TCL Q75HE; zdroj: Hifimanie
3Domů »
Televizory často hrají samy o sobě jako ze ctěného pozadí (nejen) lidského těla. Byť se tomu snaží výrobci jít pravidelně naproti a televizory vybavit lepšími reproduktory, ani zdaleka to nedosahuje potřebných kvalit. Řešení jsou různá. Domácí kino, stereo a třeba taky soundbar. Ten, o kterém si dneska povíme více, je TCL Q75HE. V případě nedávné recenze televizoru TCL 65C855 kolega nešetřil slovy chvály. Bude na tom relativně cenově dostupný (11 999 Kč) soundbar podobně, či nikoliv?
TCL Q75HE – jednoduché balení, hezký design
Od balení samotného toho příliš mnoho nečekejte, soundbar vám dorazí v kartonové krabici ve tvaru L, kde je dobře vystlán. Tuhle informaci jsem si chtěl v úvodu trochu pošetřit, ale soundbar vám dorazí rovnou se subwooferem. Dále zde nechybí dálkový ovladač, sada pro montáž na zeď a potřebné papírové materiály. Samozřejmostí je také kabeláž. V případě té ale nepočítejte s propojovacím kabelem mezi soundbarem a subwooferem. Důvod? Komunikují spolu bezdrátově.
Ačkoliv se balíček nepyšní astronomickou cenovkou, řadu Q lze v případě TCL považovat za tu nejvyšší. Tomu odpovídá i zpracování. Tělo je dle slov výrobce vyrobeno ze zrcadlového skla. Upřímně se ale domnívám, že jde spíše o akrylové sklo, tedy plast. Každopádně výrobci nebudu křivdit a zachovávám i jejich tvrzení.

Lesklý povrch na horní části vypadá elegantně, pmůže ale házet odrazy z obrazovky televizoru; zdroj: Hifimanie
Kvůli tomu je každopádně horní část lesklá a může docházet k nechtěným odrazům obrazu z televizoru. Dále jsou zde mřížky z eloxovaného hliníku s kartáčovaným designem, které pod sebou ukrývají měniče s orientací do stropu. Horní část pak skrývá ještě pět fyzických tlačítek. Ta slouží pro zapnutí/vypnutí, změnu vstupu, spárování bluetooth a zvýšení/snížení hlasitosti.

Tlačítka jsou také na soundbaru, věřím ale, že většina jej bude ovládat spíše z pohodlí sedačky; zdroj: Hifimanie
Zadní část pak nabízí kromě napájení USB-A, optický vstup, HDMI IN a HDMI (eARC 2.1). Přední a zadní stranu obklopuje průzvučná tkanina, pod kterou se ukrývají další měniče. V té nalezneme i jednoduchý digitální displej. Tkanina je neodnímatelná.
Vzhůru na subwoofer, ten je samozřejmě v designovém duchu soundbaru. Obvod je v designu kartáčovaného hliníku a na přední straně najdeme opět zrcadlové sklo. Zadní část pak obývá basreflex.
Zajímat by vás mohly i rozměry. Soundbar měří 105,4 x 6,8 x 12,4 cm. Subwoofer pak 27,5 x 22 x 36,8 cm. Celková váha činí cirka 12 kilogramů.
Technologiemi nabitý
Výrobce se chlubí, že je TCL Q75HE nabitý technologiemi. Začněme tím, že jde o zvukový systém 5.1.2, kde maximální výkon TCL uvádí až 620 W. Pod hvězdičkou nalezneme, že jde pouze o kumulativní špičkový výkon systému. Reálně si tedy o takovém výkonu můžeme nechat zdát. Celkem obdržíte v systému 11 reproduktorů. Jejich přesnou specifikaci se mi ale nepodařilo dohledat ani na stránkách výrobce. Zvuk ale ladili experti z Golden Ear.
Systém nabízí technologii RAY-DANZ, na jejím vývoji se podílely akustické laboratoře TCL a Belgické akustické laboratoře. Tato technologie místo digitálního zpracování využívá přesně kalibrované reproduktory a uhlové měniče, což umožňuje zachovat více původního zvuku a údajně nabízí přirozenější zážitek a širší zvukovou scénu. Další technologií je TCL Tutti Choral. S tou propojíte soundbar s TCL televizorem a využít zvuk z obou zařízení současně. Soundbaru nechybí ani Dolby Atmos a DTS:X, takže o 360stupňové audio by mělo být postaráno.
Výčet technologií stále nekončí. TCL AI Sonic-Adaptation přizpůsobuje zvuk kalibrací akustiky místnosti. To poskytuje dle slov výrobce větší „sweet spot“, aby si pohlcující zvukový zážitek užilo i více posluchačů. K dispozici máte hned šest zvukových režimů – standardní, film, hudba, sport, hlas a hra.
Co TCL Q75HE chybí, je Wi-Fi, s tou nepočítejte. Jakýkoliv bezdrátový přenos probíhá přes Bluetooth. Nechybí však poněkud překvapivě standard Airplay 2, což by hovořilo o přítomnosti Wi-Fi, avšak jen pro tyto účely a žádné jiné.
Za zmínku určitě stojí i fakt, že zadní USB můžete využít pro přehrávání skladeb na externím úložišti, a to klidně i ve formátu FLAC.
Aplikace je spíše do počtu
K soundbaru výrobce doporučuje stáhnout aplikaci TCL Home, přiznám se ale, že té se příliš věnovat nebudu. V App Store má 1,7 hvězdičky z 5. Na Google Play pak 2,2 z 5, což asi odpovídá intuitivnosti a zážitku. Aplikace se mi tak hodila hlavně na nastavení AI Sonic-Adaptation.
Jinak se bez ní ale naprosto obejdete a ovládání je daleko příjemnější s ovladačem. Ten naopak zaslouží chválu. Dobře padne do ruky, tlačítka jsou intuitivní a problémy s ovládáním nehrozí.
Zvuk? Filmy běžné domácnosti obohatí, basy se ale krotí těžce
Nakonec tím, že jde o domácí kino, je nejdůležitější zvuk během oblíbených seriálů a bijáků. Nutno uznat, že soundbar nehraje vůbec špatně, i když bych jej volil spíše do menších obývacích pokojů. V rozlehlejších prostorách už může přeci jen trochu zlobit. Je dobré myslet také na to, že jde stále o relativně cenově dostupný systém. TCL Q75HE rozhodně vylepší zvuk snad všech dostupných televizorů na našem trhu a neudělá ostudu.
Trochu jsem bojoval ale se subwooferem. Ať jsem ho umístil kamkoliv, linuly se na mě hutné basy. To u některých snímků rozhodně nevadí, jindy je toho ale příliš. Donutil jsem i kolegu se subwooferem šoupat tam i zpět, ale mírnějších výsledků jsme se nedočkali. Jen pro jistotu dodám, že pomocí ovladače je možné nastavit tři úrovně bassů. I ty nejnižší jsou ale výrazné až až.
Pochvalu si ale jinak zaslouží prostorovost systému. Top Gun: Maverick byl pro něj jako stvořený. Dialogům nechyběla čistota, zde ale musím zmínit, že se ve všech případech budeme bavit o nedabovaných filmech v původním znění. Letecké akce pak s hutnými basy vtahovaly do děje a o hluboké dechberoucí zvuky rozhodně nebyla nouze.
Příjemně se sledoval také druhý Joker: Folie à Deux, ve kterém se více zpívá. Prostor byl opět skvělý, byť zpívané pasáže už trošku dobasovával subwoofer, který se pouští i do vyšších basů, a tak občas slyšíte, z jakého místa hraje. Při přepnutí na reproduktory televizoru posluchač ale i tak okamžitě uslyší velmi zásadní skok kvality níže.
Pokud jde o skladby, ty zmíním opravdu okrajově, přiznám se totiž, že TCL Q75HE pro mě rozhodně není zařízení primárně pro poslech hudby. V mém případě byl příjemnější poslech při vypnutém subwooferu, s ním každá skladba měla basů na rozdávání. Bez něj byl poslech relativně příjemný, byť samozřejmě nedosahoval kvalit stereo reproduktorů (v mém případě regálových AQ Labrador).
Závěr – TCL Q75HE je zvukové obohacení běžné domácnosti, ale pár much se najde
Soundbary jsou jednoduše specifická kategorie. Kdo to myslí se zvukem vážně, nejspíše půjde po plnohodnotném domácím kinu. Jenomže ne každá domácnost (a ne každá manželka nebo partnerka) domácí kino snese. V takovém případě je soundbar skvělým řešením a není velkým zásahem do designu obývacího pokoje.
TCL Q75HE je skvělým vylepšením zvuku jinak špatně hrajících televizorů. Posluchač získá větší prostor, čistotu a také basy, které televizorům často chybí. Neříkám, že se dočkáte toho nejčistšího zvuku na světě a nejspíše narazíte i na lepší soundbary.
Například Sennheiser Ambeo Soundbar Mini nás přesvědčil více a v akci se dočkal podobné cenovky. Bez subwooferu ovšem naráží na limity fyziky, a tak při vyšších hlasitostech TCL v surové basovém výkonu konkurovat rozhodně nedokáže. Při běžných poslechových hlasitostech je ale výrazně přesnější.
I tak představuje TCL 75HE skvělou volbu pro ty, kteří doma už mají například TCL televizor a chtějí ho obohatit o lepší zvuk. Pokud značce věříte, pak neuděláte chybu. Navíc jde i o pohledné zařízení, což onu akvizici jistě omluví ve vyšších patrech domácího managementu. Je pravda, že nás TCL nezásobuje příliš technickými detaily a hodně materiálů se točí okolo hezkých frází a zajímavých funkcí. Jenomže, ono to v zásadě u soundbaru není třeba. Většina domácností jej připojí k televizi a tam poslouží ke všem filmovým, seriálovým, herním a třeba i sportovním večerům.
TCL Q75HE pořídíte za doporučenou cenu 11 999 Kč například u prodejce Datart. Za zapůjčení děkujeme společnosti TCL.
Klady a zápory
Klady
- Pohledný design
- Konektivita
- Za danou cenu příjemné zvukové vylepšení filmů a seriálů
- Bezdrátový subwoofre
Zápory
- Basy občas tlačí na pilu
- Aplikace by zasloužila více péče
- Wi-Fi pouze pro účely Airplay 2
Technické specifikace TCL Q75HE
- Celkový výkon: 620 W (RMS)
- Konfigurace: 5.1.2
- Subwoofer: aktivní, bezdrátový
- Zvukové certifikace: Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS, DTS Virtual:X, DTS:X, Dolby True HD
- Konektivita: HDMI, digitální optické, HDMI ARC, HDMI eARC
- Formáty přehrávání z USB: MP3, WMA, WAV, FLAC
- Rozměry soundbaru: 105,4 × 6,8 × 12,4 cm
- Rozměry subwooferu: 22 × 36,9 × 27,5 cm
- Celková váha: 12 kg
Domů »
Blitz Worm
6. 4. 2025, 19:09Sorry, slyšel jsem, no, snad ani nestojí za pozornost…proč se tím zabývat?? Kvůli proklikům, možná…
Jan Frič
7. 4. 2025, 8:59Věříme, že se mezi čtenáři najdou i tací, kteří vybírají podle poměru cena/výkon a také mladí čtenáři. To víte, že bychom nejraději stále testovali ty nejlepší přístroje na trhu a psali o nich, ale to by nebylo ke čtenářům úplně fér. A krom toho, kdo se k nám dočte při čtení tohoto článku, třeba tu objeví i něco lepšího. 😉
w. zdenek
21. 3. 2025, 0:02Doporučuji přidat pár tisíc a koupit TCL Q85H a vyšší, které mají 7.1.4. To poslední číslo je počet reproduktorů, které míří nahoru. Tato sestava má dvě zadní jednotky, které obsahují každá dva reproduktory. Vždy jeden nahoru. A to je velmi důležité pro Dolby Atmos. Prodejní cena 15.000,- Kč (sestava HE stojí 18.000,- ). Ohledně těch přehnaných basů máte pravdu. Jsou velmi silné.