reklama
PanzerGlass iPhone 15

RECENZE: GeForce Now – Hi-Fi gaming z cloudu na TV

RECENZE: GeForce Now – Hi-Fi gaming z cloudu na TV
2024-04-12T10:00:13+02:00
• 12. 4. 2024

NVIDIA GeForce Now promění ve špičkový herní stroj i běžný televizor, zdroj: hifimanie.cz

Herní služba GeForce Now usnadňuje přístup ke hrám už nějaký pátek. Společnost NVIDIA ji ostatně představila už v roce 2015 a od roku 2020 spustila i její veřejnou verzi. Vývojářům společnosti, která se teď proslavuje umělou inteligencí a extrémně rychlým růstem na burze, se tehdy podařilo ukázat, že pro hraní moderních her nepotřebujete herní PC ani konzoli. Tehdy šlo o praktický kompromis, ale s dnešními rychlostmi internetu je všechno jinak. NVIDIA totiž nabídla úroveň předplatného Ultimate, která má parametry, o kterých si nejmodernější herní konzole mohou nechat zdát. Nebavíme se totiž o ničem horším než 4K rozlišení a snímkové frekvenci až 120 FPS. Nechybí ani podpora pro 7.1kanálový zvuk.

Nejvyšší úroveň předplatného totiž zpřístupňuje výkon grafické karty GeForce RTX 4080 Super. Služba tak nabídne ekvivalentní grafiku jako PC s cenovkou 80 000 Kč. Předplatné přitom stojí 599 Kč za měsíc, nebo 2 990 Kč za půl roku. A není to jen rozlišení, čím si vás získá. Nechybí ani pokročilý Ray Tracing, který zajistí realistické nasvícení scén, přirozeně působící stíny i krásné vykreslení odrazů na lesklých materiálech. A nechybí ani řada dalších unikátních technologií, které si představíme v samostatné sekci článku.

Tarify Geforce Now 1660x1031x

NVIDIA GeForce Now nabízí tři tarify, my testovali ten nejvyšší, zdroj: nvidia.com

Poslední věcí, kterou je nutno před samotnou recenzí zmínit, je fakt, že existují i dostupnější plány předplatného. Konkrétně bezplatný plán Free a Priority s cenami 299 Kč za měsíc či 1 499 Kč za půl roku. Na Hi-Fi mánii se ale rozhodně musíme kouknout právě na variantu s  UHD rozlišením.

Jak GeForce Now funguje

Jak už jsme nastínili, se službou v rámci předplatného získáte „virtuální” herní počítač v cloudu. Čeká vás tak sice vyšší výkon, než v případě Xboxu nebo PlayStation, ale stejně jako v jejich případě si musíte obstarat hry. Na rozdíl od konzolí ale nejste omezeni na jediného prodejce. Vybírat lze z obchodů Ubisoft, Epic Games, Steam a dokonce nechybí ani Xbox. Podporu mají i tituly z obchodu GOG. Ten ale v aplikaci nenajdete a musíte se k němu přihlásit při prvním spuštění hry. Pak ale vše běží jak po drátkách. Jen tedy doporučíme, provést první spuštění hry na notebooku, nebo třeba kancelářském počítači v práci. S myší a klávesnicí jde o příjemnější proces.

IMG 9457 EDIT 3333x1874x IMG 9466 3982x2239x
Přihlášení ke službě je i na běžné TV dílem okamžiku a pak už vás čeká pořádná herní kvalita i bez konzolí nebo počítače, zdroj: hifimanie.cz

Po vytvoření účtu, spojení s herními platformami a synchronizaci služeb už se všechny podporované hry, které vlastníte, objeví ve vaší knihovně. Nejlepší je, že pak už se hned můžete pustit do akce. Není třeba řešit stahování ovladačů, instalace patchů, ani nic podobného. Stačí solidní připojení k internetu, BT gamepad připojený k televizi, a to je vše.

Jaký dojem GeForce Now zanechalo a na čem jsme testovali

Hned v úvodu musíme přiznat, že jsme si službu zamilovali. A to do té míry, že jsme už v prvním týdnu běželi dokoupit další gamepady. Opakované párování s televizorem v závislosti na tom, zda chcete hrát v obývacím pokoji, v ložnici, nebo v domácím kině se totiž brzy ukázalo jako velice otravné. A s ohledem na to, že není třeba kupovat konzoli, byla investice do dalších ovladačů poměrně snadno přijatelná. Naše virtuální herní PC je tak k dispozici hned, kdykoli si zamaneme. A to by nás s využitím konzolí vyšlo hodně draho.

Testovali jsme především hrou Cyberpunk 2077, která naplno využívá všechny technologie, které společnost NVIDIA nabízí. Došlo i na starší hru Witcher 3 s RTX upgradem a moji neopomenutelnou herní lásku Portal 2 s nezapomenutelným dabingem operní pěvkyně Ellen McLainové. Můžeme tedy s radostí konstatovat, že není problém ani s hrou více hráčů na jediné obrazovce. Služba si se vstupem ze dvou gamepadů bez problémů poradila.

Witcher s Raytracingem 1399x894x

S technologií Ray tracing prokoukly i detaily starší hry Witcher 3, zdroj: hifimanie.cz

Test proběhl na mnoha zařízeních od běžného pracovního ultrabooku Dell XPS 13, přes multimediální centrum NVIDIA Shield připojený k letité plasmové televizi Pioneer Kuro LX5090h, až po jeden z nejběžnějších 4K televizorů současnosti Samsung The Frame. Nezapomněli jsme ani na mobil. Ale abychom článek zbytečně nenatahovali, zkušenosti z mobilního hraní najdete na Dotekománii. Tak pojďme na to!

Nekompromisní obraz bez zbytečných investic

GeForce Now ve variantě Ultimate naplnila očekávání. Obraz byl perfektní a s ohledem na velice slušné připojení na internet nebyl problém ani s latencemi. Dá se předpokládat, že v rámci kompetitivních multiplayer akcí byste mohli mít s rychlostí reakcí trochu problém, ale hráč, který si chce v klidu užít krásný obraz, kvalitní zvuk a poutavý příběh některé z moderních her si nevšimne ničeho. Skutečně jsem se ve hře během chvilky ztratil na několik hodin a užíval si jí bez nejmenších zádrhelů.

A že bylo na co se koukat. Cyberpunk 2077 totiž nabízí skutečně opulentní vizuální zážitek. Night City je plné neonů, zářivých reklam i živého nočního života. A s RTX technologií všechno vypadá neuvěřitelně realisticky a detailně. V kalužích vidíte ostré odrazy svítících reklam i procházejících postav. Prakticky vše vrhá realistické stíny a  děj je tak povedený, že vás vtáhne víc než celovečerní film.

NightCity GeForce Now 1920x1200x

Cyberpunk 2077 dá technologiím Ray tracing a Path tracing vyniknout, zdroj: hifimanie.cz

Ta největší paráda se ale nerozjela, když jsme hráli na 4K HDR televizoru od Samsungu. Ta začala překvapivě s tím nejslabším zobrazovačem, který máme k dispozici. Obyčejný FullHD projektor, připojený ke staré verzi NVIDIA Shield. Tehdy se totiž rozehrálo celé domácí kino. Všechny RTX efekty si totiž vychutnáte i na klasických zobrazovačích. Pokud tak byla dostatečná tma, pak byla záplava atmosferických zvuků a skvělá orientace ve scéně výrazně působivější, než HDR efekty. Samozřejmě by bylo krásné, mít to všechno dohromady. Jak nám dorazí na test nějaký HDR projektor, dáme vědět!

Radost z podpory 7.1kanálového zvuku musíme zdůraznit. Není nad to, slyšet, odkud na vás útočí vaši protivníci. A  vnímání atmosfér? Stačí vyjít do ulic Night city za deště a ihned vás začne mrazit na zátylku. Tak efektní dojem hraní na solidním systému působí a to i v případě staršího Witchera 3. Ještě, že nás mimo domácí kino zachraňovaly zároveň testované ProAc Response DB3… 

Jaké další technologie GeForce Now nabízí?

Abychom službě nekřivdili, musíme zmínit, že výkon GeForce RTX 4080 nabízí celou řadu dalších funkcí, které na konzolích nenajdete. Raytracing jako takový totiž omezeně zvládnou i konzole. Co ale rozhodně čekat nemůžete je Path tracing, který právě přináší ty nesmírně realistické odrazy. Hardware totiž nesleduje pouze paprsky, které vycházejí z virtuálního světelného zdroje a jejich odraz do kamery (pohledu hráče). Sleduje celou řadu paprsků, které se od zdroje šíří na virtuální objekty a z nich se odráží nejen přímo, ale i přes další modely ve scéně.

Ray reconstruction a DLSS3 5 1902x719x

Díky technologii Ray tracing jsou odrazy krásně ostré a realistické, zdroj: nvidia.com

Extrémně citelný rozdíl přináší i fakt, že HW akcelerace těchto technik probíhá nezávisle na tom, kam se hráč dívá. Na rozdíl od SW akcelerace se tak nestane, že se otočíte od světelné reklamy, která vrhá barevné světlo do kaluže a její odraz by zmizel. S použitím ray tracingu a path tracingu je persistentní tak, jako v reálném světě. A reálnější je i geometrie odrazů. Ty totiž respektují fyzikální vlastnosti materiálů i ty nejjemnější textury. Abychom vše ilustrovali lépe, půjčíme si video z kanálu Cycu1, který připravil pěkně sestříhané srovnání záběrů ze hry Cyberpunk 2077 na PS5 a počítači s kartou NVIDIA GeForce RTX 4080.

Zajímavá je funkce i technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Tu společnost v minulosti, kdy bylo problematické streamovat nativní 4K v plné kvalitě, využívala ke zvyšování rozlišení na straně uživatele. Dnes ji ale oceňují především nároční hráči, kterým umožňuje snížit zatížení HW při zachování vizuální kvality. S její pomocí totiž stačí vykreslit nižší rozlišení a umělá inteligence se postará dopočet na vyšší. Výsledkem je výrazný nárůst snímkové frekvence, plynulejší pohyb a v neposlední řadě i vyšší šance na úspěch v akčních střílečkách. Opravdu neskutečný paradox pak je, že nejnovější DLSS 3.5 dokáže navíc zlepšit kvalitu generování realistických odrazů. A to vše, díky nejmodernější AI.

Závěr

GeForce Now Ultimate je skvělá služba. Dovoluje hrát hry v té nejvyšší kvalitě i těm, kteří by si nákup počítače za cenu špičkových reprosoustav neobhájili. Navíc je dnes dostupná i v rámci jednodenního předplatného a tak ji můžete vytáhnout prostě jen tehdy, když máte extra čas a náladu zavzpomínat si na dobu, kdy jste měli čas pařit se spolužáky dlouho do noci.

Nabízí kvalitu, kterou na konzolích neuvidíte a navíc má obrovskou výhodu i proti drahému počítači. GeForce Now totiž nejspíš nezastará. A to je něco, co se ani o 100 000korunovém počítači říct nedá. Výrobci grafických karet v čele s NVIDIA přijdou s novým modelem a buď si budete stýskat, že nemáte nejnovější železo, nebo vyrazíte na nákup, který přesáhne roční náklady na GeForce Now minimálně dvakrát a koupíte si ji.

Navíc se s GeForce Now zbavíte otravných chvil strávených aktualizací operačního systému i her jako takových. Tady vše běží online a hladce, bez ohledu na to, zda instalujete GeForce Now na televizi se systémem, Android, webOS, nebo na Tizen od Samsungu. Doplníte Gamepad a jde se hrát! Problém není ani s hraním na mobilním telefonu. Ale to si necháme do druhého dílu naší recenze, který se přece jen hodí spíše na Dotekománii.

Klady a zápory

Klady:

 • Úchvatný grafický výkon rovný hernímu PC s hodnotou nad 70 000 Kč
 • Možnost hrát na více zařízeních (i když ne současně)
 • Při maximálním nastavení grafiky rychlejší odezvy než herní konzole
 • Minimální počáteční investice
 • Dlouhodobě aktuální – není třeba kupovat nový HW
 • Skvělý 7.1 zvuk
 • Není třeba starat se o aktualizace a údržbu PC
 • Odpadá stahování her jako na konzolích – nové hry jsou dostupné prakticky okamžitě

Zápory:

 • Závislost na solidním připojení k internetu
 • Nepodporuje 100 % titulů z herních platforem
 • Chybí podpora Dolby Atmos

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim