reklama
PanzerGlass iPhone 15

Recenze: Sennheiser MOMENTUM Sport motivují tepajícími basy

Recenze: Sennheiser MOMENTUM Sport motivují tepajícími basy
2024-05-13T09:07:25+02:00
• 13. 5. 2024

Zdroj: Hifimanie

Na letošním CESu Sennheiser představil hned tři novinky – upgradované ACCENTUM Plus, zbrusu nové MOMENTUM True Wireless 4 a Sennheiser MOMENTUM Sport, které už svým názvem dávají jasně najevo zaměření na sportovce. Malé a lehké polootevřené TW sluchátka se zvýšenou odolností IP55 měřící tep a tělesnou teplotu, které spolupracují s fitness aplikacemi včetně Apple health? To chceš! 

Obsah balení – standard který nepřekvapí, ale ani nezklame

Balení ukrývající Sennheiser MOMENTUM Sport svým designem a zpracováním nijak zvlášť nepřekvapí. Jedná se o papírovou, nevelkou krabičku respektující aktuální designový směr Sennheiser, se kterým se setkáváme napříč produkty. U tohoto modelu se navíc výrobce na čelní straně chlubí kompatibilitou s aplikací Polar. 

Sennheiser MOMENTUM Sport - krabička

Balení se nese v již tradičním Sennheiser duchu; zdroj: Hifimanie

To, co nás zajímá nejvíc, najdeme uvnitř balení. Zásadní jsou sluchátka MOMENTUM Sport v poněkud nekonvenčním pouzdře, základní sada příslušenství a skromný uživatelský manuál. Najdeme zde tři varianty silikonových průsvitných ušních nástavců (S-M-L) a čtyři varianty ušních adaptérů – jak sám výrobce trefně uvádí – ploutviček (XS-S-M-L). Součástí balení je i již v dnešní době poměrně oldschoolový, ale brandovaný kabel USB-A – USB-C v délce 46,5 cm.

Momentum Sport

V balení se nachází vše potřebné; zdroj: Hifimanie

USB kabel, adaptéry i nástavce jsou v balení uloženy zvlášť ve velice ekologicky působících papírových obalech. Nevypadají zrovna tak, že by vydržely navěky, ale ruku na srdce, je to potřeba? Čerstvě po koupi člověk laboruje se správným výběrem kombinace ploutvičky + nástavce, ale po úspěšném výběru zbytek příslušenství odpočívá nadále nerušeně v krabičce. Každý zbytečný plast je zkrátka zbytečný plast.

Design a zpracování – guma všude, kam se podíváš

Na první pohled zaujme dobíjecí pouzdro. Nepatří mezi ty nejmenší, je pogumované, a jak se ukázalo, tak formát pouzdra může někomu se slabším zrakem připomínat i dárkovou krabičku na šperk (respektive prstýnek). Někdy je zkrátka dobré přítelkyni upozornit na to, že se jí chystáte ukázat nová sluchátka a že s žádostí o ruku musí ještě chvíli počkat… 

Momentum Sport balení

Nabíjecí pouzdro nabízí i decentní poutko; zdroj: Hifimanie

Pouzdro je na pravé straně připraveno na instalaci poutka, které je součástí balení. Vypadá sice sympaticky, ale přece jenom poutko, které je např. součástí balení levnějšího modelu SPORT True Wireless, je delší, a pro někoho může být možná i praktičtěji využitelné. 

Kromě formátu pouzdra je poměrně zajímavé i provedení pantu. Nejedná se totiž o pant v pravém slova smyslu, ale spíše o jakýsi gumový závěs. Ten klade odpovídající odpor a při položení otevřeného pouzdra na stůl se krabička nemá tendence zavírat. Dobíjecí pouzdro v uzavřeném stavu drží pomocí dostatečně silného magnetu a samovolně se neotevírá. V přední části pouzdra nalezneme stavovou diodu a pod ní se pod gumovou krytkou skrývá nabíjecí USB-C konektor.

Momentum Sport otevřené pouzdro

Kloub v podstatě není kloub a dlouhou životnost negarantujeme; zdroj: Hifimanie

Co se týká zpracování samotných sluchátek, není výrobci co vytknout. Sennheiser má standard nastavený vysoko a u sluchátek, které svou cenou převyšují vlajkové MOMENTUM TW 4, je zpracování taktéž naprosto příkladné. Sportky jsou kompaktní a vzhledem k výbavě i lehoučké (jedno sluchátko je pouze o 0,2g těžší než v případě MOMENTUM TW 4). Design je střídmý, vůbec nekřičí do okolí nic o svém sportovním nadání, ale sluchátka naopak ani neskrývají svoji plastovou podstatu.  

Momentum Sport - sluchátka

Ploutvičky zajistí lepší uchycení do uší. To se obzvlášť při sportu hodí; zdroj: Hifimanie

Obě sluchátka jsou vybavena dvěma nabíjecími piny a dvěma magnety. Ty bez problému sluchátka přitáhnou v rámci pouzdra tam, kam patří a udrží je na svém místě i při poněkud nešikovnější manipulaci s pouzdrem. Součástí levého sluchátka je i snímač tepové frekvence a snímač tělesné teploty. Materiál sluchátek nijak zvlášť netrpí na ulpívání otisků prstů narozdíl od pogumovaného pouzdra, které na sebe vyloženě přitahuje všechny drobečky a nečistoty z okolí. 

Výbava je bohatá a ovládání si přizpůsobíte

Sennheiser MOMENTUM Sport jsou prémiová sluchátka zaměřená na sport, a tomu i odpovídá jejich výbava. V rámci sportovního využití, ale i v běžném denním režimu musíme ocenit především odolnost sluchátek, a to jak co se týče prachu a nárazů, tak především odolnosti vůči vodě. Dobíjecí pouzdro splňuje certifikaci IPx4, je tedy odolné vůči vodě stříkající ze všech stran. Sluchátka samotná splňují vyšší certifikaci IPx5, která je spolehlivě ochrání před účinky deště i potu. 

Hlavním lákadlem sluchátek jsou ovšem jejich senzory. Sluchátka umožňují měřit tepovou frekvenci a tělesnou teplotu bez toho, aniž by člověk musel mít nutně nasazeny chytré hodinky či náramek. A tu bezstarostnost a svobodu beze strachu z toho, že si  hodinky poškodíme např. při práci s kettlebellem, musíme zkrátka ocenit.  Měření se nijak zvlášť nerozcházelo s hodnotami naměřenými na Apple Watch 7. Nejenom v gymu jsou sluchátka Sennheiser MOMENTUM Sport zkrátka jako doma. Díky polootevřené konstrukci a transparentnímu módu (jeho intenzita jde nastavit ve třech krocích), je člověk od okolí izolován, ale stále má o něm přehled, a tak se poslech stává poměrně bezpečným. 

Momentum Sport - senzory

Unikem jsou senzory pro tep a teplotu přímo na sluchátkách; zdroj: Hifimanie

Co se týče zvuku, můžeme ovlivnit jak jeho ekvalizaci (včetně presetů), tak i volbu kodeku mezi standardním a high resolution (24bit/96kHz aptX Adaptive). Zásadní oblastí je nastavení ovládání. Jakým způsobem se rozhodneme sluchátka ovládat, nechal výrobce na nás. Máme celkem rovnou tři možnosti. A to buď prostřednictvím aplikace samotné, gesty nebo poklepem v oblasti lícní kosti, což funguje i v rukavicích! Velice užitečná je nejen možnost nastavení citlivosti poklepu, ale i možnost jednotlivá gesta upravit dle svých preferencí. Můžeme si zde vybrat i mezi ANC, Transparency a a Anti Wind režimem, kdy obzvlášť Transparency a ANC režim považujeme za velice zdařilé. 

Software – příkladný přístup Sennheiseru i Polaru

Kromě zpracování sluchátek je příkladný i přístup Sennheiseru k softwaru. Výrobce umožnil propojení s celou řadou fitness aplikací jako jsou např.: Strava, Peleton, Apple Health, Samsung Health, Zwift, ale samozřejmě i Polar Flow. Propojení a integrace jsou bezproblémové a výrobce nás takto nenutí přecházet na jím preferovanou aplikaci pro sledování našeho výkonu. 

Za zmínku rozhodně stojí i aplikace Sennheiser Smart Control. Ostatní výrobci by se měli k Sennheiseru jít podívat a inspirovat se tím, jak by taková obslužná aplikace sluchátek měla vypadat, a především, jak by měla fungovat. Aplikace totiž umožňuje poměrně slušnou customizaci, zobrazení stavu baterie, a to jak sluchátek, tak pouzdra, a zároveň i možnost aktualizace firmwaru sluchátek. Prostředí aplikace bohužel nenabídne českou lokalizaci, ale díky poměrně trefným piktogramům je orientace v nastavení usnadněna i lidem, kteří znalostí angličtiny neoplývají. Smart control zahrnuje především tři oblasti: zvuk, ovládání sluchátek a přehled dat ze senzorů. 

Funkce Sound Zones nám umožňuje vytvořit si maximálně 20 zón s jejich specifickým nastavením. To se změní automaticky při vstupu nebo opuštění zóny. Za zmínku stojí i další dvě funkce aplikace Smart control. První z nich je funkce Sound Check, která nám prostřednictvím průvodce umožňuje upravit si ekvalizaci dle naší chuti. Poslední funkcí, která se minimálně po koupi sluchátek a výběru adaptérů a nástavců může hodit, je Fit Test. Ten během chvíle ověří, jak moc nám sluchátka sedí a těsní.

Zvuk – tepající basy pro větší výkon

Sluchátka mají pěkně otevřený, mohutný a dynamický projev. V první chvíli nás překvapily poměrně hluboké basy a přiznané střední pásmo s lehčím potlačením výšek. Po chvíli ladění ekvalizace se podařilo i toto výchozí nastavení bez problému srovnat do něčeho, co může připomínat vyrovnaný poslech. Nový 10mm měnič zde totiž odvádí výbornou práci. U sportovních sluchátek výchozí nastavení posazené do preference basů vlastně velice oceňujeme. Pořádně tepající basová složka člověka přeci jenom možná nakopne k vyšším výkonům. MOMENTUM Sport rozhodně nebudou pravou volbou pro člověka, který hledá referenční sluchátka pro poslech např. klasiky. Jsou to sluchátka, která mohou být výborným parťákem jak v běžném životě, tak i při sportovních aktivitách. 

Momentum Sport

Tepající basy přímo motivují k lepším výkonům; zdroj: Hifimanie

Bass boost funkce je v tomto případě opravdu výbornou volbou jen pro opravdové fajnšmekry. Tato funkce basy sice opravdu zvýrazní, ale za cenu jisté rozplizlosti. Už ve výchozím nastavení se pop, oldschoolový rap,  ale i funk ze 70. let projevoval velice důstojně a zábavně. Sluchátka si rozhodně neutrhla ostudu ani u poslechu rockových velikánů. Hravost Pink Floyd, nekonečné kytarové plochy U2, ale i dechberoucí sóla Erica Claptona. Nic z toho nedělalo sluchátkům sebemenší potíže, naopak se jim podařilo podtrhnout už tak zábavný poslech. Sluchátka si poradila ovšem nejenom s rockovou klasikou, ale i s matematikou typu Weather report, závanem starých dixielandových časů, ale i aktuální deskou britsko-albánské zpěvačky Dua Lipa. Moderní pop sluchátkům obzvláště sluší. Zvuk je přenášen prostřednictím BT 5.2 s podporou profilů A2DP, AVRCP, HFP a podporovány jsou kodeky SBC, AAC, aptX™, aptX adaptive™. 

Výdrž – postačí i na maratón

Výrobce uvádí výdrž na jedno nabití až 5,5 hod. (záleží samozřejmě na kombinaci nastavení) a až 24 hodin při využití nabíjecí kapacity pouzdra. Vzhledem k tomu, že během 10 min v krabičce se sluchátka nabijí na další hodinu poslechu, neměla by být výdrž pro nikoho limitní. Krabička umožňuje jak bezdrátové nabíjení, tak i nabíjení prostřednictvím USB-C konektoru, kdy k plnému nabití krabičky postačí 1,5 hod. 

Závěr – Sennheiser MOMENTUM Sport potěší nejen běžce

Nové funkce zaměřené na sport, zvýšená odolnost jak krabičky tak sluchátek, výborný zvukový projev v kombinaci s pohodlím a možností nechat doma fitness tracker, to vše nás velice baví. Co nás na sluchátkách dále potěšilo, je systém vyměnitelných ploutviček, které fungují na výbornou. Chůze po schodech, jízda na skateboardu, běh ani skákání přes švihadlo nejsou pro sluchátka žádnou výzvou. Oceňujeme i decentní design samotných sluchátek, kdy obzvláště zelené provedení zaujme, ale není přehnaně extravagantní. Zároveň nás mrzí, že na našem trhu není dostupné grafitové barevné provedení, které dle našeho názoru sluší sluchátkům úplně nejvíc.

Sennheiser MOMENTUM Sport jsou cenově posazena nad vlajkový model výrobce MOMENTUM TW 4, ale odlišují se od něj jak zvukovým projevem, tak i funkcemi. Sluchátka si pravděpodobně nemají vzájemně konkurovat, MOMENTUM Sport by měly spíš doplnit segment prémiových sluchátek pro aktivní jedince. Pokud ovšem měření tepu či tělesné teploty nevyužijete, sáhli bychom možná raději po modelu MOMENTUM TW 4. 

V případě, že jste aktivní jedinci s nižším rozpočtem a oceníte delší výdrž (až 9 hodin), může být zajímavou alternativou i model SPORT True Wireless, který pořídíte už od 3 350 Kč. Pokud vás sluchátka zaujala, zakoupíte je třeba v elektronickém obchodě lokálního distributora pantershop.cz, kterému děkujeme za zapůjčení.

Klady

 • nekompromisní Sennheiser zvuk
 • senzor srdečního tepu a tělesné teploty
 • aplikace Smart control
 • transparency mode

Zápory

 • -nižší výdrž baterie
 • -pouzdro lákající všechny nečistoty z okolí
 • -vyšší cena ve srovnání s MOMENTUM True Wireless 4

Technické specifikace

 • Frekvenční rozsah: 15 – 18 000 Hz
 • Akustický tlak: 110 dB SPL
 • Velikost měniče: 10 mm
 • Konektivita: Bluetooth 5.2, USB-C
 • Podporované kodeky: SBC, AAC, aptX™, aptX adaptive™
 • Hmotnost: 91 g obě sluchátka vč.pouzdra, 6,4 g/ jedno sluchátko, 78,4 g nabíjecí pouzdro
 • Aktivní potlačení hluku: hybridní adaptivní ANC
 • Provozní doba: na jedno nabití až 5,5 hodiny, až 24 hodin při využití nabíjecí kapacity pouzdra
 • Barevné varianty: Polar Black (recenzovány) a Burned Olive
 • CENA: 8 590 Kč (Pantershop.cz)

 

Muzikant, milovník hudby a baskytarista, který byl nečekaně vržen na dráhu recenzenta.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim