zdroj: hdmi.org
Domů »
Na veletrhu CES 2025 se oficiálně představil nový standard HDMI připojení. HDMI 2.2 nabídne šířku pásma až 96Gb/s a s ním i podporu 16K rozlišení. Překonává tak i poslední verzi přopojení DisplayPort s jeho 80Gb/s. Tam ovšem šířka pásma slouží především k připojení většího množství monitorů, nebo pro virtuální realitu, která má velké nároky na obnovovací frekvenci i rozlišení.
HDMI 2.2, které se chystá opanovat obývací pokoje, nabídne kromě extrémně vysokého rozlišení také vysoké obnovovací frekvence. Konkrétně slibuje až 480 Hz a 240 Hz při 8K rozlišení. Mezi další benefity patří HDMI Latency Indication Protocol (LIP), který by měl zlepšit synchronizaci zvuku a obrazu.
Kdy se novinek dočkáme?
Prvních kabelů, které nabídnou celé 96Gbit/s pásmo se prý dočkáme již v průběhu letošního roku. Jak rychle zareagují výrobci televizorů, streamerů a konzolí je ale otázkou. Starší HDMI 2.1 je na trhu již od roku 2017 a většího zastoupení se dočkal až v posledních několika letech. Podobný a možná ještě pomalejší nástup tak očekáváme i od nového standardu.
Televizory a video jsou problém
Důvodem je fakt, že HDMI 2.2 nejspíš mnoho uživatelů nevyužije. Ostatně 8K televizorům se dnes věnuje prakticky pouze Samsung. Přínos tak vysokého rozlišení je s ohledem k aktuálně obvyklým velikostem obrazovek, které si spotřebitelé kupují také diskutabilní. To se ale s dostupnějšími obřími displeji, které v poslední době hodně tlačí Hisense a TCL, může pomalu změnit.
Větší problém představuje dostupnost 8K obsahu. I když v Japonsku vysílá satelitní 8K kanál NHK BS8K už od roku 2018, v Evropě jsme se nativního vysílání v 8K dosud nedočkali. Extrémně vysoké rozlišení za své nepřijaly kvůli velkým nárokům na šířku pásma ani Blu-ray disky. Zbývá tak streaming a ani tady nejde o bůhví jak rozšířenou záležitost. I když s trochou snahy najdete nějaká videa na platformách YouTube a Vimeo, Netflix, Amazon a další streamovací služby 8K nenabízí.
Zbývají hry
Nativní 8K rozlišení tak dnes prakticky přináší pouze hry a aplikace pro virtuální a rozšířenou realitu. I tady jsou ovšem limity. Týkají se schopností konzolí. Ty dnes většinou i při 4K běží s nižší snímkovou frekvencí 120 Hz. Ta je tak typická spíš pro FullHD provoz. Brány 8K hraní tak ty nejmodernější jako PlayStation 5 Pro a Xbox Series X podporují prostřednictvím AI dopočtu.
Ostatně i pro špičkové grafické karty NVIDIA GeForce RTX 4090 je udržení 60 snímků při 8K rozlišení tvrdý oříšek. I proto pracuje společnost na technologiích jako NVIDIA DLSS 3.5, které s pomocí umělé inteligence dopočítávají vyšší rozlišení z nižšího a tím zvyšují snímkovou frekvenci. Ta je totiž pro hráče často důležitější než věrnost těch nejjemnějších detailů. S modelem RTX 5090, který společnost odhalila v průběhu veletrhu CES, to bude nejspíš jinak. Je však jasné, že novou kartu bude mít jen pár nadšenců, kteří typicky nesedí před televizorem, ale u monitoru s DisplayPortem.
HDMI 2.2 je tu a nezmizí
I když většinu uživatelů zatím nemusí HDMI 2.2 příliš vzrušovat, ukazuje, kam se komunikace mezi přístroji může ubírat. V prémiových televizorech a audio systémech přinese lepší synchronizaci zvuku s obrazem a otevře brány k ještě vyšší kvalitě obrazu. Tu ale nejspíš ještě pár let doma neuvidíme.
Více informací o HDMI naleznete na webových stránkách HDMI forum. Pokud vás zajímá, jaké parametry mají starší specifikace, pak si přečtěte náš starší článek o jednotlivých standardech a jejich schopnostech.
Zdroje: hdmi.org, whathifi.com
Domů »
Komentáře