reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Spotify lossless za rohem

Spotify lossless za rohem
2024-05-05T17:16:52+02:00
• 6. 5. 2024

Spotify Lossless opět leakuje, zdroj: hifimanie.cz

Že je Spotify lossless za rohem zaznívá na internetu každou chvíli. Teď jsme mu ale zřejmě výrazně blíž. Vyplývá to ze snímků obrazovky PC aplikace, které na Redditu zmerčil web Android Authority. Diskutující si dokonce pohrávají s myšlenkou, že by k oficiálnímu odhalení mohlo dojít již tento týden na veletrhu High End v Mnichově. Jde ale samozřejmě o spekulace. Tak jako tak jde ale o pozitivní zprávy. Od roku 2021, na kdy výrobce vyšší kvalitu sliboval, už uteklo spousta času. Konkurence přitom bez příplatků nabízí nejen bezeztrátový Lossless, ale i Hi-Res streaming s vysokým rozlišením.

Spotify nabídne vlbu kvality Lossless 455x455x

V aplikaci Spotify na PC byla odhalena skrytá volba Lossless kvality, zdroj reddit.com (OhItsTom)

Jakou kvalitu Spotify nabídne?

Z vizuálů, které redditor zveřejnil se dozvídáme, že můžeme očekávat maximální vzorkovací ferkvenci 44.1 kHz. Potvrzují ale, že pro náročnější posluchače bude u vybraných skladeb ve formátu FLAC dostupná až 24bitová hloubka. V tomto ohledu by tak streaming mohl přece jen mírně překonat možnosti standardního CD fortmátu. Na maximální kvalitativní parametry na úrovni služeb Apple Music nebo Tidal ale můžeme zapomenout.

Spotify Lossless mximalni kvalita vyssi nez CD 441x1040x Spotify Lossless kompatibilita 450x1040x
Zdá se, že bychom se mohli dočkat i vyšší než CD kvality a také kontroly kompatibility, zdroj: reddit.com (OhItsTom)

To je sice zklamání, ale oproti stávajícímu stavu, kdy je maximem 320kbps ztrátový Ogg/Vorbis (nelicencovaný ekvivalent MP3), jde o obrovský skok. Uživatelé Spotify se tak mohou těšit na výrazně čitelnější reprodukci, více detailů a lepší dynamiku.

Poznám Spotify lossless proti původnímu?

Aplikace zřejmě nabídne i kontrolu kompatibility reprodukčního řetězce. Uživatel si tak bude skutečně jistý, že jeho zařízení dokáží plnou kvalitu reprodukovat. Navíc společnost na uniklých snímcích obrazovky upozorňuje, že plná kvalita není dostupná při poslechu skrze Bluetooth. My ale musíme dodat, že to nejspíš nebude pravidlem. S nejnovějším aptX Lossless by totiž 44,1kHz/16bit bezdrátový přenos signál poškodit neměl. Omezení bude představovat jen pro skladby s vyšší bitovou hloubkou.

Citelný nárůst kvality, očekáváme u Spotify Lossless i na sluchátcích s běžnějšími Bluetooth kodeky. Že je mezi kvalitou Spotify a Tidalu slyšitelný rozdíl i skrze běžné AAC jsme si nedávno ověřili při spojení iPhonu a Sennheiser Momentum True Wireless. Aktuální Spotify tedy kvalitativně nevyužije ani jeho potenciál. Pro plnou kvalitu bude samozřejmě nejlepší použít kabel či funkci Spotify Connect.

Zdroje: androidauthority.com, reddit.com

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim