reklama
Starlink_300x300-300x300x

RECENZE: TCL 65C855 nezaváhá v jasné místnosti ani za tmy

RECENZE: TCL 65C855 nezaváhá v jasné místnosti ani za tmy
2025-01-02T12:16:45+01:00
• 2. 1. 2025

zdroj: hifimanie.cz

Když jsme o televizor TCL C855 představovali jako novinku, netušili jsme, že se modelu TCL 65C855 dočkáme i na test. Ostatně původně nám TCL nabízelo k vyzkoušení dostupnější C765. Nepřízeň dopravců ale vše zkomplikovala, a tak jsme na testování obdrželi vyšší model, a navíc ještě v 65″ verzi. Nyní tak sepisujeme řádky o tom, jak se nám s ním v rámci velice dlouhého testování žilo a jak těžké je nyní loučení. Jedno vám totiž musím napsat rovnou. To, že vyměnit plasmu za cokoli jiného, než OLED nemá smysl je hloupost. Technologie MiniLED obrazovek dospěla do bodu, kdy překonávají i ty nejlepší plasmy jakou bývala Pioneer Kuro a to nejen rozlišením.

TCL C855 lens 2880x2160x TCL C855 light chip 2880x2160x
Moderní podsvícení od TCL mě přesvědčilo, že není třeba trvat na OLED technologii, zdroj: tcl.com

Vysoké 4K rozlišení samozřejmě přináší obrovský rozdíl v kvalitě obrazu, ale pokud od televize sedíte příliš daleko, klidně můžete zůstat u FullHD. Ten hlavní posun pro mě bylo pořádné HDR. Dosud jsme doma koukali buď na FullHD Plasmu, FullHD projektor a 4K HDR LCD Samsung The Frame. A tady plasma stále vynikala. Rádoby černá na základním LCD panelu neměla šanci, přirozenost barev se nevyrovnala ani projektoru a to, že při bližším zkoumání najdu pár detailů navíc ústupky nevynahradilo.

O to větší byla radost, když doma zazářilo TCL C855 a já ho přepnul na kalibrovaný režim Kino. Ten je narozdíl od režimů Standardní, Smart HDR a SPORT skvělý. Jediné, co jsem v nastavení změnil, byla barevná teplota. Tu jsem postupně snížil až na -5. V tu chvíli jsem pochopil, že plasmu už moc dlouho doma mít nebudeme. Ale teď zpátky k testované televizi od TCL.

TCL 65C855 přichází s jediným ovladačem a slušivým rámem

Televizor na test dorazil ve velké pěkně provedené přepravní krabici s dostatečnou polystyrenovou výplní a veškerými dokumenty. Kromě nich balení ukrývalo také napájecí kabel a stříbrný dálkový ovladač. Ten se spoléhá na moderní rozvržení, a kromě základních tlačítek nabízí i zkratky pro Netflix, YouTube, Amazon Prime Video a TCL Channel. Ovladač sice není designový skvost, ale potěší kovovým povrchem, který vcelku příjemně podtrhuje zařazení televizoru do prémiového segmentu. Tomu odpovídá i rám televizoru z broušeného hliníku. Chvíli jsem si musel zvykat na ovládání hlasitosti na boku ovladače, ale to není nic problematického.

TCL 65C855 ovladač 2026x1520x

Dálkové ovládání má vydařený design i chod tlačítek, zdroj: hifimanie.cz

Příjemný detail je, že dálkové ovládání nefunguje prostřednictvím infračerveného rozhraní ale skrze Bluetooth. S ovladačem tak není třeba mířit a pokud patříte mezi ty, kteří si u filmu rádi zalezou pod deku, tak můžete i s ním. Plastová tlačítka s příjemnou hmatovou odezvou reagují i pak přesně a k dokonalosti chybí snad jen jejich podsvícení. Orientace podle hmatu však nečiní problém a navíc nechybí ani hlasové ovládání. Výtky tak nejsou na místě. I když konzervativnější uživatele, kteří by si přáli klasický číselný volič, TCL nepotěší.

TCL 65C855 design 2026x1520x TCL 65C855 design2 2026x1520x
Kovový rám televizoru sluší, ozdobný štítek bychom si ale klidně nechali ujít, zdroj: hifimanie.cz

Stran designu televizor nepředvádí žádné divočiny. Rámečky jsou z čelního pohledu skutečně minimalistické a téměř je nepostřehnete. Jediným designovým výstřelkem je kovová cedulka TCL QD-MiniLed na pravé hraně přístroje. Trochu připomíná tu, kterou zdobí své televizory Loewe, ale trochu jí chybí odvaha expandovat do prostoru. Pozitivní je, že ji brzy přestanete vnímat. Minimalistická je i solidní kovová podstava, kterou ve středu s televizorem spojuje plastový příčník. Jeho montáž je snadná a televizor drží na stolku s jistotou. I tak je ale nutné přiznat, že to televizi určitě bude víc slušet na stěně. Už jen z toho důvodu, že kvůli televizoru musel jít ze stolku gramofon.

C855 stand 1520x1520x

Přibalený stojan je jednoduchý a funkční, zdroj: hifimanie.cz

Správně zvolený režim znamená skvělý kontrast a krásné barvy

To, že jsem musel gramofon odstěhovat k malému pracovnímu stereu bylo nepříjemné, ale ztrátu v kvalitě poslechu vinylů vykompenzoval bohatě nárůst v požitku z obrazu seriálů, filmů i her. S 65″ uhlopříčkou najednou dává 4K smysl i ze 3m vzdálenosti a barvy a jas, které nám TCL 65C855 ukázala, daly okamžitě najevo, že technologie kvantových teček s dostatečně přesným lokálním podsvícením umí zázraky. Navzdory mému mylnému předpokladu se mi při běžném sledování nepodařilo odhalit žádné a tím skutečně myslím žádné nežádoucí artefakty, které by například kolem titulků podsvícení vytvářelo. Hledání halo efektu vyžadovalo naladit demo snímek Dolby Vision s jen několik pixelů širokou, extrémně jasnou bílou kružnicí na čistě černém pozadí. Teprve tehdy jsem postřehl podsvícení tam, kde bychom ho v případě OLED televizoru neviděli. Musel jsem ale zkoumat zblízka a ještě pod úhlem. Nový čip podsvícení s šesti světelnými zdroji a jeho přesné řízení se skutečně podařilo.

Jak asi tušíte, černá je skutečně krásně hluboká. Je ale nutné připomenout, že z principu QD MiniLED technologie OLEDu nekonkuruje v detailu těch nejtemnějších scén. Pokud se vyžíváte ve sledování videí hvězdné oblohy v dokonale zatemněné místnosti, OLED vám poslouží lépe. Výměnou ale narazíte na omezení maximálního jasu a pokud budete chtít větší rozměr, tak i výrazně vyšší cenu, nebo jeho nedostupnost. TCL 65C855 vás přitom nezklame ani barevností. Televizor zvládne zobrazit 97 % DCI-P3. Barvy jsou tak pěkně syté a přesvědčivé. Obzvlášť, pokud sledujete obsah Dolby Vision. Jinak se doporučujeme držet pěkně kalibrovaného režimu Kino a Hra, režimy Standardní a Smart HDR jsou bohužel velmi nepřirozené. O to víc překvapí, jak příjemné a věrné barvy má herní režim Hra. Za to si výrobce zaslouží palec nahoru podobně, jako za skvělé pozorovací úhly. Zkreslení obrazu jsem se nedočkal, ani když jsem se snažil.

TCL 65C855 má perfektní kontrast a jasu na rozdávání

Jas televizoru je opravdu vysoký. I když je 3300 nitů, které výrobce tak často zmiňuje jen špičková hodnota, ani 700, které hlásí specifikace, není málo. Pokud jas televizoru v noci vytáhnete nad 50 %, rozehraje ve vašem pokoji světelnou show. U nás se jasné barvy v obraze odrážely i na 3m vzdáleném gauči. Není tedy divu, že my měli jas po většinu času na výrazně nižších hodnotách. V noci jsem se typicky pohyboval mezi 15 – 20 %. Přes den se ale úctyhodná síla podsvícení hodí. Komfort sledování televizoru v nezatemněné místnosti nám vzrostl na zcela jinou úroveň. Tehdy samozřejmě nastavení jasu ukazovalo hodnoty spíše kolem 80 %.

TCL 65C855 samozřejmě neumí zázraky a tak v temných částech obrazu odlesky okna uvidíte, ale jakýkoli jasnější objekt okno bez potíží přesvítí, i když se vám nebude chtít zatahovat. Hlavně ale televizor snadno přepere váš vlastní odraz i ve skutečně prosluněné místnosti. A to je něco, co s plasmou opravdu nezažijete a i s OLED panelem budete pravděpodobně vždy muset zatáhnout. Pokud se tedy nevydáte pro ty nejdražší na trhu. V tu chvíli se ale za podobný rozměr bavíme už o částkách okolo 100 000 Kč. Scén, ve kterých dramaticky pocítíte přínos OLEDU v nočních hodinách přitom nebude mnoho. Vysoký jas přitom ocení každý, kdo hraje videohry, nebo sleduje seriály a sportovní západy v odpoledních hodinách.

Audio lepší než jsme čekali

Vcelku příjemné překvapení si pro nás výrobce připravil díky integrovanému audio systému Onkyo. Ten hraje o třídu lépe, než od tenkého televizoru čekáte. Snaží se i o hluboký bas a celková srozumitelnost vůbec není špatná. Při vyšších hlasitostech ale cítíte limity v basovém výkonu a v přímém srovnání s pořádným stereem vynikne nepřirozenost, kterou snaha o překonání fyziky způsobuje. Pro televizní vysílání zvuk vyhoví, ale hudbu bychom na televizoru pravidelně poslouchat určitě nechtěli. To ale asi ani na Sony Bravia 7, která se v našem posledním testu po stránce zvuku předvedla lépe. Určitě proto doporučuji věnovat zvuku separátní řešení. Alespoň nějaký lepší soundbar si krásný obraz TCL 65C855 rozhodně zaslouží. My tak nakonec televizor provozovali především s ozvučením skrze Arcam HDA SA30 a AQ Pontos 6 a byla to radost.

TCL 65C855 atmos 2026x1520x

TCL 65C855 napomáhají k solidnímu projevu i dva reproduktory ve vrchní části zad, zdroj: hifimanie.cz

S přípojením přitom není nejmenší problém. Televizor disponuje optickým digitálním výstupem a samozřejmě nechybí ani ještě lepší HDMI eARC. Vše tak zvládne zprovoznit i naprostý laik. S eARC a podporou HDMI CEC si televizor poradí i s ovládáním hlasitosti a spínáním zesilovače. Není tak třeba mít strach z hromadění ovládačů na konferenčním stolku. Výsledek je ale takový, že se vás nejspíš budou návštěvy ptát, jestli se k vám za tím obrazem a zvukem nemohou přistěhovat. My si podobné prohlášení vyslechli během svátků hned několikrát. Škoda, že o ten obraz nyní přijdeme. Faktem ale je, že bez solidního zvuku celý zážitek trpí a je to ve vztahu ke špičkovému obrazu škoda.

TCL 65C855 jako herní mašina

Po krásném obrazu se nám po něm stýskat i při hrách. Pořádné HDR dodalo šmrnc i mému oblíbenému Cyberpunk 2077, který si bez potíží zahrajete přímo na televizoru skrze služby jako GeForce NOW. Díky operačnímu systému Google TV vám nebude chybět nic. A uklidníme i fanoušky ekosystému Apple. Kromě Google Cast tu najdete i Apple AirPlay. Prohlížení fotografií z dovolené, ani přehrávání hudby a sdílení obrazovky z telefonu tak zvládnete bez potíží. Zpátky ke hrám. I když jsme otestovali GeForce Now přímo na televizoru a vše, včetně spárování BT gamepadu proběhlo bez jediného zádrhele, musíme doporučit externí zdroj. Teprve ten naplno odhalí potenciál obrazovky. Aplikace GeForce Now pro chytré televizory má bohužel v tomto ohledu omezení – nižší obnovovací frekvence a chybějící HDR. Je to škoda, protože s Wi-Fi 6 připojením by to televizor jistě bez potíží zvládl.

TCL 65C855 Game 2026x1520x

Hry působí na TCL 65C855 skvěle, zdroj: hifimanie.cz

Po připojení externí konzole NVIDIA Shield TV Pro, s kterou platforma spolupracuje ochotněji, se ale všechno mění. Hra ihned rozpoznává zobrazovač s podporou HDR, televizor se přepíná do herního režimu a všechno běží k tak, jak má. Vše je ostré jako břitva, barvy září a světla neonů se odráží od stěn obýváku. Až si přitom vzpomínám na technologii Philips Ambilight. Jas a sytost barev vás jednoduše pohltí a k dokonalosti chybí jen pořádný prostorový zvuk, který se u nás bohužel ukrývá u projektoru, který před obrazovou kvalitou TCL 65C855 bledne závistí.

Stran obnovovací frekvence si není na co stěžovat. Vše je krásně plynulé a bez zádrhelů. Televizor má s obnovovací frekvencí 144 Hz bohaté rezervy a jediným limitem je v našem případě HDMI 2.0 použité konzole. Indikaci VRR tedy nevidíme i když ji televizor podporuje. I tak mě ale osobně nic nechybělo. Vše bylo dostatečně svižné i pro akční tituly jako Doom Eternal.

S touhle televizí nešlápnete vedle

TCL 65C855 mě zbavila zbytků nedůvěry v MiniLED QD obrazovky. Její barvy, jas i kontrast a pozorovací úhly jsou na špičkové úrovni. Nekonaly se ani žádné softwarové zádrhele, před kterými nás někteří čtenáři varovali. Vše šlapalo přesně tak, jak bychom si představovali. Pokud hledáte naprostý top a nevadí vám zaplatit za stejně velký obraz o 30 % víc, pak tu zřejmě alternativy jsou. Jestliže je ale pro vás důležitý i poměr ceny a výkonu, pak bude TCL 65C855 skvělá volba.

Televizor za 39 990 Kč nabízí obraz, který může konkurovat i výrazně dražším modelům zavedených tradičních značek a některé z nich dokonce překoná. Za ušetřené peníze přitom snadno doplníte solidní soundbar, nebo třeba stereo, či základ pro domácí kino. TCL 65C855 si ho totiž rozhodně zaslouží.

Za zapůjčení děkujeme společnosti TCL.

Klady

  • Výborný obraz
  • Skvěle kalibrovaný herní režim i režim kino
  • Poměr cena výkon
  • Wi-Fi 6

Zápory

  • Zvuk by mohl být lepší

Specifikace TCL 65C855

Technologie

  • Typ technologie: 4K Mini LED
  • Typ obrazovky: LCD
  • Operační systém: Google TV
  • Úložiště: 64 GB
  • Energetická účinnost: ECO třída 2
  • ECO režim: Ano
  • Google Play Store: Ano

Zvuk

  • Výkon zvuku: 60 W
  • Dolby Atmos: Ano
  • DTS Premium Sound: DTS-X + DTS® VIRTUAL:X™
  • Zvukové kanály: 2.1.2
  • Reproduktory: ONKYO Sound System

Barvy a obraz

  • Barevný gamut: 97 % DCI-P3
  • Rozlišení: 3840 x 2160 (4K Mini LED)
  • Poměr stran: 16:9
  • Obnovovací frekvence: 120 Hz (VRR 144 Hz)
  • Game Accelerator: DLG 240 Hz
  • Dolby Vision: Dolby Vision IQ
  • HLG: Ano
  • HDR 10: HDR 10+
  • IMAX Enhanced: Ano
  • Nízká reflexe: Ano
  • Lokální stmívání: 1344 zón
  • Kontrastní poměr: 5000:1 (typický)
  • Jas displeje: 700 nitů
  • Nízká modrá světla: Ano
  • Bez blikání (Flicker-Free): Ano

Herní funkce

  • Hands-free hlasové ovládání: Ano
  • AMD FreeSync: AMD FreeSync Premium Pro
  • Game Master 2.0: Ano
  • Automatický herní režim (ALLM): Ano
  • Pomocné zaměřování (Aimming Aid): Ano

Další funkce

  • Videohovory: Ano
  • Multi View: Ano
  • HomeKit: Ano
  • AirPlay: Ano
  • Miracast (Wireless Display): Ano
  • Rychlé nastavení (Quick Settings): Ano

Připojení

  • Bluetooth: 5.2
  • Wi-Fi: WiFi 6
  • LAN: Ano
  • Optický digitální audio výstup: Ano
  • RF vstup: Ano
  • USB: 2x USB 2.0, 1x USB 3.0
  • HDMI: 4x HDMI
  • HDMI 2.1 (eARC & ARC): Ano
  • HDMI CEC: Ano

Rozměry a hmotnost

  • Rozměry se stojanem (ŠxVxH): 1445 x 869 x 298 mm
  • Rozměry bez stojanu (ŠxVxH): 1445 x 835 x 56 mm
  • Stojan (Základní) (ŠxH): 341 x 298 mm
  • Rozměry balení (ŠxVxH): 1645 x 1000 x 175 mm
  • Čistá hmotnost se stojanem: 26,5 kg
  • Čistá hmotnost bez stojanu: 22,3 kg
  • Hrubá hmotnost s balením: 32,6 kg
  • VESA montáž na stěnu: 400 x 400 mm

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Ceramic
PanzerGlass Kick Stand

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim