reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

Poslechové místo – bezplatná cesta k lepšímu zvuku

Poslechové místo – bezplatná cesta k lepšímu zvuku
2024-07-31T15:09:09+02:00
• 31. 7. 2024

Ustavení reprosoustav a poslechového místa je nesmírně důležité, zdroj: hifimanie.cz

Poslechové místo hraje v našem hobby extrémně důležitou roli, kterou si leckdo ani neuvědomuje. Akustika je totiž mocná čarodějka, která drasticky ovlivní kvalitu zvuku v každém prostoru. Určitě jste se setkali s situací, kdy jste si v showroomu vybrali úžasné reprosoustavy, ale doma nehrály tak, jak jste očekávali. Důvod? Možná jste podcenili význam správného poslechového místa a umístění reprosoustav.

Optimální poslechové místo a správně umístěné reprosoustavy jsou totiž základem pro dosažení té nejlepší zvukové reprodukce ve vašem domácím audiosystému. Dobrá zpráva je, že tohle můžete ovlivnit bez jakýchkoli investic. Tak se pojďme podívat, jak na to.

Poslechové místo a umístění reprosoustav jsou extrémně důležité

Než začnete investovat do drahých akustických úprav nebo měnit komponenty, věnujte pozornost optimalizaci vašeho poslechového místa a umístění reprosoustav. Správná konfigurace může:

  1. Obnovit ztracený prostorový vjem
  2. Vrátit ztracené basy
  3. Zlepšit celkovou čistotu a detail zvuku
  4. Ušetřit vám značné prostředky za upgrady

Optimalizace umístění reprosoustav

Poslechové místo a reprosoustavy v rovnostranném trojúhelníku

Naprosto základní pravidlo, které zná nejspíš každý si stejně zopakujeme. Představte si rovnostranný trojúhelník, kde reprosoustavy tvoří dva vrcholy a vaše poslechové místo třetí. Toto jednoduché pravidlo zajistí, že zvuk z obou reproduktorů dorazí k vašemu poslechovému místu ve stejný čas, což je klíčové pro přesnou stereofonní lokalizaci.

Zaostření lokalizace a hudebního obrazu můžete zvýšit mírným pootočením reprosoustav do středu. Ohlídejte si i to, že se výškové reproduktory nachází alespoň přibližně ve výšce vašich uší. Typicky to bývá 100-120 cm od podlahy. Zmírníte tak vliv úzkého vyzařovacího úhlu některých výškových měničů. Pokud ale doma máte KEF LSX II, nebo Amphion Argon 1, natočení a výška reprosoustav vás příliš trápit nebudou.

Reprosoustavy potřebují dýchat

Reprosoustavy umístěte alespoň 30 cm od zadní stěny a ještě dále od bočních stěn. Tím snížíte nežádoucí odrazy a zesílení basů, které způsobuje blízkost stěn. Určitě totiž chcete slyšet hlavně frekvence, které vychází přímo z reprosoustav. Odrazy je totiž mohou sice zesílit, ale také maskovat a v některých případech dokonce úplně vynulovat. A to se nám určitě nelíbí. Pokud mají vaše reprosoustavy navíc basreflex na zadní straně, pak tohle rozhodně nepodceňte. I tak úžasné reprosoustavy jako ProAc Response DB3 můžete umístěním blízko u čelní stěny ponížit na úroveň zahuhlané hrůzy.

Vzdálenost poslechového místa od stěn

Stejně jako reprosoustavy potřebují prostor, měli byste ho dopřát i sobě. Poslechové místo přímo u stěny nebo v rohu místnosti. je prostě špatný nápad. I když se to může z hlediska využití prostoru k životu zdát jako nejlepší varianta. Z hlediska zvuku je to průšvih. Odrazy, o kterých jsme mluvily výše se totiž samozřejmě tvoří i v tomto případě.

Pokojové módy a poslechové místo

Pokojové módy jsou akustickým fenoménem, který výrazně ovlivňuje kvalitu zvuku. Jde vlastně o stojaté vlny vznikající mezi rovnoběžnými povrchy v místnosti, především v oblasti nízkých frekvencí. A realisticky toho není moc, co byste s nimi mohli udělat. Naštěstí jsou ale poměrně stabilní a i když to není ideální, můžete je využít k nalezení té správné pozice, kde si užijete skvělý zvuk. Bude to ale vyžadovat důsledný poslech, pár procházek po místnosti i šoupání nábytkem. Rozhodně to ale stojí za to.

Hledání místa 1892x1087x

Nezbývá než posouvat a poslouchat, zdroj: hifimanie.cz

Poslechové místo ve středu místnosti bývá nejhorší

Střed místnosti často představuje nejhorší možné poslechové místo. Zde se setkávají různé pokojové módy, což může způsobit, že některé frekvence budou znít příliš hlasitě, zatímco jiné prakticky zmizí.

Dobrý bas hledej na zlatém řezu místnosti

Zlatý řez místnosti najdete přibližně na 38 % délky místnosti. A nesejde přitom na tom, zda od čelní stěny, kde stojí reprosoustavy, nebo od té zadní. A právě tam bývá vliv pokojových módů nejmenší a tak budete mít výrazně lepší šance na dosažení vyváženého zvuku se slušnými basy.

My doporučujeme volit spíše variantu blíže reprosoustavám. Tam totiž uslyšíte více z jejich měničů, než z odrazů od zadní stěny. Zmíněné vzdálenosti se ale nedržte jako univerzálního receptu. Takhle jednoduchá totiž akustika není. Ideální poslechové místo ve vašem obýváku určitě leží trochu jinde, než u nás.

Poslechové místo musíte najít

Proto byste neměli spoléhat pouze na teoretické rady „chytráků” z Hifimánie a měli byste se sami vydat na průzkum terénu. Nejlepším nástrojem pro nalezení ideálního poslechového místa jsou totiž vaše vlastní uši. Začněte ve zlatém řezu a pak postupně posouvejte poslechové místo dopředu, nebo dozadu. Poslouchejte přitom, kde zní basy nejpřirozeněji a kde slyšíte stereofonní obraz nejpřesněji. V případě možnosti můžete v závislosti na vlastí poloze i jemně doladit základní rovnostranný trojúhelník a natočení reprosoustav.

Akustické úpravy pro zlepšení poslechu

Ačkoli správné umístění poslechového místa a reprosoustav je klíčové, někdy můžete potřebovat dodatečné akustické úpravy. Obzvlášť v případě, že jste skutečně posedlý audiofil, který chce ze svého systému vyždímat naprosté maximum. Je totiž nutné uvědomit si, že právě vaše poslechová místnost je tím největším a nejvýraznějším komponentem celé sestavy. Zapomeňte ale rovnou na to, že si někam pověsíte pár akustických panelů a vyjde slunce, tak jednoduše to nefunguje. Pokud tedy není vaším jediným problémem ozvěna při tlesknutí.

Základní akustické úpravy svépomocí

Jestliže tomu tak ale je, akustiku místnosti můžete do určité míry zlepšit i svépomocí. Použití akustických panelů, difuzorů a dokonce i vhodného nábytku nebo závěsů může být v oblasti středních a vysokých frekvencí opravdu poměrně účinné. Zejména tedy když místnost vykazuje velký dozvuk ve vyšších a středních frekvencích, kde se takové tlesknutí odehrává. Z absolutního průšvihu se tak dostanete do situace, kdy se dočkáte prostoru i srozumitelného řečového pásma. A to je k nezaplacení. Jakmile ale začnete uvažovat o nižších středech a basech, budete potřebovat výrazně víc.

Pořádná změna potřebuje pořádného profíka

Pokud to skutečně myslíte s řešení akustiky vážně, uděláte nejlépe, když se obrátíte na profesionála. Připravte se ale na pochopitelný průvan v peněžence, podstatné změny v interiéru a možná i drobné stavební úpravy. Tenhle sport je nároční i pro nahrávací studia a doma je to ještě o něco složitější. Obzvlášť, když má prostor zároveň sloužit jako obývací pokoj a místo, kde přijímáte návštěvy. To se pak nehodí zakrytí oken, demontáž televizoru a 1,7 m tlustá basová past, která je nutná pro pohlcení frekvencí kolem 50 Hz už vůbec ne. Možná si pak místo ní raději v obývacím pokoji necháte konferenční stolek a doma milované, kteří by to nemuseli unést.

Je třeba zdůraznit, že v oblasti basů, zejména pod určitou frekvencí, je efektivní úprava velmi obtížná. Pro účinnou absorpci nízkých frekvencí byste potřebovali velmi tlusté absorpční vrstvy, což je v běžných domácích podmínkách často nerealizovatelné. Už pro 300 Hz bychom se totiž bavili o 30cm tlumení. Existují sice alternativy jako Helmholtzovy rezonátory, membránové absorbéry, aktivní basové pasti a další specializované produkty, ale ty často nepatří k nejdostupnějším řešením z hlediska ceny ani prostorových nároků.

Závěr

Optimalizace poslechového místa a správné umístění reprosoustav jsou jedněmi z nejefektivnějších a nejlevnějších způsobů, jak zlepšit kvalitu zvuku ve vašem domácím prostředí. Jsou to první kroky, které byste měli podniknout, než začnete uvažovat o jakýchkoli dalších změnách. Pamatujte, že v audio světě jsou vaše uši tím nejdůležitějším nástrojem.

Experimentujte s vaším poslechovým místem a umístěním reprosoustav, poslouchejte a užívejte si cestu za lepším zvukem. Možná zjistíte, že bylo dokonalé poslechové místo celou dobu ve vašem obývacím pokoji. Jen čekalo na to, až ho objevíte. A nezapomínejte, že i ten nejlepší profesionál vám bude šoupat gaučem. Tak proč byste to neměli zkusit nejprve sami.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim