zdroj: hifimanie.cz
Domů »
Sloupy KEF Q7 Meta jsou prakticky tím nejlevnějším, co v nabídce sloupů u britského výrobce najdete. Překvapí přitom svým výkonem. O inovované řadě už jsme vám psali už v září, takže už asi tušíte, co nás čeká. Uni-Q měnič s technologií Meta opět posouvá prezentaci detailů i prostoru a nové basové měniče překvapují objemem basu, který se valí ze štíhlých sloupků. Tehdy jsme si ale poslechli nejvyšší model řady Q11 Meta a navíc v optimálních podmínkách. S KEF Q7 Meta to je jiné. Ty jsme testovali v běžném provozu a tak si nyní můžete přečíst plnohodnotnou recenzi.
Vcelku velkou zatlumenou poslechovku nahradil klasický obývací pokoj, vzdálenost reprosoustavy od zadní stěny se smrskla na nějakých 50 cm a do toho se reprosoustavy musely poprat hned se dvěma různými zesilovači. Vyzkoušely si Arcam HDA SA30 i Rotel S14, který byl v tu dobu u nás na vlastní recenzi. O zábavu tak bylo postaráno. Samozřejmě přitom zazněly nejen hudební díla, ale také filmy, seriály a došlo i na nějaké ty hry. Pojďme se tedy podívat, jak se KEF Q7 Meta dařilo.
V balení Q7 Meta najdete i nářadí
I když se většinou u pasivních reprosoustav většinou nezabýváme, tady se na okamžik zastavíme. Kromě reprosoustav Q7 Meta, které výrobce precizně zabalil do chytře konstruované krabice, která umožňuje snadné vybalení v jediném člověku, tam totiž najdete i separátně zabalené podnoží a nářadí pro jeho montáž. Chybí pouze křížový šroubovák, který doma najde každý. Inbus a klíč pro povolení kontramatky nožek ovšem potěší stejně jako přibalené tiskoviny. Navzdory cenovce tu totiž najdeme pěkné poděkování za to, že jste si vybrali právě KEF a rovnou i kartu s QR kódem, který navádí k registraci nových reprosoustav. Získat můžete přístup k pokročilé podpoře, přísun informací o novinkách společnosti, nebo třeba prodlouženou záruku. A to se počítá.
Kromě reprosoustav balení najdete i praktický manuál a nářadí pro montáž podstav, zdroj: hifimanie.cz
Kromě drobností, na které pravděpodobně zapomenete během pár měsíců najdete v balení i molitanovou ucpávku basreflexu a velmi konkrétní návod, jak s ní naložit. Je totiž dvojdílná a tak dokáže basreflex omezit hned ve dvou úrovních. Rovnou jsme ji také využili. Úplné uzavření basreflexu totiž výrobce doporučuje při vzdálenosti od stěny pod 20 cm. Pro ustavení ve vzdálenosti 20 – 50 cm je vhodné použít pouze vnější vrstvu ucpávky, která má otevřený střed a tak dovoluje reprosoustavám přece jen trochu dýchat. Zcela otevřený nátrubek přichází ke slovu až při ustavení ve vzdálenosti vyšší než 50 cm. V manuálu najdete samozřejmě i informaci o vzdálenostech od bočních stěn. I začátečník tak zvládne reprosoustavy ustavit a nastavit bez větších potíží.
Elegance a solidní konstrukce
KEF Q7 Meta k nám dorazily v dýhovaném provedení, které k překvapení manželky velmi příjemně zapadlo do našeho interiéru. Kresba dřeva doplněná tmavými měniči působí elegantním a hodnotným dojmem a i když by u nás manželka nejspíše viděla raději moderněji působící bílou variantu, v mých očích může zkrášlit jakýkoli interiér. A pochválit musím i praktické prvky designu. Samozřejmostí je tu magnetické uchycení sítěk, které nám chybělo třeba u jinak bezvadných ProAc Response DB3 a pěkně promyšlené má výrobce i podstavy.
Nohy rozkročené mimo půdorys reprosoustav totiž nejen skvěle pohlcují vibrace díky gumovým nožkám, ale také dramaticky zvyšují stabilitu reprosoustavy. To ocení především rodiče s divočejším potomstvem, které mohou při neopatrných hrách reprosoustavy shodit. Velice příjemný detail je přitom nastavování výšky jednotlivých nožek z vrchní strany podnoží. K poslechu se tak člověk dostane rychleji a bez zbytečného naklánění a opětovného ustavování, které je třeba například při ladění výšky klasických jehel osazených přímo na spodním panelu reprosoustavy. Vše je přitom krásně pevné a solidní a to včetně plastových krytek, které ukrývají mechanismus nastavení.
Drobnosti, které by mohly být lepší
Maličko mě zklamal tenoučký pružný rámeček krycí síťky. Ne, že by neplnil svou funkci, nejsem si ale jistý jak dlouho si plast svou pružnost udrží. Možná jsem jen rozmazlený AQ Pontos 6 a jejich průzvučnou tkaninou na solidním MDF rámečku. V jeho případě věřím, že mě přežije. Na zvuk to ale nemá vliv. A upřímně mě příliš netrápilo ani 90° napojení zadního panelu. Výrobce jednoduše šetřil na místech, kde to vadí nejméně – tedy na estetice zadní strany, kterou většina posluchačů uvidí jen při ustavení reprosoustav.
Trochu více nás překvapila absence bi-wire terminálů, které si výrobce nechává pro vyšší modely. Faktem ale zůstává, že známe dostupnější reprosoustavy, které mají i spoje zadního panelu pod úhlem 45 ° a bi-wire terminál. Je ale vcelku jisté, že přednosti, které KEF Q7 Meta přinášejí to všechno hravě vynahradí. Nejnáročnějším posluchačům se zájmem o bi-amping ale bude druhý pár svorek chybět.
Skvělé Uni-Q měniče a vylepšené basáky
Zákazník totiž za své peníze dostává 100mm Uni-Q měnič 12. generace, který si přináší z násobně dražší řady Reference. Výšková sekce s 19mm aluminiovou kopulkou, jejíž tuhost stojí především na propracované geometrii, přitom zvládá doručit i překrásné množství detailů. Precizní integrace se 100mm středovou membránou zajišťuje bezvadnou koherenci scény i skvělou srozumitelnost dialogů. Uni-Q se jednoduše chová jako bodový zdroj zvuku a je to znát. Všechno je pěkně propojené a přirozené a ve zvuku posluchače nic neruší.
Překvapivě schopná je i basová sekce, která navzdory průměru basových měničů pouze 165 mm dokázala z aluminiových membrán dostat skutečně bohaté dávky energie. Udávaný frekvenční rozsah 46 Hz – 20 kHz v toleranci ± 3 dB naplní reprosoustavy bez jakýchkoli výhrad. Pomáhá jim k tomu i rozměrný basový port na zadní straně. Ten si jak už jsme psali navíc můžete doladit dle svých potřeb a prostorových možností. Výrobce zmiňuje, že v typickém obývacím pokoji sahá reprodukce s tolerancí -6 dB až k 26 Hz a to byl více méně i náš případ. Extenze v oblasti basu je opravdu překvapivě solidní. Subwoofer si tak budou žádat pouze skuteční bassheadi, nebo fandové domácího kina, pro které je beztak prakticky povinný.
KEF Q7 Meta naplní obývák energickým projevem
Koaxiální měnič Uni-Q 12. generace se předvádí v tom nejlepším světle i v domácích podmínkách. Scéna je otevřená a vzdušná. Díky skutečně široké dispersi vysokých frekvencí navíc není třeba příliš ladit natočení reprosoustav. Ladění Q7 Meta přitom navíc prakticky kohokoli. Je vyvážené a přitom není agresivní. Nepředstavuje však žádnou studiovou nudu. Výrobce cílí na Harman křivku, kterou lidský sluch vnímá jako příjemnější. Jejich projev nadchl opravdu každého, s kým jsem doma poslouchal hudbu nebo film.
Prostorovost reprodukce dramaticky přispívala i k pohlcení virtuálními světy her, které jsem si při testování streamoval ze služby GeForce Now. Je ale třeba dbát na doporučení týkající se ucpávky basreflexu a také reprosoustavám dopřát odpovídající zesilovač. Jejich impedance totiž může klesat až k 3,2 Ω. Výrobce doporučuje výkon 15 – 200 W a my dodáváme, že to chce i stabilitu a schopnost pracovat s nízkými impedancemi. Tyhle basáky si sice nežádají obrovský výkon, ale kontrolu jim zajistit musíte. A tehdy se vám odmění krásným atraktivním basem, který trošičku zkrášlí hudbu, dramaticky pozvedne vnímání filmů a který budou milovat i hráči.
Bohatý, hutný a hřejivý bas se solidní kontrolou
To, čím si KEF Q7 Meta získají spoustu posluchačů je jejich bas. Je vřelý, hutný a pěkně artikulovaný. Při poslechu Supermassive Black Hole od Muse třese temná zvuková koláž bránicí i duší a Q7 Meta vás nutí točit potenciometrem doprava, abyste si udělali pořádný koncert. Bas možná není tak přesně vyříznutý, jako na našich AQ Pontos, ale témbr a struktura jsou perfektní. Proud hudby a energie z poslechu dostanete v plné síle a to aniž by bas jakkoli přehlušoval střední pásmo nebo výšky.
Výkon reprosoustav v basové oblasti si určitě zamilují posluchači elektroniky a fanoušci filmu. Bezproblémová odezva od 40 Hz a příkladně provedené ladění podle Harman křivky funguje skvěle ve Skrillexově Scary Monsters and Nice Sprites i akčních filmových scénách. Reprosoustavy vás vtáhnou do scény a nebo kolem vás vykouzlí taneční párty. I když na film se vždycky subwoofer hodí, tak pro poslech hudby nebude třeba. Chybí tu jen ty nejnižší frekvence, které se v hudebním signálu většinou ani nevyskytují.
V dané cenové kategorii lze Q7 Meta jen těžko něco vytknout. Ve společnosti zesilovače Arcam HDA SA30 bylo vše pěkně konkrétní a utažené napříč žánry. Drobná omezení se projevila teprve ve chvíli, kdy jsem na reprosoustavy vrhnu zběsilosti typu Igorrrova Paranoid Bulldozer Italiano. Bez srovnání si nejspíš ničeho nevšimnete. Přímé porovnání s většími membránami měničů Scan-Speak ale ukazuje, že by basáky přece jen mohly být maličko svižnější. Ostatně i KEF má řešení. Říká mu KEF Q11 Meta . Vyšší model přidává ještě jednu basovou membránu a tak mohou být svižnější. Nezadýchaly se tak ani když jsme do nich v rámci naší návštěvy vývojového centra KEF pustili Igorrrovu starší skladbu Homous.
Středy KEF Q7 Meta si vás získají srozumitelností a prostorem
Hlasové pásmo je díky měniči Uni-Q vynikající. Všechno zní s maximální dávkou přirozenosti a srozumitelnosti. Harman křivka sice nechá hlasy interpretů o krůček dál, než bych si přál, ale i tak se před vámi zhmotní s překvapivou dávkou živosti a detailu, kterou bych čekal až u dražších reprosoustav. Eva Cassidy ve Fields of Gold zní krásně intimním způsobem, obklopená jemným doprovodem a dozvuky, které nahrávce přidávají plasticitu. A takové Domine Jesu z Mozartova Requiem v podání Herberta von Karajana a Berlínského symfonického orchestru vás okamžitě přenese do Kostela Ježíše Krista v Berlíně. KEF Q7 Meta přitom dají vyniknout lokaci jednotlivých hlasů i šíři sboru a orchestru.
Usazení hlasů v prostoru je skvělé, stejně jako jejich podání. Reprosoustavy ale netlačí na pilu, nechávají vokální pásmo plynout s lehkostí, která nedá šanci jakékoli únavě posluchače. To má za následek trochu menší pocit prezence především o vysoko posazených hlasů vokalistek. Například v No Roots se tak nedočkáte Alice Merton na dosah ruky, bude o krůček dál. To ale nakonec vůbec nemusí být špatně. To, že vám Alanis Morissette v You Oughta Know předá zdravou dávku agrese, aniž by to trhalo uši vůbec není k zahození.
Výšky mají Q7 Meta jemné a detailní
Důležité je, že i přes důsledné svažování frekvenční charakteristiky se dočkáme i neskutečně příjemných a detailních výšek v dostatečném množství. Navzdory divokosti zmiňované skladby You Oughta Know se v reprodukci neztrácí ani jemné činely na pozadí. KEF Q7 Meta vám prodají i ty nuance, které v dobře produkovaných živých nahrávkách vytváří úžasný pocit intimity a přítomnosti. Ve skladbě Diany Krall A Case of You uslyšíte i to, jak se zpěvačka dotýká jazykem patra, jak artikuluje, a neunikne ani stydlivé odkašlání paní v pravé části publika. Přitom však úplně cítíte prostor, který se rozprostírá v okolí zpěvaččina klavíru.
KEF Q7 Meta mají dospělý zvuk a image za dobrou cenu
Nová generace oblíbené řady KEF Q se opravdu povedla. Uni-Q měniče 12. generace přináší detail a kultivovanost vyšší řady a výrobce se přitom drží s cenou v rozumných sférách. Nabízí tak pěkné provedení, že i manželka, která se jinak při pohledu na dýhované reprosoustavy ošívá, sama poznamenala, že jim to u nás sluší. Prezentace prostoru je o kategorii výš než u jiných reprosoustav v podobné kategorii a navázání pásem je bezchybné.
I když reprosoustavy ve srovnání se zvukem, na který jsem zvyklý dávají trochu méně prostoru výškám a více basu, tak jsem si jistý, že nadchnou většinu hudebních posluchačů a hráči i fanoušci filmu je budou milovat. Hráči pro jejich výbušnost a přesnost prezentace prostoru a filmoví fandové za to, kolik jim předají informací z oblíbených scén i jejich srozumitelnost. A to hlavní, tedy stereofonní reprodukci zvládnou s obrovskou dávkou návykové muzikálnosti. Bas je sebevědomý, má rezervy i pro větší prostory a přitom ho lze doladit. A to stereofonní vykreslení prostoru, které si neužijete jen vy, ale i dva tři kamarádi sedící kolem vás, je prostě skvělé.
Za zapůjčení děkujeme lokální distribuci, v jejímž elektronickém obchodě najdete KEF Q7 Meta za cenu 39 980 Kč nejen ve variantě ořech, ale také v bílém a černém provedení.
Klady
- skvělá reprodukce prostoru pro více posluchačů
- v dané kategorii nečekané rozlišení
- energický hutný bas bez výrazného přehánění
- pěkná basová extenze
- elegantní vzhled
Zápory
- Zapuštěný zadní panel reprosoustavy
- Plastový rámeček síťky
- Absence bi-wire připojení
Specifikace
- Konstrukce: Třípásmový bass reflex systém.
- Měniče:
- Uni-Q Driver Array:
- Vysokofrekvenční měnič (HF): 19 mm (0,75 palce) odvětrávaná hliníková kopulka s MAT.
- Středofrekvenční měnič (MF): 100 mm (4 palce) hliníkový kužel.
- Basový měnič (LF): 2 x 165 mm (6,5 palce) hybridní hliníkový kužel.
- Uni-Q Driver Array:
- Frekvenční rozsah (-6 dB): 39 Hz – 20 kHz.
- Typická basová odezva v místnosti (-6 dB): 28 Hz.
- Frekvenční odezva (±3 dB): 46 Hz – 20 kHz.
- Dělící frekvence: 440 Hz, 2,3 kHz.
- Požadavky na zesilovač: 15 – 200 W.
- Citlivost (2.83V/1m): 87 dB.
- Harmonické zkreslení (90 dB, 1 m):
- Menší než 2 % od 35 Hz a výše.
- Menší než 1 % od 38 Hz do 20 kHz.
- Maximální výkon: 110 dB.
- Impedance: 4 Ω (minimálně 3,2 Ω).
- Hmotnost: 18,4 kg (40,6 liber).
- Rozměry (V x Š x H) včetně terminálu:
- 950 x 210 x 315 mm (37,4 x 8,3 x 12,4 palce).
- Rozměry (V x Š x H) včetně terminálu a podstavce:
- 1001 x 317 x 315 mm (39,4 x 12,5 x 12,4 palce).
- Povrchové úpravy: Satin Black (saténová černá), Satin White (saténová bílá), Walnut (ořech)
Domů »
Komentáře