reklama
PanzerGlass iPhone 15

Unitra nám na veletrhu High End učarovala

Unitra nám na veletrhu High End učarovala
2024-05-15T13:39:01+02:00
• 15. 5. 2024

Značka Unitra nabízí krásné komponenty i reprosoustavy, zdroj: Unitra

Unitra je polská značka, jejíž zjevení nám na letošním veletrhu High End Munich vyrazilo dech. Uchvátila nás nejen kvalitou výrobků, ale i detaily, které z nich činí skutečné mistrovské dílo. Obzvlášť v době, kdy se tradiční japonští a američtí výrobci vrací s retro designy, které při bližším ohledání ukazují, že jde často jen o image. Tady jsme ale zažili něco úplně jiného. Minimalismus, absenci zbytečné okázalosti a čirou krásu dokonalého zpracování. Přesně takhle bychom si fénixe zrozeného z historické tradice rádi představovali. A on se skutečně objevil a ještě k tomu se chystá na český trh!

Unitra sestava 5712x4284x

Komponenty Unitra spojují moderní technologie s nadčasovým designem, zdroj: hifimanie.cz

Historie značky Unitra sahá až do roku 1961. Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego mělo 28 výrobních podniků, technologická prodejní centra, návrhářské a inženýrské kanceláře i průmyslovou modernizační společnost. Zaměstnávala 100 000 lidí a spolupracovala i s japonskými výrobci. Disponovala tak poměrně jedinečnými znalostmi a podílela se i na mezinárodních projektech. Kromě legendárního zesilovače Unitra Diora se tak společnost může chlubit třeba i magnetofonem Unitra Sankei TCR-101. Výrobce ale i tak čekal smutný osud. Těsně před pádem komunismu musela společnost z politických důvodů dramaticky omezit výrobu audia a následující privatizace taky nepomohla. Značka proto na dlouhá léta upadla do zapomnění i se svou bohatou tradicí a znalostmi.

 

Unitra Diora audioset 768x1024x

Unitra Diora před desítkami let, zdroj: wikipedia.org

Zlom nastal roku 2021, kdy došlo k obnovení značky díky iniciativě Daniela Kostrzewy, Adriana Krupowicze a investora Michała Kicińského. Obnova přinesla novou řadu audio produktů, které zůstávají věrné tradicím a zároveň splňují i moderní požadavky na udržitelnost a opravitelnost. Na domácím trhu zaznamenaly novinky úspěch. Ten ale postupoval dál a v roce 2023 se zesilovač Unitra WSH-805 dočkal i ocenění Red Dot Award. Zřejmě i proto nás vytrhl ze spěšného probíhání stánků a přiměl zpomalit, abychom si prohlédli prezentaci výrobce pořádně.

Zesilovač Unitra WSH-805: Skvělá technika se špičkovým zpracováním

Zesilovač Unitra WSH-805 nám učaroval nejen svým designem inspirovaným zlatou érou hi-fi 70. let. Jeho podsvícené VU metry vyzařovaly klid a důstojnost, která leckterým moderním HighEnd produktům chybí. Zapomeňte na puntíkaté displeje, digitální hry na techniku i agresivní světla a marketing. Tady uvidíte jen špičkově zpracované hliníkové šasi, masivní ovládací prvky a krásné analogové VU metry, které vás lákají k poslechu. Nakonec si nás ale získaly technické detaily. WSH-805 totiž pod páčkami neskrývá moderní spínače a dokonce se ani nesnaží okouzlit předimenzovaným toroidním transformátorem. Láká na maximální solidnost a věrnost tradicím.

Unitra WSH 805 black 5712x3213x

Přístroje Unitra jsou dostupné i ve tmavém provedení, zdroj: hifimanie.cz

I proto zesilovač ukrývá dvojici zcela oddělených klasických napájecích transformátorů od kterých se odvíjí precizní dual-mono konstrukce zesilovacích obvodů. O jejich pracovní třídě přitom může rozhodnou uživatel. A podle okolností si tak může vybrat naprosto lineární výkon zesílení třídy A, nebo se rozhodnout pro zesílení AB a rozbalit doma pořádnou dynamickou jízdu. V třídě A dostanete ze zesilovače precizních 8 W do 8 ohm, při provozu v AB se pak můžete těšit na dostatečných 80 W do 8 Ohm. Už se nemůžeme dočkat, až si zesilovač vyzkoušíme!

157 P5123017 4608x3456x

Pohled do útrob zesilovače odhalil precizní dual mono konstrukci i zajímavý mechanismus ovládání spínačů, zdroj: Unitra

Absence digitálních tlačítek působí neuvěřitelně dobře. Místo nich totiž výrobce integruje plnohodnotné mechanické přepínače i klasický potenciometr. A je to znát okamžitě, jakmile se ovládacích prvků dotknete. A co víc, přepínače i ovládání hlasitosti jsou motorizované. Za skvělý mechanický i akustický dojem tak nemusíte platit pohodlím. Jakmile stisknete tlačítka na dálkovém ovládání, elektrické pohony vše s libozvučným cvaknutím přenastaví tak, jak si řeknete. Páčky přitom poskytnou vizuální indikaci aktuálního nastavení – bravo!

Unitra CSH-801: CD přehrávač s analogovou estetikou

Neméně působivý byl CD přehrávač CSH-801. Kromě elegantního hliníkového provedení a průhledu na rotující disk nás zaujal i jeho nádherný e-ink displej. V průběhu přehrávání ukazoval nejen informace o albu, ale také číslo skladby a aktuální pozici. Vše elegantní grafikou na bílém pozadí. Dokonce nechyběla ani linka značící ve kterém místě skladby se nacházíme. Díky jemnému čelnímu nasvícení přitom působil dojmem luxusního krémového papíru, na který někdo aktuální hodnoty vepsal tuší. Víme, že jde o detail, ale tak krásný detail se vidí málokde a bude mít i přímý vliv na zážitek z poslechu, který dnes často ruší agresivně zářící digitální displeje. Jako drobné pozlátko nechybí ani okénko nad slotem CD mechaniky umožňující vidět disk v pohybu. Tady se pracuje opravdu se všemi smysly.

unitra csh 801 silver 01 6850x2084x

Unitra CSH-801 s efektním průhledem na CD a estetickým e-ink displejem, zdroj: unitra.com

Unitra CSH-801 nejen skvěle vypadá, ale díky možnosti připojení k externímu D/A převodníku uspokojí i ty nejnáročnější fanoušky formátu. Většině ale bez pochyb postačí integrovaný převodník schopný dekódovat 384 kHz PCM s 32bit hloubkou. Výkon bude jistě pro precizní zpracování 44,1kHz 16bit CD audia dostatečný.

Setkání s inženýry, kteří se toho nebojí

Na výstavě jsme měli také jedinečnou příležitost setkat se tváří v tvář s inženýry, kteří stojí i za mnoha dalšími produkty značky. Bylo skutečně příjemné vidět společnost, která věnuje úsilí vlastnímu evropskému vývoji i výrobě. Jak jsme se mohli později přesvědčit, nezastavili se ani před vývojem vlastního direct-drive pohonu pro gramofony, nebo konstrukci uzavřených sloupových reprosoustav s neortodoxní variací na d’Appolito uspořádání. Ty mohou neznalé odradit přiznanou frekvenční charakteristikou, která plné energie dosahuje až u 55 Hz. Díky uzavřenému korpusu ale slibuje přirozený pozvolný náběh a přesnou reprodukci basů bez zabarvení. A my věříme, že dvojici zakázkových měničů vyrobených podle návrhu firemních inženýrů nebude chybět důraz. Na poslechové dojmy si ale budete muset ještě počkat. Výrobce na výstavišti akustickou přetlačovanou s ostatními stánky vcelku rozumně nepřichystal.

Unitra gramofon 4032x3024x Unitra gramofon2 5651x4238x
Prohlédnout jsme si mohli i gramofony Unitra, zdroj: hifimanie.cz

Unitra pohon gramofonu 4082x5442x Unitra rameno 3917x5222x
Výrobce se chlubil komponenty pohonu i ramene gramofonů, zdroj: hifimanie.cz

Kromě dvou gramofonů s vlastním ramenem i pohonem a japonskými ložisky najdeme v nabídce také regálové reprosoustavy. Unitra ZGB-401, které v tom nejlepším slova smyslu připomínají svým keramickým měničem skvěle hrající AQ Canto 3. Místo moderního tvarosloví a maximální basové extenzi ale vše ukrývají do výrazně tradičnějšího pravoúhlého balení. Na rozdíl od většího sourozence však ukrývají i bassreflex. Ten se nachází na zadní straně a výrobce ho rovnou opatřil i zátkou. To aby bylo možné kabinety snadno umístit i v menších místnostech, nebo do regálu u zdi. A abyste si skutečně mohli postavit značkovou sestavu, nechybí ani reproduktorové kabely.

Unitra Repro1 2984x2984xUnitra výhybka 3024x3024x
Nechyběly ani reprosoustavy, které nás potěšily poctivě pájenou výhybkou, zdroj: hifimanie.cz

Česká distribuce na značkách

V rámci naší návštěvy se nám poštěstilo setkat i se zástupci české distribuce Basys, která v rámci veletrhu uzavřela se značkou Unitra dohodu o zastoupení. Ti nezakrývali radost z nové značky v už tak poměrně rozsáhlém portfoliu audio výrobců a ujistili nás, že se již brzy dočkáme prvních kusů techniky Unitra na českém trhu. My se tak radujeme s nimi a nedočkavě čekáme na první informace o termínech a cenách novinek.

Více informací o značce naleznete na stránkách výrobce.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim