reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

High End ukázal, že i Meze umí být levnější

High End ukázal, že i Meze umí být levnější
2024-05-20T07:58:57+02:00
• 20. 5. 2024

Meze 105 AER na veletrhu High End, zdroj: hifimanie.cz

Meze na veletrhu High End ukázalo hned dvě novinky, Meze 105 AER a Meze Alba. Sluchátka, která nejednoho milovníka hudby potěší svou cenou. Ta totiž bude výrazně nižší, než jsme u rumunské značky zvyklí. A aby toho nebylo málo, tak Meze útočí i na absolutní začátečníky a přímo do balení k modelu Alba přiloží USB-C D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem. Solidní přednes tak nováčci snadno vykřesají i z mobilního telefonu.

AER a Alba působí jednoduše jako novější a levnější varianty oceňovaných sluchátek Meze 109 Pro a Advar. Kompromisů není mnoho a cena přitom padá prakticky na polovinu. Alespoň tedy v případě Meze 105 AER, jejichž cenu už známe. Měla by být těsně pod hranicí 10 000 Kč. Tak se pojďme mrknout, jak novinky z opačného konce spektra než nedávno testované Meze Liric 2 působí naživo.

Meze Audio 105 AER mají minimum kompromisů

Meze Audio navrhlo sluchátka 105 AER na základě zpětné vazby od komunity, která po dostupnějších otevřených sluchátkách volala. Design a konstrukční principy 105 AER sdílí s oceňovanými Meze 109 PRO. Nepřekvapí tak hlavový most se závěsem do V, ani pohodlné velurové náušníky.

IMG 1447 3455x3454x

Novinka mění drahé dřevo za ABS plast. I tak působí skvěle, zdroj: hifimanie.cz

Ačkoli je základem sluchátek velice podobný 50mm dynamický měnič jako u vyššího modelu, k mírným změnám dojít muselo. Střední část dvoumembránové sestavy sice zůstala totožná. Stále tak můžete počítat s karbonem vyztuženou celulózou. Na beryliem potaženou obrubu už se ale nedostalo. Novinka má povlak z PEEK polymeru, který sice není až tak extrémně tuhý, ale zato nabídne nižší hmotnost, která může vyústit ve snzší kontrolu měniče. A nižší hmotnost membrány přijde vhod i jako kompenzace dalšího kompromisu. Rám měniče novinky totiž netvoří hliník, ale ABS plast, ze kterého jsou vyrobeny i mušle sluchátek.

První dojem budí nadšení

Projev otevřených sluchátek se nezapře. I když hlučné výstaviště nebylo tím pravý prostředím k poslechu a to ani v uzavřené části stánku. Jednoznačně ale sluchátka ukázala nejen prostor a detaily, ale také příjemné podání basu, které rozhodně nebylo jakkoli přebujelé. Hřejivější ale ve srovnání s modelem 109 jsou. A to se nejspíš bude spoutě zákazníků líbit.

A líbit se jim bude i pohodlí. To je totiž na skvělé úrovni. Volba dostupnějších materiálů má totiž jeden příjemný vedlejší efekt. Hmotnost sluchátek se zastavila na krásných 336 g a díky zachování konstrukce vyššího modelu je na hlavě prakticky neucítíte.

Meze Audio ALBA lákají na High End mladé milovníky hudby

Druhou novinkou od Meze Audio je model ALBA, což znamená „první světlo“. Novinka, která cílí na cestovatele, kteří hledají kvalitní a dostupný zvukový zážitek se solidní dávkou stylu totiž chce nabídnout první kontakt s audiofilským poslechem.

IMG 1343 3072x2303x

Meze Alba bude mít v balení i aktivní USB-C adaptér, zdroj: hifimanie.cz

ALBA si zachovává typický vzhled i ergonomii vyššího modelu. Měla by tak nabídnout podobnou úroveň pohodlí i izolace od okolních ruchů. Materiálová kombinace zinkové slitiny a anodizovaného hliníku přitom stále působí velmi dobrým dojmem. Pokud si je nevemete do ruky po nerezových Advarech. Tady se prostě hraje o cenu a je to vidět víc než v případě 105 AER.

Výrobce to ale ihned kompenzuje v balení. Tam totiž nechybí maličký DAC v podobě USB-C/3.5mm jack adaptéru. Sluchátka tak může ihned použít se skvělým výsledkem i naprostý začátečník, který jako zdroj využije smartphone nebo notebook. Výrobce se chlubí, že jde o zakázkový adaptér, který posluchači nabídne pohlcující zážitek s jakýmkoli přehrávačem.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim