zdroj:hifimanie.cz
Domů »
Návštěva Kronachu, ve kterém probíhá výroba televizorů Loewe je pravděpodobně poslední exkurzí, o které vám letos napíšeme. O to větší z ní ale máme radost. To, že v Evropě stále umíme vyrábět špičkové obrazovky pro nás totiž bylo příjemným překvapením. A ještě lepší to je ve chvíli, kdy si uvědomíme, že to bylo právě Loewe, které stálo u zrodu moderního televizního vysílání.
Společnost, která minulý rok oslavila 100. narozeniny, je totiž mimo jiné autorem historicky prvního plně elektronického televizoru. Ten spatřil světlo světa v roce 1931 na berlínské rozhlasové výstavě. Ačkoli nadcházející doba nepřála Loewe FE, jak se televizor jmenoval, velký úspěch na mezinárodní scéně, způsobil obrovský průlom. Stal se základem pro standardizaci televizního vysílání a inspiroval firmy jako BBC a RCA k vývoji vlastních zařízení. Díky tomu je první televizor dodnes významnou ikonou.
Výroba Loewe se vyvíjela od rádií až k OLED panelům
Loewe nebylo vždy jen synonymem pro televizory. Původně se věnovalo výrobě rádií a vlastních elektronických součástek. Už tehdy se ale dočkalo uznání pro první integrovaný obvod, který výrazně zjednodušil jejich konstrukci. Nedlouho po představení Loewe FE ale přišla druhá světová válka, kvůli které musel Siegmund Loewe opustit zemi a jeho bratr David vedení společnosti.
Po válce firma povstala z popela a obnovila výrobu. V průběhu 50. let uvedla na trh své první moderní televizory, které se brzy staly klíčovým produktem značky. Loewe se dále zaměřilo na inovace – od prvních barevných televizorů až po dnešní OLED modely vyráběné v Kronachu. S důrazem na evropskou kvalitu a udržitelnost tak Loewe zůstává symbolem technologického pokroku i elegantního designu. Ten je totiž už roky jejich hlavní devizou. Jak ostatně dokládá i aktuální novinka Loewe Stellar. Teď už ale dost historie. Jdeme se vrhnout na naše zážitky.
Technologická legenda v bavorských lesích
První překvapení nám přinesl už příjezd k výrobě Loewe. Továrna se totiž nachází v malebném městě Kronach obklopeném bavorskými lesy, které má přibližně 17 000 obyvatel. V centru přitom najdete hrázděné stavby, rynek a překrásnou atmosféru. A v takovém místě moderní výrobní kapacity nečekáte. Upřímně řečeno i samotná budova Loewe klame svou vizáží. Na okraji Kronachu totiž stojí už více než 75 let. O to působivější je pak chvíle, kdy vstoupíte dovnitř.
Už v prvních okamžicích se setkáte s řadami rozpracovaných špičkových televizorů, moderními výrobními linkami, sklady i robotickou asistencí a měřícími přístroji. I tak tu ale zůstává spousta prostoru pro ruční práci i kontrolu. Ta je totiž jednou z nejpodstatnějších součástí prémiových německých výrobků. To nám ostatně potvrdil i viceprezident společnosti Loewe Andreas Höfner, který nás výrobou osobně provedl.
Unikátní design jde ruku v ruce s vlastní technologií
Než jsme do Loewe dorazili, žili jsme v domnění, že výrobce po technologické stránce staví vše na kompletních panelech LG a software Samsung, ale to byl šeredný omyl. V Kronachu totiž probíhá opravdu i výroba samotných obrazovek. LG dodává pouze některé, byť zásadní, komponenty. Loewe vyrábí vlastní zadní panely, osazuje vlastní elektroniku a celý panel ladí i pomocí vlastních polarizačních filtrů. I proto se může Loewe pochlubit mírně odlišnými parametry obrazu a vlastním servisem. To by s kompletním panelem od LG nebylo možné.
Vlastní výroba je důležitá i pro design televizoru, který spojuje hliníkové rámečky s ručně dokončenou povrchovou úpravou přímo s krycím sklem obrazovky. Nepřekvapí tak, že kámen na kameni nezůstává ani v operačním systému společnosti Tizen od Samsungu. Ten v provedení Loewe zvládá kromě základních funkcí řídit i RGB podsvícení televizoru, nebo například ovládání motorizované nohy podstavce. Široká nabídka aplikací tu ale samozřejmě zůstává.
Výroba Loewe skýtá spoustu ruční práce
Jedním ze specifik Loewe je velký podíl ruční práce. I když ve výrobě najdeme hermeticky uzavřené roboty, kteří se starají o vyřezávání zadních segmentů panelů i podtlakové držáky obrazovek, veškerou montáž i komponent, jejich propojování a kalibraci zajišťují zruční lidé. Zajímavostí je, že s výjimkou jediné pozice dokáží všichni zaměstnanci výroby poskládat jakýkoli televizor Loewe takříkajíc od A do Z. Nejde tedy o žádné operátory výroby, ale o důkladně vyškolené techniky s odborností. Samozřejmě to znamená vyšší výdaje, ale v sázce je dobrá pověst značky i spokojenost zákazníků, kteří si za kvalitu, evropskou výrobu a působivý design neváhají připlatit.
Tomu odpovídá i ten jediný post, který z celé společnosti mohou zastoupit jen dva zaměstnanci, kteří absolvují speciální testy a výcvik. Historicky to zatím byly vždy ženy. Domníváme se, že roli v tomto ohledu může hrát i to, že podle mnoha studií mají ženy o něco lepší schopnosti rozlišovat jemné odstíny barev a také o něco citlivější sluch v oblasti vyšších frekvencí.
Kontrole podléhá obraz, zvuk, mechanické vlastnosti i podsvícení
Překvapuje vás, že v dnešní době nekontroluje televizory automatická technika? Pak vás uklidníme. Ta samozřejmě ve výrobě nechybí. Každý televizor projde automatickou kontrolou ještě předtím, než se dostane ke zkušené odbornici. Tolerance jsou tu nulové. Teprve pak přichází na řadu lidské oko a ucho.
Pracovnice v uzavřené komoře kontroluje postupně všechny základní barvy v celé ploše, aby identifikovala jakýkoli vadný pixel. Obrazovku otestuje i prostřednictvím monoskopu a následuje také kontrola chování při zobrazení dynamických záběrů. Nikde nesmí dojít k vadám v kontrastu, plynulosti obrazu a samozřejmě se nesmí objevit jediný problematický bod. Cílem je, aby výroba Loewe ze svých bran nenechala vyjít jediný televizor, který nesplňuje standardy prémiového produktu.
I proto se při akustickém testu kontrolorka naklání blízko k šasi přístroje. Nejde totiž pouze o revizi funkce drobných integrovaných reprosoustav. Jedním z podstatných parametrů kontroly je také absence jakýchkoli rezonancí konstrukce, které by odhalily nedostatečně utažené šroubky a špatně doléhající napojení dílů. A nezapomíná se ani na podsvícení. I když je pouze doplňkovým prvkem, tak i ten musí být perfektní.
Balení a dlouhodobé testy vybraných kusů
Teprve po absolvování všech kontrolních procedur se televizor Loewe dočká resetu a balení do prodejní krabice. Dostává dálkové ovládání, příslušenství i všechny podstatné tiskoviny a odchází do distribučního skladu. Může ho ale potkat ještě jiný osud. Vybrané televizory totiž výrobce navíc textuje ještě nepřetržitým 24h provozem, aby vyloučil skryté závady komponent v dané sérii.
Výroba Loewe má i vlastní galerii
Abychom se mohli podívat i na zbytek portfolia, navštívili jsme také Loewe galerii. Tak společnost nazývá malý showroom, ve kterém vystavuje nejen aktuální produktové portfolio, ale také některé z produktů, které jsou zatím ve fázi prototypu. Prohlédnout jsme si tak mohli nejen Loewe Stellar s betonovými zády a Loewe Iconic s nesmírně těžkým kamenným podstavcem, ale také dosud nedostupné sloupové reprosoustavy. Samozřejmě nechyběla ani 5.1 sestava z reprosoustav Loewe Klang, ani mladistvá novinka Loewe We. HEAR pro.
Loewe Iconic s kamenným provedením zaujme na první pohled, zdroj: hifimanie.cz
Upřímně musíme přiznat, že nás nejvíc zaujaly právě sloupy. Jejich sestava měničů, která kombinuje dva magnetodynamické středobasy a výškový ribbon měnič poskytovaly velice pěkný zvuk a zpracování čela nás fascinovalo svou organickou nepravidelností. Nechme se překvapit, zda se někdy dočkáme jejich prodeje. Pokud ano, můžete se vsadit, že je zkusíme sehnat na test.
I když domácí kino s reprosoustavami Klang umí překvapit, nejvíce nás zaujaly dosud nepředstavené sloupy, zdroj: hifimanie.cz
Závěrem
Nezbývá než poděkovat Loewe i jejich lokální distribuci za možnost nahlédnout do výroby této legendární značky.
Je osvěžující vidět, že zatímco Dánové při konstrukci luxusního televizoru Harmony volí cestu nejmenšího odporu – použitím kompletní OLED televize LG doplněné vlastním stojanem a reprosoustavami, za které si nechají zaplatit to samé co za použitý televizor – německé Loewe přistupuje k vývoji svých produktů téměř kompletně ve vlastní režii.
Pokud by vás zajímalo i to, jak vznikají reprosoustavy, tak se neváhejte vrhnout do četby našich článků o výrobě KEF a reportáže z českého AQ.
Domů »
Komentáře