Spojení HDtracks a Lenbrook přinese novou streamingovou platformu, zdroj: lenbrookmediagroup.com/
Domů »
Spojení HDtracks a Lenbrook slibuje zajímavé novinky v oblasti hudební distribuce i technologie. Lenbrook Media Group, kanadská společnost stojící za značkami NAD Electronics, PSB Speakers a platformou BluOS, totiž spojila síly s obchodem HDtracks. Ten už v roce 2008 založili bratři Norman a David Cheskyovi, kteří tak světu nabídli přístup k nákupu a stahování digitálních Hi-Res nahrávek.
Dnes tak v obchodě najdete tracky ve formátech FLAC, DSD a také MQA. Na rozdíl od jiných platforem jako Tidal přitom nabízí i přehledné výběry se zaměřením na audiofily a zdůrazňují kvalitu nahrávky. Není tak divu, že jsou dodnes špičkou ve svém oboru. Pozorní čtenáři Hifimánie už ale tuší, že tu něco nesedí. Globální prodeje hudby ke stažení totiž nerostou, ve skutečnosti padají jak kámen. Mladé posluchače už zajímají víc i MC kazety, jejichž zvukové kvality jsou slušně řečeno úsměvné…
Společnosti se zřejmě proto rozhodly vrhnout do odvětví streamingu, které letí jako raketa. A to vysvětluje i překvapivý krok ze závěru loňského roku, kdy Lenbrook koupil krachující společnost MQA stojící za stejnojmenným kontroverzním formátem. Služba, na které společnost s HDtracks spolupracuje, má totiž ambici nabídnout nejen bezprecedentní kvalitu zvuku, ale i možnost volby mezi bezeztrátovým FLAC a úspornějším MQA. Klíčové odlišnosti této služby spočívají ve schopnosti přinést posluchačům formátovou flexibilitu a využití technologie AIRIA, která zajišťuje vynikající přenos hudby třeba i do bezdrátových BT sluchátek. A právě tu již několik let pod názvem SLC6 MQA vyvíjelo. Jak na tom bude ve srovnání s dosavadními kodeky pro BT přenos je otázkou, ale očekávání jsou vysoká a sliby MQA odvážné.
Bude služba HDtracks a Lenbrook revolucí?
Nový kodek je bezesporu hlavním hrdinou služby, jejíž nástup na trh společnosti chystají pro rok 2025. Tehdy bychom se totiž měli dočkat i prvních licencí AIRIA pro výrobce sluchátek a reprosoustav. A to nám nehezky připomíná vývoj spojený s MQA formátem, který skončil jako velké zklamání. Už tehdy MQA totiž vydělávalo na licenčních poplatcích, které se skrze výrobce D/A převodníků přenášely až na koncové uživatele. Kdo chtěl plnou kvalitu reprodukce v domnělé Master Quality Authenticated kvalitě, musel si připlatit. O domnělé kvalitě píšeme hlavně proto, že se v průběhu let několikrát potvrdilo, že výstup po kompresi a dekompresi MQA neodpovídá originálu. A to málem MQA stálo krk. Internet toho totiž byl plný a Tidal, který byl donedávna hlavním motorem zisků společnosti MQA se k formátu otočil zády. Soubory FLAC jsou totiž je sice větší, ale skutečně naprosto bez ztrát. A to si nároční uživatelé žádali.
Doufáme tedy, že nový kodek AIRIA, nebude podobný podfuk a skutečně nabídne to, co společnost slibuje. Tedy tu nejlepší reprodukci bez ohledu na šíři pásma. Dokáže se prý dynamicky přizpůsobit přenosu od 200 kbit/s po 20 Mbit/s. Mohl by tak být řešením pro budoucnost. Aktuálně si totiž Bluetooth o takových přenosových rychlostech může nechat zdát. Například aptX společnosti Qualcomm v poslední době vyladilo aptX Adaptive spíše pro bezeztrátovou CD kvalitu, kterou dokáží protlačit skrze 1Mbit bezdrátový přenos. A pokud dojde k omezení pásma i aptX Adaptive zvládne snížit kvalitu reprodukce a zajistit její plynulé pokračování. Inu nechme se překvapit. Pokud výrobce své přísliby splní, dočkáme se zajímavé služby, která nabídne nové odbytiště pro MQA, katalog optimalizovaný pro audiofily a navíc i unikátní technologii. Už teď je ale jasné, že bude znamenat nákup nových sluchátek, streamerů a D/A převodníků. Což má s ohledem na minulost mírně hořkou pachuť.
Uživatel si vybere bezztrátovou kvalitu, nebo ztrátový Hi-Res
Méně revoluční, ale zajímavou možností je uživatelská volba mezi FLAC a MQA. Podobně jako u Tidalu tak budete mít volbu mezi kvalitou a spořením dat na dosah ruky. Licencovaný MQA kodek ale přece jen slibuje vyšší kvalitu zvuku než dnes standardní AAC, které pro úsporný přenos používá Tidal, nebo třeba OGG Vorbis, kterým k vám dostává zvuk standardně Spotify. Zatím to ale vždy poměrně logicky znamenalo i výrazně více dat. Zda bude škálování přenosu, třeba i díky AIRIA vypadat jinak se necháme překvapit. Ale s jistotou budete mít následující volby:
FLAC: Bezztrátová kvalita bez kompromisů
FLAC (Free Lossless Audio Codec) je formát, který nabízí bezztrátovou kompresi. Hudební soubory ve formátu FLAC zachovávají všechny detaily původní nahrávky bez ztráty kvality. Tento formát je ideální pro ty, kdo si chtějí vychutnat hudbu v nejvyšší možné kvalitě, s maximálním rozlišením až 32-bit/384 kHz. Cokoli kromě SACD tak přenese s plnými detaily a v oblasti dynamiky dokáže SACD dokonce překonat. Znamená to ale výrazně vyšší nároky na šiří přenosového pásma. Otázka je, nakolik je to s dnešními mobilními tarify problém.
MQA: Ztrátová komprese s nižšími datovými nároky
MQA (Master Quality Authenticated) je naopak ztrátový formát. Používá pokročilou kompresi, která zmenšuje velikost souborů a usnadňuje streamování hudby. Přestože MQA slibuje vysokou kvalitu zvuku, některé detaily se při kompresi ztrácejí. A co je trochu nepříjemnější, že technologie využívá jakéhosi „skládání nahrávky“, které podle některých zdrojů znamenají i doplnění ruchů, které v záznamu původně nebyly. I to je důvod, proč Tidal postupně upouští od podpory MQA a přechází na bezztrátové formáty jako FLAC. Bezztrátový přenos je klíčový pro zachování původní kvality nahrávky, což je důležitější než samotné „Hi-Res“ označení.
Formát | Nekomprimovaný datový tok | FLAC komprimovaný datový tok | MQA komprimovaný datový tok |
---|---|---|---|
CD kvalita | 1.4112 Mbps | ~0.85 Mbps | ~0.7 Mbps |
192 kHz/24 bit | 9.216 Mbps | ~4.6 Mbps | ~1.5-2.0 Mbps |
32-bit/384 kHz | 24.576 Mbps | ~12.3 Mbps | ~3.5-4.0 Mbps |
HDtracks a Lenbrook chtějí službu spustit v roce 2025
Technologie AIRIA slibuje revoluci v přenosu hudby. Jestli se jí skutečně dočkáme není jisté. Ale s ohledem na to, že původně měla sloužit především pro streaming hudby v rámci domácnosti věříme, že tady snad zbytečné limity nebudou. Nechceme ale předbíhat. Nechme se překvapit, jak se k novince postaví výrobci HW. Díky Lenbrooku a jejich BluOS můžeme čekat vřelé přijetí přinejmenším od značek jako NAD Electronics, Bluesound, PSB Speakers, DALI, Monitor Audio, Roksan, a Cyrus. Ty systém BluOS využívají už dlouho a jen těžko bychom si představili, že do něj novinku společnost neintegruje.
Vcelku jisté ale je, že HDtrack tak znovu chytnou dech a budou opět relevantní i pro mladší posluchače. Společnosti plánují spuštění služby na přelom roku 2024 a 2025. Očekáváme tak, že o cenách, šíři katalogu i regionální dostupnosti se dozvíme již brzy.
Zdroje: musically.com, darko.audio
Domů »
Komentáře