reklama
PanzerGlass iPhone 15

Triangle Borea BR10: nový top model střední třídy z Francie

Triangle Borea BR10: nový top model střední třídy z Francie
2024-03-25T13:37:32+01:00
• 25. 3. 2024

Triangle Borea BR10 - nový top model řady Borea, zdroj: trianglehifi.com

Triangle Borea BR10 si klade za cíl zpřístupnit solidní hi-fi zážitek širšímu spektru posluchačů. To je ostatně jednou ze základních idejí francouzské společnosti Triangle, kterou sdílejí například i s český AQ, jejhož aktivky jsme nedávno testovali. Třípásmový sloupek je novým vrcholem řady Borea překonávající dosavadní BR09 především v basové oblasti. Využívá při tom nových měničů a samozřejmě i odpovídajícím způsobem upravené výhybky a korpusu. Výrobce pro vyšší energii v oblasti basů  ustoupil z nároků na štíhlost reprosoustavy a rozšířil ji o 6,6 cm. To umožnilo nasadit místo trojice 6palcových měničů dva 8palcové a posunout frekvenční rozsah až ke 30 Hz.  Sloupky tak mohou s rozsahem 30 Hz – 22 kHz (± 3 dB) snadno uspokojit jako základ stereo-systému i na pozici hlavních reprosoustav v sestavách domácího kina. Výrobce se chlubí i novou architekturou výhybky s oddělenou basovou a výškovou sekcí i bi-wire/bi-amp terminály.

Technologie a design řady Triangle Borea

Triangle integroval do BR10 všechny technologie využité ve starších modelech řady Borea. Nechybí tak v mělkém hornu usazená 25mm hedvábná kopulka s fázovým nástavcem, který rozptyluje vysoké frekvence v poslechovém prostoru. Výsledkem je lepší homogenita reprodukce vysokých frekvencí a méně výrazná směrovost reprosoustav. Středy pak obsluhuje 6palcový zakřivený kónus se efektní světlou papírovou membránou a příslibem přirozené, realistické a barvité reprodukce hlasového spektra. Samozřejmostí je podstavec, který má za úkol mechanicky oddělit reprosoustavu od podlahy a zamezit tak přenosu a případného zesílení vibrací korpusu. Celek výrobce zabalil do elegantního balení, které kombinuje lakované čelo a dýhované boky reprosoustav. Nabízí tak moderně působící kontrast, který osvěží jakýkoli interiér. Pro konzervativnější posluchače nechybí ani jednobarevná černá a bílá varianta.

triangle borea br10 pictures lifestyle walnut 01 1536x1032 1536x1032x

Borea BR10 si skvěle rozumí i se staršími modely řady, zdroj: trianglehifi.com

Zachování středního a výškového pásma tak, jak jej výrobce staví u dosavadních reprosoustav řady Borea zaručuje, že při nasazení v sestavě domácího kina budou mít všechny reprosoustavy dobře sladěný charakter. Není se tak třeba bát ani upgradu z modelu Borea BR09 a přemístění starších reprosoustav například na pozici bočních surroundů.

Systém DVAS a dělená výhybka

Hlavními inovacemi nových reprosoustav jsou již zmiňované basové měniče, nová výhybka a dodatečné vyztužení korpusu. To totiž navíc podpírá sklolaminátové basáky tak, aby nedocházelo k výrazným přenosům jejich vibrací na čelní stěnu reprosoustavy. Pro tento účel výrobce mezi rám výztuhy a magnetický systém měniče umístil EVA pěnu, která je dnes známá pod názvem cosplay foam. Často totiž nachází uplatnění v kostýmech na comicsové festivaly. Starší z nás pak vzpomenou třeba na karimatky. A to je vlastně celé kouzlo systému DVAS. Věříme ale, že svůj účel splní na výbornou. Minimálně po dobu životnosti integrované DVAS pěny, která by vzhledem ke stabilnímu relativně nízkému zatížení měla vydržet déle než v roli namáhané podložky pod spacák.

dvas wordpress 1152x768x br10 wordpress3 1152x768x
Novinka z řady Borea integruje prostý, ale osvědčený systém DVAS a výhybku s kompletním oddělením basové sekce, zdroj: trianglehifi.com

Oddělenou výhybku a bi-wire/bi-amp terminál vidíme rádi. Ostatně v této cenové hladině bychom ho rádi považovali za standard. Umožňuje využít odděleného napájení energeticky náročného basového pásma i zmírnění vlivu proudu indukovaného pohybem basového měniče na středy a výšky. Méně obvyklé kompletní oddělení výhybky je pak milý bonus. I když si umíme představit solidnější konektory pro spojení terminálů a měničů s výhybkou, v dané třídě to zřejmě nebude významný problém.

Cena a dostupnost

Čeští prodejci zatím svorně hlásí dostupnost na objednávku. Koncová cena reprosoustav přitom činní 37 990 Kč.

Bližší informace naleznete na stránkách výrobce.

 

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim