reklama
WITHINGS-Banner-300x300x

Airplay s Dolby Atmos bude, i když ho Apple na WWDC nezmínil

Airplay s Dolby Atmos bude, i když ho Apple na WWDC nezmínil
2024-06-11T05:31:47+02:00
• 11. 6. 2024

Airplay dostane podporu Dolby Atmos, zdroj: apple.com

Na Airplay a jeho omezení na 48kHz/24bit zvuk si občas stěžujeme. To se ale možná brzy změní. Apple totiž včera oznámil ještě jednu nečekanou novinku, kterou se v rámci prezentace nestihl pochlubit. A i když se ani v tiskové zprávě nemluví o vyšší kvalitě zvuku i ta by se možná mohla objevit. Jisté je ale to, že Apple přinese s iOS18 do Airplay podporu pro prostorový zvuk. A to nejen pro Homepody. Počítat prý máme i s „audio vybavením” třetích stran! Na své si tak přijdou i majitelé moderních AV receiverů s podporou Dolby Atmos.

A objevila se i další drobná novinka pro reproduktory Apple Homepod. Těm výrobce přidal možnost správy sdíleného playlistu pomocí SharePlay. Uživatelé s Apple Music, kteří začnou přehrávat hudbu na HomePodu během večírku, tak budou moci ostatním umožnit přístup k aktuálnímu playlistu. Jen přiblíží svůj iPhone k tomu, který přehrává hudbu, nebo naskenují QR kód na jeho displeji. Tím se okamžitě připojí k jeho správě, která jim umožní ovládat přehrávání a přidávat další skladby, a to i v případě, že sami nemají předplacenou službu Apple Music.

Znamená Airplay s Dolby Atmos i vyšší kvalitu?

Zda se kromě prostorového zvuku dočkáme i vyšší kvality zatím není jasné. Apple o tom nikde nepíše. Ale co si budeme povídat. Je to přání nejednoho náročného posluchače. Pokud tedy Apple dnes dokáže přenést prostorový zvuk, mohl by nabídnout i tento posun. Obzvlášť, když Tidal Connect už to dokáže nějakou dobu. Naším soukromým přáním by byl přenos 96kHz vzorkovací frekvence při 24bitové hloubce. Právě to jsou totiž parametry, které jsou u Hi-Res nahrávek nejrozšířenější. Jsme prostě skromní kluci.

Taková změna by zase trochu rozhýbala scénu streamingových služeb. Předplatné Apple One by totiž mohlo přesvědčit k přechodu i zaryté fanoušky Hi-Res reprodukce. Rozdíl mezi 96 kHz a 192 kHz zvukem totiž už není až tak dramatický a příplatek cca 200 Kč ve srovnání s Tidal plány uživatelům navíc nabízí  200GB cloud pro rodinné fotografie a další data jako jsou zálohy Apple zařízení. K tomu přičteme přístup k Apple TV filmům a seriálům i ke službě Apple Arcade a to už může být slušný argument. I když tedy budete chudší o tu nejvyšší zvukovou kvalitu.

Apple Spatial audio 1200x704x

Prostorový zvuk přes Airplay bude i v zařízeních třetích stran, zdroj: apple.com

Jsme zvědavý, jak to dopadne. Podporu Dolby Atmos u Airplay ale vítáme s nadšením. S rozmachem dostupnosti hudebního obsahu ve formátu Dolby Atmos v Apple Music byla nemožnost poslat ho do solidního AV receiveru téměř trestuhodná. Vždyť už s prostorovým zvukem pracují i čeští hudebníci a přiznejme si, poslouchat prostorový zvuk na Airpodech či Homepodech, není to pravé ořechové.

Zdroje: apple.com, techradar.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim