reklama
PanzerGlass iPhone 15

První den veletrhu High End je za námi

První den veletrhu High End je za námi
2024-05-10T07:17:57+02:00
• 9. 5. 2024

High End 2024, zdroj: Hifimanie.cz

Vítejte u našeho prvního reportu z mezinárodního veletrhu High End 2024 v Mnichově. Tento rok je veletrh opět plný inovací a novinek v oblasti audio technologií. Vyrazili jsme proto na místo činu, abychom pro vás nasbírali dojmy. Pojďme se tedy podívat alespoň v rychlosti, které novinky zaujaly na první pohled.

První den jsme věnovali především menším expozicím přízemí a spolu s nimi i sluchátkovému světu. Nechyběly novinky, které můžete znát z našich nedávných článků. Připomněli jsme si tak Meze Liric 2, rychle vyzkoušeli Sennheiser HD 620S a připomněli si i jak hrají HD 820.

IMG 6636 3790x2842x

Sennheiser HD 620S skutečně nezní jako uzavřená sluchátka, zdroj: hifimanie.cz

Dnes se ale podíváme na stylovky, které nás zaujaly svou neotřelostí. Vyzkoušeli jsme totiž  šílená sluchátka Erzetich Charybdis, nebo naprostou novinku Zeitgeist Germany. První nás překvapila svou velikostí i tím, jak pohodlná mohou být sluchátka vážící bezmála 3/4 kg. Ta druhá neotřelým stylem a zajímavým přístupem k portfoliu.

Ze světa reprosoustav nás pak ihned zaujaly maličké aktivní reprosoustavy Debut ConneX Adsum společnosti Elac. Ta v sobě totiž snoubila styl, s velmi příjemným a na dané rozměry nečekaně vyspělým projevem, který výrobce doplnil bohatou konektivitou.

Sluchátka Erzetich jsou hudební oslavou ruční práce

Setkání se slovinskými sluchátky bylo více než příjemné zpestření naší výpravy na High End. Sluchátka Charybdis překvapila svou robustností a výrazným industriálním designem, který v přímém kontrastu s jejich zvukovým projevem. Ten je jemný a kultivovaný. Energie mu však rozhodně neschází. Ruční výroba každého páru přidává na unikátnosti a umocňuje celkový zážitek z poslechu. Obzvláště překvapivé bylo pohodlí, se kterým 740g sluchátka usedla na naše hlavy. Kupodivu si umíme představit, že hmotnost nemusí být problém ani při dlouhých poslechových seancích. Jejich komfort zajišťují měkké ergonomicky tvarovaným náušníky, do kterých uši padnou jako do peřinky a karbonový hlavový most. Je tak evidentní, že úctyhodná hmotnost padla především na nekompromisní měniče. A že je co poslouchat. Skladby, které jsme si mohli v rychlosti přehrát byly plné detailů  a prezentace prostoru byla zcela nekompromisní.

PXL 20240509 144916174 4080x3072x IMG 6634 EDIT 3433x2574x
Erzetich Charybdis nás na veletrhu High End šokovala svou velikostí a industriálním designem, zdroj: hifimanie.cz

Zaujaly nás i jejich menší protějšky Erzetich Thalia, které výrobce zamýšlí pro použití na cestách. Ačkoli jde o maličká sluchátka konstrukce takzvaně na ucho, neumíme si to moc představit. Jakýkoli pohyb hlavy totiž znamená opětovné usazení sluchátek na ucho. To ale nic nemění na tom, že jejich titanem pokryté měniče nabídly překrásné množství detailů i při přehrávání z běžného smartphonu doplněného známou vážkou Audioquest Dragonfly Cobalt. Zvuk už ale samozřejmě nebyl tak pěkně vzdušný a otevřený. Nicméně styl jim skutečně nejde upřít. A za cenu 699 € mohou být výrazně zajímavější než kdejaká bluetooth sluchátka. Je však nutné počítat s poslechem v naprostém klidu. Jestli jsme totiž Meze Liric 2 vytýkali problematické použití při pohybu, tak tady je naprosto nemožné.

IMG 6633 4618x2597x

Sluchátka Thalia jsou sice kompaktní a lehká, ale zároveň i poměrně nestabilní. Styl jim ale nechybí, zdroj: hifimanie.cz

Zeitgeist Germany když věříte svému zvuku a řešíte design a idee

Velkým překvapením pro nás byla in-ear sluchátka německého výrobce, který se chystá vtrhnout na trh s audiem prvního června 2024. Absolutní novinka si totiž věří natolik, že po akustické stránce nabídne jediný model. Slovy slečny ze stánku –  „zvuk a ergonomii jsme vyřešili a teď pracujeme na nových zajímavých designech.”

High End dřevěná novinka

V nabídce Zeitgeist nechybí čistě dřevěná sluchátka, zdroj: hifimanie.cz

Sluchátka jsou totiž postavená na dřevěných ozvučnicích, které pokrývá přírodní probarvená pryskyřice s divokými designy, které mají oslavovat individualitu jejich majitele. A působí skutečně jako polodrahokam vystupující z posluchačova ucha. Nechybí ani varianta s přiznaným dřevem. Tam se ale výrobce pustil rovnou do korpusů vysoustružených ze starých sudů po whisky. Zvuk je přitom detailní, dynamický a přitom příjemně vyvážený. Nekoná se bum-cink ani snaha převalit vás extrémní vřelostí. A pohon? Monitorům stačila běžná USB-C to Jack redukce. A to je velmi příjemné.

High End drahokam 1High End drahokam 2
Portfolio sluchátek Zeitgeist působí jako přehlídka polodrahokamů, zdroj: hifimanie.cz

Do budoucna výrobce navíc plánuje edici vyrobenou z meteorické horniny nebo kusů Berlínské zdi, která má připomínat sílu lidské vůle a odhodlání překračovat hranice v zájmu svobody. High End může občas znamenat víc než jen špičkový zvuk a zajímavé technologie.

Debut ConneX Adsum krásné stereo na pracovní stůl

Podobně, jako jsme v naší recenzi doporučovali AQ M26 bychom si na pracovním stole uměli představit i reprosoustavy Debut ConneX Adsum. Stojí na základech modelu Elac Debut ConneX DCB41. Přidávají ale notnou dávku stylu díky spolupráci s americkou textilní značkou Adsum. A rozhodně nezůstalo jen u krycích sítěk. Reprosoustavy jsou vycizelované do pravoúhlého designu s krásně provedeným bílým matným povrchem a spočívají na efektním nerezovém stojánku. Ukrývají přitom zesilovač třídy D s výkonem 2x 50W, který jim poskytuje dostatečnou energii, aby vám prodaly basy, které byste od podobných reprosoustav nečekali a to bez negativního dopadu na střední pásmo a výšky.

High End na stůl

Debut ConneX Adsum jsou designový doplňek pro pracovní stůl, zdroj: hifimanie.cz

Od 10cm basáčků nemůžeme čekat zázraky, ale při tišším poslechu jejich 60 Hz podpořených funkcí XBass Enhancer uspokojí i náročnější posluchače. Výrobce navíc reprosoustavy osadil i subwooferovým výstupem.  S ním lze frekvence pod 60 Hz doplnit a založit si tak na pracovním stole skutečný Hi-Fi poslech.  Konektivita je příkladná. Kromě HDMI (ARC), digitální optiky a USB tu totiž najdeme nejen klasický analogový RCA vstup, ale i vestavěný gramofonní předzesilovač, který lze na analogovém vstupu v případě potřeby zapnout nebo vypnout. Reprosoustavy tak rozehrajete i s  vinylem. Samozřejmě neschází ani Bluetooth připojení s podporou kodeku aptX.

IMG 6654 EDIT 4192x3144x

Debut ConneX Adsum mají minimalistický a zároveň efektní čistý design, zdroj: hifimanie.cz

Drobným neduhem reprosoustav je, že pro ovládání hlasitosti bude uživatel většinou muset sáhnout po dálkovém ovladači. Další možnost totiž představuje volič umístěný na zadní straně reprosoustav a to by byla nepříjemná zápěstní jóga. Na druhou stranu musíme uznat, že taková úlitba prospěla celkovému vizuálnímu dojmu z reprosoustav.

Reprosoustavy ocení především movití milovníci designu. Bezmála 20 000 Kč totiž není málo. Obzvlášť, když za podobnou cenu lze koupit například AQ Labrador 39, které s vhodným zesilovačem nabídnou i bohatý bas atakující 30 Hz.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim