reklama
PanzerGlass iPhone 15

RECENZE: Eve Play – elegantně a bezdrátově, ale pouze pro jablíčka

RECENZE: Eve Play – elegantně a bezdrátově, ale pouze pro jablíčka
2024-06-14T10:21:05+02:00
• 10. 6. 2024

Zdroj: Hifimanie

Eve Play si šlape svou cestičku v Applím světě. Jsem s pár výhradami poměrně spokojený uživatel Apple zařízení. Proč? Design a jakási lehkost v každodenním používání v kombinaci se spolehlivostí jsou pro moji duši dostatečné argumenty. Obvykle je design jejich výrobků prostý výstřelků, ale zároveň je tak trochu sexy. Přesně na velice tenké hranici mezi strohostí a přísnou elegancí. Ale co je spojuje ještě víc, je zmiňovaná bezproblémová použitelnost v každodenním životě. Veškeré Eve výrobky, které mi prošly rukama, měly jednu věc společnou – vybalíš, zapojíš a jedeš! Žádné manuály, technická podpora, diskuzní fóra ani složité nastavování. Prostě plug and play. Možnost vyzkoušet si tento šikovný analogově-digitální streamer jsem prostě nemohl odmítnout.

Obsah balení, zpracování a design – takhle to má vypadat!

Play dorazilo v tradiční papírové krabičce, žádné překvapení se ani tentokrát nekoná. Kdo již někdy rozbaloval nějaké Apple zařízení, tak ví, že se výrobce snaží o to, aby už pouhý unboxing byl tak trochu zážitkem. To nás ovšem u Eve nečeká. Podstatné je to, co nás čeká v balení. Dominantou je samozřejmě streamer samotný, ale výrobce přibalil i poměrně kvalitně působící chich kabel (2x RCA), kratičký manuál a samozřejmě napájecí zdroj. 

Eve play balení

Minimalistické balení skrývá minimalistický, avšak šikovný produkt; zdroj: Hifimanie

Streamer není obvykle zařízení, u kterého nějak zásadně řešíme design. Je to účelová krabička, na kterou se občas u někoho práší a není vystavená všem na obdiv. Ale nezmínit u Eve Play design by byla zásadní chyba vzhledem k tomu, že získal v roce 2023 cenu Red Dot Design Award za design a zpracování. Play je krabička velikostí (131 x 126 x 26 mm) a tvarem podobná Apple TV vážící cca 233 g. Kombinuje černé sklo s lehce broušeným hliníkem, který má ovšem leštěné hrany. Na čelní straně nalezneme bílou diodu, která čistotu designu ani v nejmenším nenarušuje.

Play - kabel

V balení nás potěšil kvalitně působící kabel; zdroj: Hifimanie

Za nás vypadá Play prostě skvěle. Je nám jasné, že vkus máme každý jiný a hodnotit design je trošku ošemetné, ale nebojíme se toho. Stejně se všichni shodneme na tom, že Gal Gadot je koc, ne? Tak jakápak subjektivita… Na spodní straně je Play opatřen protiskluzovým gumovým kruhem, který svůj účel plní dostatečně, a nálepkou, která představuje okamžitý teleport do HomeKitu. 

Výbava a konektivita – starého psa novým kouskům naučíš

Co se týče možností připojení, Play kombinuje analogový výstup v podobě klasických cinch samic a digitálního výstupu jak optického, tak koaxiálního. To nám samozřejmě dává možnost elegantně zmodernizovat analogové hifi kousky, ale i streamovat z Apple zařízení do externího D/A převodníku, který může být i lepší, než ten od EVE. Ne tedy, že by to bylo dramaticky nutné. I v základu je analogový výstup víc než solidní.

Play konektivita

Cinche, koaxiál i optika. Nechybí ani možnost připojit Eve Play k internetu přes kabel; zdroj: Hifimanie

Bezdrátové připojení je už dnes také klasika. Skrz WiFi Play zvládá připojení jak na 2.4 GHz, tak i na dnes již běžném 5 GHz pásmu. Stabilita i rychlost přenosu jsou bezproblémové, ale pro fanoušky kabelového připojení je možné Eve Play připojit i pomocí klasického ethernetového portu. 

Instalace Eve Play – mrknutím oka

Po vybalení stačí Play prostě zapojit do sítě a k zařízení, které chceme pochytřit  (v mém případě pomocí RCA do lehce budgetových AQ aktivek) a můžeme přejít k instalaci. Play spolupracuje pouze s Apple zařízeními, podporuje AirPlay 2. Při samotné instalaci máme dvě možnosti. Buď využít aplikaci Eve nebo aplikaci Apple Home (samozřejmě je potřeba aktuální iOS případně IpadOS). Po naskenování QR kódu na spodní straně streameru nás telefon rovnou posílá do aplikace Home. Po pár vteřinách se nás aplikace zeptá, zda chceme použít automatizaci, díky které se po odchodu posledního obyvatele domácnosti pozastaví přehrávání. A je to, můžeme streamovat, co hrdlo ráčí.

Zvuk a funkce

Srdíčkem Eve Play by měl být stereo DAC čip PCM5122A, za kterým stojí Texas Instruments. Ten slibuje rozlišení až 32bit/384kHz u PCM signálu a také odstup signálu a šumu kolem 112 dB. To jsou parametry, které slibují vcelku nadpozemské výkony. Brzdu tu tak představuje spíš Airplay 2, jehož schopnosti končí na 44.1 kHz a 24 bit.  Když se ale zaměřím na Apple posluchače, kteří pravděpodobně v našich končinách používají v hojné míře Apple Music, nelze mít výhrad. A to ani pro ty, kteří ocení nejvyšší možnou kvalitu a používají proto nejspíše Tidal. I když zatím nedisponuji velkým Hi-Fi systémem, tak na mých budgetových aktivkách AQ M23 neslyším nic, o co bych se při streamování skrze Eve Play ochuzoval. Když pomineme Spotify (fujky –  nezdražujte a dožeňte konkurenci), kterému nepomůže ani svěcená voda.

Design

Eve Play zaujme skvělým zpracováním a minimalistickým designem, který nebude rušit v domácnosti; zdroj: Hifimanie

Shodou okolností jsme souběžně s Eve testovali kombinaci zesilovače FiiO K9 a nových sluchátek Sennheiser HD 620S. Tahle sestava už by se za alespoň trochu seriózní poslech určitě považovat dala. A ani v tomto případě se po připojení Play do zesilovače FiiO K9 překvapení nekoná. Zvuk je stále vykreslený bezchybně, je plný a o detaily rozhodně nepřichází.

Kromě streamování samotného nabízí EVE Play i jednu poměrně šikovnou funkcionalitu. Umí manuálně (v obou případech je potřeba Eve aplikace) případně pomocí zabudovaného mikrofonu kompenzovat latenci a synchronizovat zvuk AirPlay kompatibilních reproduktorů v případě, že jich doma máte více. 

Eve Play potěší fanoušky retra i moderny

Eve Play je krásný kus hardwaru, který Apple uživatelům umožňuje v rozumné kvalitě oživit domácí analogové audio a integrovat jej do Apple Home. Hned po rozbalení se neubráníte dojmu, že Eve Play není žádné plastové šídítko z Wishe, ale poctivý streamer, na který se můžete spolehnout. Přehraje vše, co do něj pustíte, bez nutnosti podpory konkrétní aplikace. A kvalitě streamovaného obsahu nijak zásadně neubírá a navíc schopnostmi dalece překračuje aktuální schopnosti Apple Airplay 2. S aktualizací by tak mohl být časem i lepší.

Na trhu je samozřejmě spousta dražších, plnohodnotnějších a chytřejších zařízení. Play je ale stylovka, která odvádí svou práci skvěle. Ale nabízí toho za 4 199,- Kč (alza.cz) dost? Námi nedávno recenzovaný WiiM Mini stojí o řád méně a nabízí širší podporu ekosystémů třetích stran. Pokud ale žijete výhradně v Apple světě, zamilujete si EVE Play pro jeho bezproblémovou a extrémně snadnou integraci.

Plusy

 • RCA v balení (a ve slušné kvalitě)
 • design
 • snadná instalace i používání

Mínusy

 • ulpívání otisků prstů
 • podpora pouze AirPlay2
 • absence bluetooth
 • napájení konektor už by mohl v roce 2024 být typu USB-C

Technické specifikace

 • Rozměry: 131 x 126 x 26 mm
 • Váha: 233 g
 • Materiály: hliník, sklo
 • WiFi: 2.4 GHz, 5 GHz
 • Výstupy: anologový – RCA, digitální – optický, koaxiální
 • Vstup: AirPlay 2Muzikant, milovník hudby a baskytarista, který byl nečekaně vržen na dráhu recenzenta.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim