reklama
PanzerGlass iPhone 15

Jak na skladování vinylových desek

Jak na skladování vinylových desek
2024-02-15T08:21:44+01:00
• 15. 2. 2024

Vinyly je třeba skladovat vertikálně, zdroj: hifimanie.cz

Dnes se podíváme na téma, které se týká všech milovníku gramofonů. A bude to překvapivě prosté – skladování vinylových desek. Jde totiž o naprostý základ, který ocení především začínající. Často je totiž důležitější, než to, jestli máte gramofon za 5 000, nebo 500 000 korun.

Všichni víme, že vinyly nejsou jen obyčejné nosiče hudby. Jsou to kusy umění, které nesou otisk historie a často i osobní vzpomínky. A tak si zaslouží odpovídající péči. Nacpat je do první volné police ve skříni a zapomenout na ně nebude to pravé ořechové. Skladování vinylových desek má svá pravidla, která pomáhají chránit jak samotné nahrávky, tak i jejich obaly. Správná péče vám pomůže zachovat jejich zvukovou kvalitu a nezřídka i ohromující vizuální vzhled.

Pokud tedy se svou vlastní sbírkou pokladů začínáte, anebo vás doteď nikdo neinformoval, jste tu správně. V následujících odstavcích se dozvíte vše o tom, jak uchovávat vinylové desky, aby vydržely co nejdéle a zůstaly v top kondici.

Vertikální skladování je vaším kamarádem

IMG 5161 5439x3626x

Oblíbenou variantou pro skladování vinylů je systém Ikea Kalax, zdroj: hifimanie.cz

Jestli něco opravdu nechcete, tak jsou to desky zvlněné jak saharské pláně. Je proto důležité, skladovat vaši sbírku ve vertikální poloze. A když píšeme vertikální, myslíme skutečně vertikální. Horizontální, nebo nedej bože výrazně šikmé uložení desek totiž způsobí nerovnoměrný tlak na desku a její zkřivení. Dejte také si pozor, aby desky nestály příliš těsně u sebe. Sice by na ně nepůsobila destruktivně gravitace, ale tlak pomačkaných obalů a ostatních desek ano. A to taky není ta správná pohoda.

Teplota a vlhkost: Hlavní nepřátelé

00181435awx3 900x900x 00181436awx 900x900x

Obzvláště pro dlouhodobější skladování vinylových desek může být praktický kufřík, zdroj: hama.cz

Dalším klíčovým aspektem péče o vinylové desky je udržování optimální teploty a vlhkosti. Ideální teplota pro skladování je kolem 18-21 °C a relativní vlhkost by měla být mezi 30-40 %. Vysoká teplota a vlhkost mohou způsobit prohýbání desek a poškození obalů, zatímco extrémně nízká vlhkost nebo teplota mohou materiál vysušit a způsobit jeho křehnutí. Dbejte na to, aby místo skladování nebylo vystaveno přímému slunečnímu světlu nebo zdrojům tepla, jako jsou radiátory. Ideální tak bude místo ve vhodné polici, či boxu na vinyly, které skryjete ve stinném koutě místnosti.

Čistota jako základ dokonalého zvuku

IMG 8434 EDIT 3546x2128x

Základem správné péče o vinylové desky je karbonový kartáček, zdroj: hifimanie.cz

Péče o čistotu vašich vinylových desek je nezbytná nejen pro zachování jejich okouzlujícího vzhledu, ale především pro udržení zvukové kvality. Pravidelné používání karbonového kartáčku odstraní prach z drážek a předejde akumulaci nečistot. Proto by neměl ve vaší výbavě chybět. Doporučujeme po něm sáhnout jak před přehráváním, tak těsně před tím, než desku uložíte do jejích obalů.

Pro důslednější odstranění usazených nečistot a mastnoty bude potřeba mokré čištění. Jednou za čas si ho zaslouží každá deska! Službu vám poskytnou lepší obchody s gramofony a deskami a nebo můžete pořídit vlastní pračku. Z těch dostupných určitě doporučujeme Pro-Ject VC-E, který jsme nedávno testovali.

Opatrnost při přehrávání vinylových desek

Správná manipulace s vinylovými deskami je základem jejich dlouhověkosti. Při manipulaci s nimi se snažte vyhnout dotyku na samotnou plochu desky. Desky by měly být chápány za okraje nebo za středovou dírku, aby se předešlo přenosu mastnoty a otisků prstů do drážek. Tato základní pravidla manipulace pomáhají zachovat čistotu drážek a zajišťují, že při každém poslechu získáte ten nejlepší možný zvuk.

Když se postaráte o správné skladování, teplotu, vlhkost a čistotu vašich vinylových desek, odmění se vám čistým zvukem a dlouhou životností. A pamatujte, péče o vinylové desky není povinnost, ale projev lásky k hudbě, která nás všechny spojuje.

Zdroje: toprecordplayers.com, lifestorage.com, vinyliq.com, thesoundofvinyl.us

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim