded přináší radostné novinky uživatelům Firefoxu, zdroj: tisková zpráva

Pokud jste investovali do kvalitního zvuku a obrazu v obývacím pokoji, jistě oceníte lepší zážitek i při sledování internetových videí. NVIDIA RTX Video, se totiž postará o to, aby i YouTube videa a internetové streamy vypadaly k světu, ačkoli 90 % z nich má nyní kvalitu FullHD nebo nižší. Jistě si vzpomenete na plno krátkých snímků, které máte rádi, ale na 4K TV byste si je raději nepustili. To se ale mění, protože nová funkce z nich udělá nejen 4K, ale dokonce 4K HDR obsah.

Už nějakou dobu se z funkce mohou radovat uživatelé prohlížečů Chrome, Edge i mnoha dalších s jádrem Chromium. A nyní se k nim přidají uživatelé Firefoxu, který dostává podporu právě teď. Pro nás je asi nejzajímavější podpora v rámci přehrávače VLC. Tu ocení zejména uživatelé HTPC (Home Theater PC), které jsou oblíbeným základem mnoha domácích kin. Umožní jim totiž sledovat i starší videa v kvalitě použitelné pro moderní 4K televizory a projektory. Potřebovat ale budou grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX z řady 30XX, nebo 40XX, které poskytne pro příslušnou AI magii výkon. Tak honem opraště disky se starými videi, DVD archivy a rodinná videa ze stařičkých amatérských kamer. Nyní totiž budou zase k užitku.

Jak to funguje

Celé kouzlo tkví v použití dnes tak populární umělé inteligence. Konkrétně tedy strojového učení známého pod slovním spojením Deep learning. To je typ AI, který simuluje lidský mozek pomocí neuronových sítí. Tyto sítě se učí z obrovského množství dat a mohou provádět složité úkoly, jako je rozpoznávání obrazu a zpracování videa. Vzhledem k tomu, že NVIDIA technologii používá už pěkně dlouho v oblasti videoher a že je momentálně leaderem na poli umělé inteligence, jsou její výsledky i u videí špičkové.

RTX Video Super Resolution vyšroubuje rozlišení až na 4K

RTX Video 1 1920x1080x

Umělá inteligence zvýší rozlišení jakéhokoliv videa, zdroj: tisková zpráva

RTX Video Super Resolution využívá umělou inteligenci k převodu videa s nižším rozlišením na vyšší. Tato technologie analyzuje každý snímek, kombinuje obraz předpovězený umělou inteligencí s tradičním dopočtem, který jste donedávna mohli znát z moderních televizorů. Díky tomu snadno odstraní kompresní artefakty a na váš televizor nebo monitor pošle výrazně ostřejší obraz. Pracuje přitom s videi od rozlišení 360p až po 1440p. Snadno si tak poradí i klasickými NTSC a PAL videi z éry DVD a domácích videokamer.

RTX Video mění SDR na HDR

RTX Video 2 1920x1080x

NVIDIA RTX Video HDR najde detaily v přepalech i stínech, zdroj: tisková zpráva

Podobným způsobem funguje i RTX Video HDR. To ale nezvyšuje rozlišení, nýbrž dynamický rozsah videa. Převádí totiž SDR obsah se standardní dynamickým rozsahem na HDR. Výsledkem jsou bohatší barvy a vyšší kontrast, který působí živějším dojmem a umožní lepší prokreslení tmavých i extrémně jasných scén. Nikoho asi nepřekvapí, že abyste si mohli tyto benefity užít, budete potřebovat monitor nebo TV s podporou HDR10. Díky NVIDIA už ale nebude nutný nativní obsah. Ten vám vykřeše i z vašich vlastních historických nahrávek.

Více informací najdete na blogu NVIDIA RTX Video HDR a RTX Video Super Resolution.

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim