zdroj: hifimanie.cz
Domů »
Audio Video Show 2025 už je nějakou chvilku za námi a my se teprve teď dostali k fotografiím. Vybrali jsme ty povedenější a také ty, které v nás vyvolávají silnou vzpomínku na zážitek z expozice. Kdybychom měli popsat všechno, asi byste dlouho neviděli žádné novinky. A to by byla škoda. Poprosíme vás tedy o shovívavost a vzhůru do stručného tempa!
High-End v maximalistických sestavách
Hlavním lákadlem výstavy byl jako obvykle ten nejdražší High-End, který si většina z nás poslechne právě akorát při těchto příležitostech.

Jedním z hlavních lákadel byly estonské reprosoustavy Estelon Extreme MKII s motorizovaným nastavením výšky, zdroj: hifimanie.cz
Kromě úchvatných Estelon Extreme MKII jsme si mohli poslechli i úchvatné Peak Dragon Legacy v hodnotě 4 625 000 Kč, nebo systém americké značky YQ Acoustics s reprosoustavami Sonja 3.3 a párem subwooferů InVincible, kde jen čtveřice reprosoustav směle překoná 10 000 000Kč hranici.
Přesný pohlcující zvuk s plným basem nabídly velké magnetostatické reprosoustavy od Clarisys Audio. Z trochu jiného soudku pak zahrály nepřehlédnutelné třípásmové horny Aries Cerat, které uchvátili především svou fyzickou silou a prezencí.
Jednoduše bylo z čeho vybírat i pro ty, které již nudí nákupy nemovitostí.Sčítat částky, za které distributoři nabízejí jednotlivé komponenty tak už raději nebudeme a posuneme se do rozumnějších sfér.
Audio Video Show ukázala na nástup aktivních reprosoustav
Neopomenutelný trend jsme zaznamenali ve spojení prémiových reprosoustav a aktivní technologie. Přístup, který byl donedávna obvyklý především v oblasti profesionálního zvuku s nástupem digitálních zesilovačů nachází uplatnění i v soukromém Hi-Fi. Dokládají to skvěle hrající, Dynaudio confidence 20A i Focal Diva Utopia. V oblasti dostupnějších modelů pozorujeme tento směr už déle.

Focal Diva Utopia patří mezi nejlépe hrající aktivky na světě ale pasivní Dali Epikore 9 nám přece jen uvízly v uších víc, zdroj: hifimanie.cz
Z dostupných aktivních modelů jsme si mohli prohlédnout alespoň minimalistické AQ Labrador 39 Forte a naopak velice zdobné francouské reprosoustavy Triangle Capella. Ty kromě velice zajímavého provedení zaujmou i přítomností streamingu, díky kterému podobně, jako jejich highendový protějšek Focal zastanou úlohu celého systému.
Když nás okouzlil zvuk
Expozic bylo po hotelových saloncích a pokojích skutečně bezpočet. Tedy organizátoři by se jistě dopočítali, ale nám z toho šla hlava kolem. Je tu ale pár míst, na která jsme se vraceli, kdykoli dorazil někdo ze známých, abychom mu ukázali, že skvělý zvuk neumí jen vyhlášená jména jako Bowers & Wilkins, nebo úchvatné sestavy za desítky milionů.
Předvedla to například polská Unitra, která svým klasicky vyhlížejícím systémem nasytila drobný pokoj tak, až se tajil dech. Pozadu nezůstaly ani AQ Passion Teen, které se ve společnosti elektroniky Mark Levinson a gramofonu Pro-Ject Signature 12.2 které zaujaly především tím, jak blízko hrají vrcholným AQ Passion.

České reprosoustavy AQ Passion Teen se nenechaly zahanbit ani svými velkými sourozenci, zdroj: hifimanie.cz
O jeden z nejsilnějších zážitků se nám postaraly dánské reprosoustavy Raidho Acoustics X1T, které nám se svými ručně vyráběnými páskovými měniči předvedly takřka holografické vykreslení prostoru a s ohledem na jejich velikost naprosto famózní energii v basu. Není divu, že se prodejce nebál do prezentace poslat i skladby z elektronických žánrů.
Těšil nás nejen zvuk, firmy prezentovaly i obraz a jejich spojení
Je vcelku logické, že na Audio Video Show Prague, která vznikla z veletrhu High-End Praha, stále hraje prim zvuk. Obraz ale získává čím dál větší prostor. A spolu s ním i domácí kino. To je totiž technologickým vrcholem segmentu. Obzvlášť pokud budeme brát v potaz moderní formáty jako je Dolby Atmos, který se nám z filmu pomalu dostává i do hudební sféry. A jak už jsme vás informovali, tím hlavním tahákem stran prostorového audia bylo domácí kino s procesorem Trinnov.

V rámci prezentace domácího kina jsme mohli virtuální zvukové objekty nejen slyšet, ale i pozorovat na tabletu, zdroj: hifimanie.cz
Ten zajistil nejen unikátní prezentaci prostorového zvuku, ale také pokročilý bass management pomocí čtyř subwooferů v čele i zádech poslechového prostoru. Ty dokázaly, že se stojatým vlněním se lze prát i aktivně. Rovnoměrná distribuce basu na všech poslechových místech byla skutečně ukázková. Nechyběla ale ani premiéra nového vlajkového televizoru od TCL, nebo hrátky s automatickou kalibrací moderních laserových projektorů.
Ve spodním patře byly k vidění i tiché ukázky špičkové zobrazovací techniky, zdroj: hifimanie.cz
S novým projektorem Leica Cine Play 1 stačilo lehce pohnout a během několika desítek sekund opět našel správné zaostření a upravil i geometrii obrazu. Překvapoval i jasem, který si slušně poradil s prostorami ve kterých vládlo jasné denní světlo. Špičková 98″ televize od TCL to ale samozřejmě měla výrazně snazší.
Na Audio Video Show nesmí chybět sluchátka a sluchátkové zesilovače
Vystavovatelé samozřejmě přivezli i sluchátka a sluchátkové zesilovače nejrůznějších konstrukcí. Setkali jsme se s elektrostaty Stax, špičkovými dynamickými sluchátky od Sennheiseru i parádními magnetoplanáry Meze. Výběr byl opravdu solidní a právě tyhle značky jasně ukázaly, jak moc se může přístup ke skvělému soukromému poslechu lišit.

V expozici pražského Panteru samozřejmě nemohly chybět vyhlášené modely z řad HD 6XX a HD8XX, zdroj: hifimanie.cz
Tam kde Stax nabízí až neskutečnou rychlost, kontruje Meze muzikálností s velmi výrazným subbasem. Sennheiser mezi tím se svou německou poctivostí poskytne střízlivé, ale hutnější podání s referenční vyrovnaností.
Meze Empyrean nám hrály se zesilovačem SPL Phonitor X, zdroj: hifimanie,cz
Sluchátkoví posluchači se na výstavě mohli potkat se špičkovým endem i stran elektroniky. Nechyběly ale ani dostupnější kousky. K vidění a poslechu tak byly krásné sluchátkové zesilovače T+A i dostupné přístroje FiiO a také novinky, které cílí na hráče a začínající audiofily. Samozřejmě máme na mysli Sennheiser HD 550 o kterých už ste se u nás dočetli.
Nechceme se po velmi krátkém poslechu pouštět do významnějších soudů. Už teď je ale jasné, že ačkoli se HD 550 ani zdaleka neblíží detailem a prostorem našim oblíbeným Sennheiser HD 660S2, mají co nabídnout. Především je to přece jen trochu upřímnější ladění.
Vystavené byly gramofony nejrůznějších tvarů a konstrukcí
Na své si samozřejmě přišli i vyznavači analogu. Gramofonů bylo na place spousta, od klasických výrobců kvalitních přístrojů, jako je Pro-Ject s českou výrobou, přes světové legendy jako je Clearaudio až po excentrické modely Roberta Majernika ze slovenských Košic. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na gramofonní high-end.

Nenápadná a přesto extrémní Bergman vytáhl s tangenciálním ramenem a vzduchovými ložisky jejichž hladký chod zajišťuje vzduchový kompresor s vydovnávací nádrží, zdroj: hifimanie.cz
Svět gramofonů je nesmírně barvitý a zdánlivá jednoduchost základního principu rozhodně neznamená, že by výroba špičkového gramofonu byla triviální. Transformace zvukového záznamu v drážce na pohyb jehly přenosky si žádá maximální preciznost a i materiál raménka může mít vliv.
Gramofonům Robert Meyer rozhodně originalita nechybí, zdroj: hifimanie.cz
Kreativní přístup k designu prokazuje v posledních letech i Clearaudio se svou řadou Celebrity Edicí. Dobrá zpráva je, že ačkoli model Al di Meola pojmenovaný po stejnojmenném kytaristovi připomíná hudební nástroj, vibrace místo zesilování tlumí.

Clearaudio Celebrity Al di Meola replikuje tvar legendární kytary Gibson Les Paul, zdroj: hifimanie.cz
Osobně jsem ale stejně nejdéle okukoval naprostou klasiku, která respektuje základní fyzikální požadavky na špičkový výkon – tedy rozměr, hmotnost a precizní provedení.
Slavná jména která sem tam mlčela
Drobné zklamání pro nás byly expozice slavných jmen z oblasti High-Endu, které neodhalily zvukový potenciál novinek. Teď máme konkrétně na mysli Marantz a Burmester. Ne tedy že bychom si neposlechli nové špičkové přístroje z řady zesilovače Marantz MODEL 10. Zajímaly nás ale i nové lifestylové modely Marantz Horizon a Grand Horizon, které stály bokem jako stafáž.
Nová elektronika Marantz hrála s reprosoustavami Bowers & Wilkins, lifestylové modely však stály jen jako dekorace, zdroj: hifimanie.cz
A podobné to bylo s mým oblíbeným Burmesterem a zesilovačem Burmester 232, kterým jsme se pokochali také pouze očima. Snad se poslechu dočkáme už brzy na výstavě v Mnichově. Tam má výrobce totiž pro perfektně přichystané prezentace značka přece jen o trochu lepší podmínky.
Na Audio Video Show byl krásný nový Burmester přítomen, ale mlčel, zdroj: hifimanie.cz
Ve stejném salonku ovšem sídlila i prezentace britského KEF, který poháněly přístroje Accuphase a streamer od Matrix Audio. Tak jsme si během chvíle spravili chuť i když musíme přiznat, že akustika místnosti nebyla bůh ví jaká.
Česká stopa se na Audio Video Show rozhodně neztrácí
Kdo ale zahrál velmi dobře byli čeští výrobci. Ať už jsme navštívili AQ, Xavian, Nadral, nebo Elfton a Sroll, vždycky to skončilo úsměvem na tváři. Náš zvuk se jednoduše neztratí a jak dokazuje třeba právě AQ a Xavian, tak ani ve světě.

Reprosoustavy Luďka Šrola s výškovými měniči i na zadní straně Sroll Sound Garden zaujaly zvukam i designem, zdroj: hifimanie.cz
Abychom byli zcela upřímní, tak nás v případě Xavianu lehce potrápila volba demonstračních skladeb. Ne tedy, že by klasika neuměla prodat jejich přirozenost, ale moderní mixy dynamických skladeb místnostech ostatních značek působily často bombastičtěji. A to nás u reprosoustav, které mají překonat ii úchvatné Xavian Virtuosa Anniversario trochu mrzelo. Snad budeme mít brzy příležitost svůj dojem napravit.

Limitované reprosoustavy Xavian Integrale dávají Elipticorům basový podklad z měničů řady Relevator, zdroj: hifimanie.cz
Pompa a pořádná dávka muzikálnosti naopak rozhodně nescházela prezentaci reprosoustav Elfton Vegas 2. Jan Ott své reprosoustavy z Černošic, které vyvíjí už od roku 2016 prezentoval s nepokrytou vášní a my se mu vůbec nedivíme. Pýcha je tu rozhodně na místě!

Krásný detail a muzikální vřelost reprosoustav Elfton nám daly záminkut k delšímu zastavení, zdroj: hifimanie.cz
Z trochu jiného konce to berou reprosoustavy Nadral Zero, kterým kraluje za danou cenu překvapivý detail. Tak trochu v souladu se svým tělem pochopitelně nevládnou mocným basem, ale hotelový pokoj i tak naplnily beze zbytku.

Nadral hotelový pokojík nasytil příkladně, hlavní devizou byly ale audiofilské detaily, zdroj: hifimanie.cz
Příjemné překvapení stran muzikálnosti z malých regálovek předvedlo AQ s jejich reprosoustavami Canto 3 z ohýbané překližky. Keramický středobas a vhodná geometrie korpusu evidentně umí zatlačit s nečekanou důrazností. I když byl salonek, ve kterém je výrobce prezentoval s novými zesilovači Arcam poměrně rozlehlý, bas jim nescházel. Alespoň tedy do chvíle, kdy zahrály větší Canto 5.

AQ Canto 3 společnost prezentovala v ověřeném spojení s moderními zesilovači Arcam, zdroj: hifimanie.cz
Budeme se těšit na další Audio Video Show
Letos jsme si z výstavy odnesli opět hromadu inspirace, silné zvukové i vizuální zážitky a taky poznání, že česká scéna má rozhodně co nabídnout i vedle těch nejzvučnějších jmen světového High-Endu. Ať už šlo o gigantické sestavy za miliony, chytré aktivní systémy, sluchátkovou špičku nebo precizní gramofony – každý si mohl najít to své. Přesvědčit se o tom ostatně můžete přesvědčit ve videu přímo od organizátorů akce.
Ještě jednou se omlouváme za zpoždění – když se člověk na výstavě zaposlouchá, zapomíná čas i pracovní povinnosti. Věříme ale, že vám náš výběr fotek i postřehů udělal radost. A hlavně – že se příští rok potkáme znovu, ještě ve větším stylu. Budeme u toho stejně jako na veletrhu High-End Mnichov, který se kvapem blíží.
Zbývá tedy jen poděkovat organizátorům Audio Video Show Praha za jejich úsilí a popřát nám všem, ať se brzy podaří zorganizovat další roční.
Domů »
Komentáře