Dálkový ovladač je obyčejný, vzhledem k ovládání hlasitosti na zadní straně reproduktoru jej ale využijete rádi; zdroj: Hifimanie
Domů »
Německý Elac je ve světě hifi velmi dobře známý. V počátcích se firma soustředila na vývoj vojenských technologií, zejména sonarů, ale po válce se přeorientovala na spotřební elektroniku. Inženýři v Elacu se pak začali věnovat výrobě gramofonů a přenosek, přičemž jméno Miracord stále vyvolává v řadách fanoušků silné emoce. V 80. letech, kdy klesla poptávka po gramofonech, se Elac rozhodl zaměřit především na vývoj a výrobu reproduktorů, což se ukázalo jako velmi úspěšný krok. Od té doby přináší Elac na trh řadu inovativních modelů, často s neobvyklými technickými řešeními, viz např. řada Concerto.
V září 2022 tento německý výrobce představil aktivní regálovky Elac Debut ConneX DCB41, které nabízí dobrou konektivitu, precizní zpracování, líbivý design a slušný zvukový projev za relativně rozumnou cenu. Jak se tyto aktivky osvědčily po měsíci poslechu?
Obsah balení
Elacy dorazily v klasické kartonové krabici bez nijakého zvlášť zajímavého designu. Na krabici jsou pouze černě vyvedeny základní parametry a schematicky vyobrazeny možnosti připojení reproduktorů. Uvnitř balení nás nečeká nic zásadně překvapivého. Nalezneme zde kromě reproduktorů samotných pouze základní příslušenství, a to ochranné mřížky, napájecí kabel, HDMI kabel, dvojlinku k propojení reproduktorů, povinnou příručku, dálkový ovladač včetně baterií a gumové nožičky v transparentním provedení. Například optiku či RCA kabel bychom zde hledali marně. U reproduktorového kabelu a HDMI rozhodně nečekejte žádnou prémiovou kvalitu. Samozřejmě je vždy možný jejich upgrade, ale v případě těchto Elaců by investice do nějakých highendových kabelů byla pravděpodobně lehce zbytečná, přiložené kabely svou práci odvedou.
Mile mě překvapily přiložené AAA baterie značky Panasonic, osobně bych čekal spíš baterie neznámého čínského výrobce. U Panasonic baterií se lze domnívat, že by mohly nějakou dobu vydržet. Kvalita přiložených baterií není žádným zásadním parametrem, ale v mých očích nám tímto výrobce dává tak trochu najevo, že nutně nemusí šetřit na drobnostech.
Kompaktní design
DCB41 jsou dvoupásmové regálové aktivky. Součástí jednoho reproduktoru je tedy veškerá elektronika včetně zesilovače třídy D, který poskytuje výkon 2x50w. Reproduktory mě ihned překvapily svou kompaktností. Rozměry se u Elaců zastavily na hodnotách 140 x 248 x 210 / 195 mm. Rozdílnou hlobku reproduktorů způsobuje volume/input knob. Ten je na zadní straně reproduktoru, ve kterém najdeme elektroniku. Tento reproduktor je samozřejmě i o chlup těžší: 3,4 vs 2,8 kg. Výrobce nabízí Debut Connex DCB 41 celkem ve čtyřech barevných provedeních. Black ash (mnou testovaná varianta), ořech, oranžová i modrá barevná varianta mají vždy čelní stranu černou a na spodní části čelní strany mají umístěný matný, hliníkově působící pruh nesoucí logo výrobce ELAC. Krycí mřížky bohužel nejsou uchyceny pomocí magnetů, takže nám čelní panel zdobí mimo jiné i 4 misky pro uchycení mřížek a stavová dioda, která umí být velmi rušivá. Naštěstí jde ale vypnout.
10 čísel středobasu, 2 a půl výšek a bassreflex k tomu
Nicméně mimo tyto drobnosti najdeme na čelním panelu i to nejdůležitější, a to samotné měniče s přiznanými šrouby. Bassreflex hledejme na zadní části reproduktorů. Dominantou čelních stran je deseticentimetrový středobasový měnič vlastní výroby, kterému asistuje vrchlíková kalota o rozměru 25 mm. Zadní strany reproduktorů se liší. U pasivního kusu z této zábavné dvojice najdeme na zadní straně pouze misku obsahující dvojici konektorů umožňujících propojení s druhým reproduktorem, štítek výrobce a štěrbinový bassreflex, který vzhledem k objemu beden odvádí slušnou práci. Druhý reproduktor je na první pohled rozhodně zajímavější.
Obsahuje v horní části taktéž bassreflex, ale většinu jeho zadní části zabírá panel se slušně obsáhlou řadou konektorů a s již zmiňovaným voličem hlasitosti. Tohle umístění je za mě ale nešťastné. Asi každému se občas stane, že nemůže najít dálkový ovladač. A právě v tu chvíli oceníme, že na nás výrobce myslel, a umístil na tuto soustavu něco, čím můžeme přepnout vstup, zvýšit a naopak snížit hlasitost i bez něj. Ale asi nikdo na světě neocení, že pro případnou změnu hlasitosti či přepnutí vstupu musíme šátrat někam dozadu. Toto řešení mi přišlo silně nepraktické jak při umístění na pracovním stole u počítače, tak u televize v obývacím pokoji.
Elac Debut ConneX DCB41 potěší skvělým zpracováním
Dálkový ovladač pohání AAA baterie. Je vyveden v černém plastu s bílými popisky. DO umí přepínat vstupy (v případě Bluetooth připojení i ovládat přehrávání skladby), ovládat hlasitost, i zapnout a vypnout reproduktory samotné. Mimo tento takřka povinný základ obsahuje dvě zajímavá tlačítka. První je tlačítko umožňující případné vypnutí stavové diody, která změnou barvy signalizuje aktivní vstup, a druhé tlačítko nese popisek Xbass. Tato funkce nám už i tak poměrně hutný zvuk ještě více nabasuje, což rozhodně nedoporučíme. Dosud poměrně solidní přednes totiž vystřídá sice bujarý, ale nepěkně nekontrolovaný bas a dunění.
Kvalita zpracování je výborná. Výrobce u tohoto modelu nepoužil žádné exotické či ušlechtilé materiály, ale musíme si uvědomit, na jakou cílovou skupinu tyto Elacy primárně míří. Vše je tak poplatné ceně, ale příkladně zpracované a solidní. Pokud bych kromě umístění otočného voliče a stavové diody něco nepatrně vytknul, bude to tkanina ochranné mřížky. Ta mě sice oslovila kombinací černošedé tkaniny s černými reproduktory, která působí velice elegantně, ale zároveň velice jemně. Nejsem si tak jistý, zda by v případě pokusů o její poškození dokázala nějak výrazněji vzdorovat.
Dovolím si takovou malou poznámku pod čarou. Já osobně preferuji vždy reproduktory bez mřížek. Zkrátka a dobře se mi to líbí víc, a nemám doma žádné zvídavé dítě či aktivní zvíře, které by mohli pro reproduktory představovat nebezpečí. I přesto jsem v případě Elaců musel sáhnout po mřížkách. Umístění stavové diody na předěl mezi černou čelní částí a poměrně líbivým stříbrným proužkem s logem výrobce je něco, co by rozhodně měla řešit designová policie.
Konektivita
Celým svým názvem Elac Debut ConneX DCB 41 naznačují, že právě konektivita je tady předností. A skutečně je tomu tak – co se konektivity týče, Elacy si vedou výborně. Vnímám je jako relativně dostupnou vstupní bránu běžné domácnosti do světa lepšího audia. Bez zbytečných komplikací, bez nutnosti dokupovat nějaký další hardware. Prostě plug-and-play. Zadní panel je slušně vybaven, méně zkušený uživatel by mohl možná i chviličku tápat. Ve spodní části panelu se nachází svorky umožňující připojení druhého reproduktoru a konektor pro připojení napájecího kabelu. Jednou z velkých předností je HDMI konektor vybavený funkcí ARC/CEC, který bez jakýchkoli potíží spojí reprosoustavy s moderním televizorem a zpřístupní tak i svět streamingu. Dále pak zadní strana ukrývá otočný volič hlasitosti a vstupů, přepínač umožňující změnu levé reprosoustavy na pravou a USB konektor sloužící pouze k upgradu FW (žádné nahrané soubory např. z USB disku nepřehraje).
Na panelu nalezneme i stereo RCA vstup, který případě připojení gramofonu nabídne i předzesilovač. Potěší také tím, že nechybí ani zemnící svorka. Za zmínku stojí i výstup na externí subwoofer a TOSLINK doplněný USB-B konektorem (96kHz 24-Bit). Po připojení počítače (PC/Mac) můžete hlasitost reproduktorů ovládat rovnou v systému. Fanoušci bezdrátového přístupu ke zvuku mají k dispozici pouze Bluetooth, ale i ten potěší podporou aptX, který nabídne lepší vyšší kvalitu, než obyčejný SBC kodek.
Zvuk
Váhal jsem, zda jako první připojit Elac Debut ConneX DCB 41 k počítači, kde mi poslech běžně zprostředkovávají stařičké AQ M23, nebo je šoupnout k televizi, kde běžně hrají ještě starší třípásmové JBL sloupy. Přítomnost HDMI s ARC/CEC byla rozhodující. Elacy jsou jako stvořené k připojení televize. Při prvním poslechu mě v jejich projevu mile překvapilo podání prostoru a jejich tolerantnost k umístění v rámci místnosti, kdy jim nesluší moc těsná blízkost stěny. Obával jsem se, že budou Elacy hrát směrověji než by se mi líbilo a budu muset čarovat, zkoušet a v nejhorším měnit svou oblíbenou pozici na gauči, to ale nebylo potřeba. Ideální by pro ně bylo samozřejmě umístění na stojany, ale pokud to jinak nejde, zahrají slušně i z nějakého rozumného televizního stolku. Ten můj do zvuku přidával hromady nežádoucích rezonancí, z toho důvodu jsem měl Elacy umístěné na sloupech.
Na první dobrou mají Elacy výraznější podání basů a nižších středů než by se kritickému posluchači mohlo líbit. Ale nebudu si lhát do kapsy. Já rozhodně nejsem kritický či analytický posluchač a řídím se spíš metodikou líbí – nelíbí. V případě sledování filmů a seriálů je tento jejich projev trochu posazený na zadek, nepůsobí to ale rušivě. Elacy při filmové akci vizuální dojem podpoří, napětí zvýší a dialogy přenesou. Basů a nižších středů je dostatek, ale zvuk rozhodně není jakkoliv zahuhlaný nebo nekonkrétní. Srozumitelnost mluveného slova je na výborné úrovni. Proti plochému projevu běžně rozšířených televizorů je to zkrátka zásadní upgrade. Vzhledem k jejich rozměrům jsem byl dost překvapen z toho, jak sebevědomě hrají rovnou z krabice. Zní rozhodně jako větší bedny než ve skutečnou jsou. Jako reproduktory k televizi s případným poslechem muziky třeba přes Bluetooth udělají Elacy výbornou službu.
S Eleac Debut ConneX DCB41 čekejte spíše zábavný zvuk
Co se týče muziky samotné, vynechal jsem nějaké bližší zkoumání poslechu přes Bluetooth i gramofon, a byl dočasně nevěrný AQ M23. Udělal jsem Elacům místečko rovnou u počítače. Připojení skrz USB kabel s Windows počítačem bylo naprosto bezproblémové. V Tidalu mi s nástupem podzimu aktuálně často hrají např. mí oblíbení minus123min v těsném závěsu s charismatickou Elizou Shaddad, a samozřejmě jsem si nenechal ujít ani nové singly Linkin Park doplněné kupříkladu duem Chase & Status, které si při testování čehokoliv pouštím velice rád.
Zvukově výrobce posadil Elacy rozhodně do zábavna. Nesnaží se vás vystřelit z trenek ani neservírují laboratorní čistotu. Jsou posazené níž a je to spíš ke prospěchu věci. U divočejších záležitostí, kde kytarové plochy doplňuje energický bubeník s dvoušlapkou, dostanete, co vaše uši žádají. Projev je stále dostatečně konkrétní, reproduktory se nezahlcují a jednotlivé frekvence nemají tendence se slévat. U tanečnějších dnb kousků jsem taktéž neměl pocit, že by reproduktory nestíhaly.
Při poslechu klidnějších, akustičtějších věcí mě zaujalo především jemnější ladění výšek. Elacy je naprosto bez problémů zahrají a snadno uslyšíte i sebemenší detaily. Reprosoustavám ale přece jen trochu schází to sebevědomí, které mají na basech. Na druhou stranu alespoň neřežou hlavy. Jejich podání působí spíše opatrněji, jako kdyby se snad reproduktory trošičku styděly do výšek pořádně opřít. Ve zvuku jsou vyšší frekvence ale i tak zastoupeny v dostatečné míře a neměl jsem pocit, že bych byl o nějaké ochuzen. Výraznější projev by však Elacům rozhodně slušel.
Musím přitom znovu dodat, že funkci Xbass DCB41 absolutně nepotřebují a je jim spíše na škodu. Naštěstí je to funkce volitelná, tudíž se můžeme o tento zážitek dobrovolně ochudit a funkci ani nezapínat. Rozhodně si tak umění německého výrobce užijeme lépe.
Závěr – Elac Debut ConneX DCB41 pozvednou zvuk běžné domácnosti
ELAC Debut Connex DCB41 nejsou highend reproduktory. Jejich posláním by mělo být spíš pozvednutí zvuku běžné domácnosti na vyšší úroveň. Jejich zvukový projev není nic, za co by se člověk musel stydět, a jsou rozhodně slušnou alternativou např. k běžně dostupným soundbarům. Na rozdíl od většiny dostupných soundbarů k Elacům můžeme připojit nejen televizi, ale kupříkladu i nějaký streamer, gramofon či jakékoliv zařízení s podporou Bluetooth.
Když Elacu odpustíme designový a ergonomický přešlap s výraznou diodou a ovládáním na zadní straně, zbydou nám ve výsledku velice atraktivní a zábavně hrající aktivky. Jejich konektivita z nich společně s jejich kompaktností a líbivým designem rozhodně udělá důstojného člena domácnosti. A jsme přesvědčeni, že spoustě posluchačům se bude líbit i jejich měkčí hřejivější projev.
Zajímavou konkurencí Elacu jsou například nedávno recenzované Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi), kde máme za vyšší cenu i vyšší výkon a o něco rozsáhlejší konektivitu. Pokud jste naopak ochotní v oblasti připojení přistoupit na poměrně výrazné kompromisy, tak mohou stát za hřích i levnější AQ M26, které zrovna třeba u té televize poskytnou taky hromadu zábavy, a ještě jsou vyrobené tady u nás v Července. Záleží ovšem, zda dáte předhost větší porci zábavy, nebo přece jen trochu utaženějšímu projevu.
Na našem trhu je dostupné provedení černé a v ořechu. Mě osobně nepatrně víc oslovilo provedení v ořechu, ale to už je na každém z nás. Elacy jsou aktuálně dostupné za cenu kolem 13 500Kč např. u distributora BaSys.cz, kterému tímto děkuji za zapůjčení!
Plusy
- podání prostoru
- dynamika umocňující především filmové zážitky
- kompaktní rozměry
- podpora HDMI ARC
- atraktivní design
Mínusy
- slabší podání výšek
- volič hlasitosti na zadní straně
Technické specifikace Elac Debut ConneX DCB41
- Výstupní výkon: 2 x 50W
- Třída zesilovače:
- Konstrukce: Dvoupásmová s bassreflexem vzadu
- Měniče: ¾” výškový měnič, 4-1/2” polypropylénový basový reproduktor
- Frekvenční odezva: 50Hz—25,000Hz
- Citlivost: 102dB
- THD: <= 0.20%
- S/N: >= 90 dB
- Vstupy: HDMI (ARC), line/phono (přepínatelné), USB (96kHz 24-Bit), TOSLINK, Bluetooth (AptX)
- Dálkový ovladač: ano (IR)
- Rozměry: Š 140 x V 248 x H 210 / 195 mm
- Váha: 3.4 / 2.8 kg
Domů »
Komentáře